Home Analizy Sondaż: najgorsza faza kryzysu minęła

Sondaż: najgorsza faza kryzysu minęła

0
0
83

Organizacje IT, które odczuły skutki kryzysu walczyły ze spowolnieniem przede wszystkim poprzez ograniczenie kosztów (65%), zamrożenie już rozpoczętych projektów, redukcję personelu lub cięcie wynagrodzeń (na wszystkie trzy metody wskazało po 34% ankietowanych), optymalizację modelu obsługi systemów zintegrowanych poprzez outsourcing (13%) lub insourcing, a więc przekazanie działań biznesowych jednostki realizowanych przez zewnętrznych dostawców, do wewnętrznej komórki organizacyjnej  (4%).

Raport ten pokazuje dobitnie, że nowoczesne przedsiębiorstwa uznają systemy ERP za jedno z kluczowych narzędzi optymalizacji. Zamiast poszukiwać szybkich oszczędności w budżetach na ich wsparcie i rozwój wolą zachować wydatki na dotychczasowym poziomie lub nawet zwiększyć je po to by właśnie przy pomocy narzędzi informatycznych poszukać źródeł dodatkowych rezerw” – mówi Radosław Frańczak, prezes zarządu SID Group.

Dno za nami

Co do jednego ankietowani byli niemal zgodni, okres cięć jest już za nami. Około 60% z nich oczekuje, że przyszłoroczny budżet na utrzymanie i rozwój systemów zintegrowanych pozostanie bez zmian, a 25% twierdzi wręcz, że zostanie zwiększony. Podstawowymi priorytetami działów rozwoju i wsparcia systemów zintegrowanych oraz działów informatyki w firmach, w których zostały wdrożone rozwiązania tego typu będzie rozwój funkcjonalny systemu (wskazany przez 49% badanych), rozwój technologiczny systemu (44%), utrzymanie dotychczasowego poziomu obsługi przedsiębiorstwa (34%), budowa nowych kompetencji (19%), optymalizacja poprzez stworzenie centrów usług wspólnych (10%) lub outsourcing (7%), a także rozpoczęcie na nowo zamrożonych projektów (7%) oraz optymalizacja poprzez insourcing (3%).

„Wyniki naszej ankiety dają podstawy do optymizmu wszystkim firmom specjalizującym się we wsparciu oferty SAP. Wyraźnie widać, że pomimo spowolnienia gospodarczego przedsiębiorstwa chcą dalej rozwijać swoje systemy zintegrowane” – mówi Jacek Bugajski, dyrektor ds. rozwoju i marketingu SID Group.

Powrót do poziomu wydatków sprzed kryzysu zajmie jednak trochę czasu. Zdaniem 36% ankietowanych nastąpi to w 2011, a 23% dopiero w 2012 roku. Zaledwie 20% przewiduje, że już w 2010 roku wydatki na systemy ERP wrócą do poziomu z 2008 roku, a tylko 13% zakłada, że nigdy nie osiągniemy poziomu wyznaczonego przez budżety sprzed kryzysu.

/Badanie przeprowadzono metodą ankietową na niereprezentatywnej próbie 67 uczestników konferencji SAP Tech Tour 2009 przeprowadzono 13 października 2009/

Ranking Internetu bez Polski


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?

Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć…