Home Na czasie Strona stronie nie równa

Strona stronie nie równa

0
0
146

Obecnie w Internecie znajduje się około 100 milionów stron WWW. To aż 10 razy więcej niż siedem lat temu, kiedy Internet był nowością. Mimo, iż ówczesne łącza internetowe nie działały tak szybko jak dziś – strona ładowała się przez ponad 30 sekund – internauci z chęcią surfowali po sieci. Dziś Internet przestał być przygodą, ciekawostką, a stał się „sprzętem" codziennego użytku. W pracy, w szkole, w domu – bez wsparcia sieci byłoby ciężko. Internet odpowiada na pytania, umożliwia szybkie zakupy czy sprawne załatwienie formalności – można zaryzykować stwierdzenie, że jest wybawcą współczesnego człowieka.

Szybko i konkretnie czyli użyteczność  

Jak mówi stare porzekadło – apetyt rośnie w miarę jedzenia. Internautom również. Dziś nie wystarczy mieć strony WWW. To już nie „rajcuje" współczesnych użytkowników sieci. Dziś liczy się przede wszystkim użyteczność stron WWW. Ludzie nie mają czasu na rozgryzanie storn internetowych – szukają szybkiej informacji. Czy znajdą ją w twojej witrynie? Odpowiedź jest prosta – najprostszym wskaźnikiem użyteczności strony internetowej jest to, jak szybko internauci mogą nauczyć się z niej korzystać. Czy wchodząc na stronę twojej firmy szybko znajdą adres siedziby, kontakt mailowy czy ofertę produktów? Jeśli zajmie im to zbyt dużo czasu….zirytują się i poszukają następnej strony WWW, a twoją zapamiętają jako niepraktyczną. Stąd wniosek, że podczas budowy czy też przebudowy strony internetowej należy kierować się użytecznością.

Mocne strony twojej strony czyli adresat

A zatem – na co zwracać uwagę podczas projektowania strony WWW. Przed rozpoczęciem projektowania strony internetowej trzeba zadać sobie dwa pytania – jaki cel ma ona spełniać i co chcemy dzięki niej osiągnąć. Użyteczność stron WWW zmienia się wraz  z ich przeznaczeniem. Zupełnie innymi prawami będziemy się kierować projektując stronę typu B2C (business-to-customer rozumiany jako relacja z konsumentem), a innymi B2B (business-to-business w znaczeniu relacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi). Co innego  budowa strony dla blogów, a co innego sklepów internetowych, stron bankowości elektronicznej, stron firmowych czy serwisów informacyjnych. Każdy typ strony internetowej kieruje się odmiennymi wytycznymi projektowymi. Nie ma uniwersalnego klucza, ale są błędy, których należy unikać bez względu na typ strony.

Czego się wystrzegać

Projektując lub przebudowując własną stronę www dobrze zdać się na fachową pomoc np. webdoctor.pl. Jeśli jednak nie masz środków finansowych na skorzystanie ze specjalistycznych usług i chcesz stworzyć nową lub ulepszyć obecną stronę WWW we własnym zakresie, zwróć uwagę na wskazówki opracowane w książce "Prioritizing Web Usability", autorstwa Jacoba Nielsena, specjalisty od użyteczności stron WWW.

Wskazówka nr jeden: linki nie zmieniające swojego koloru po kliknięciu i odwiedzeniu strony, na którą wskazują

Użytkownicy witryny chcą wiedzieć jaką stronę już odwiedzili, które odnośniki zostały przez nich kliknięte. Dezaktywowanie tej opcji przez projektantów stron jest bardzo złą praktyką, która dezorientuje internautów. Doprowadzenie odwiedzających do stanu frustracji, a co za tym idzie poddają się i opuszczają naszą stronę, zanim znajdą to czego szukali.

Wskazówka nr dwa: dezaktywacja przycisku "wstecz" w przeglądarce internetowej

Znacząca większość użytkowników komputerów jest przyzwyczajona do tego, że wszystkie ruchy, których dokonali w danej aplikacji da się po prostu przywrócić. Magiczny guzik "przywróć", pozwala powrócić do stanu przed wykonaniem niechcianej czynności. Podobnie jest w przeglądarkach internetowych. Istnieje tam przycisk "wstecz", który pozwala powrócić do uprzednio przeglądanej lokacji. Dlatego istotne jest alby nie dezaktywować przycisku „wstecz"., ponieważ korzystając  z takiej strony może poczuć się „uwięziony" na danej stronie, a jednym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamknięcie okna przeglądarki. A przecież nie o to chodzi właścicielom witryn.

Wskazówka nr trzy: otwieranie nowych okien przeglądarki

Należy pamiętać, że linki dodane na stronie powinny otwierać się w tym samym oknie czyli w miejscu pierwotnie oglądanej strony. Jeśli link otwiera się w nowym oknie przeglądarki, mamy do czynienia ze zła nawigacją, a co za tym idzie przestaje działać przycisk "wstecz", o którym wspominaliśmy wcześniej.

Wskazówka nr cztery: czego nie aplikować naszej stronie WWW

Na przykład okien pop-up czyli efektu przesłony dla stopniowo ładującej się strony, niezrozumiałych treści, nieczytelnych czcionek, niekompatybilności z wszystkimi typami przeglądarek czy nakazu rejestracji użytkowników.

Wskazówka nr pięć: co aplikować naszej stronie WWW

Podstawowe informacje takie jak cena, dokładny opis produktu lub usługi, namiar na punkty dystrybucyjne, kontakt z firmą, mapa strony. Brak szczegółowych informacji to głównie domena sklepów internetowych. Chcą sprzedawać swoje produkty, ale na stronie brakuje ich opisu. Ba, czasami w ogóle go nie ma!

Przykładowo – firma sprzedająca telefony komórkowe gdzie klient chce kupić model, który wpadł mu w oko w trakcie przeglądania oferty, ale oprócz zdjęcia i nazwy produktu nie ma kluczowych informacji takich jak: stan pamięci telefonu, długość czasu pracy baterii, posiadanie podczerwieni, aparatu, dyktafonu i innych funkcji technicznych itd.

Wskazówka nr sześć: nie zapomnij zdefiniować czym zajmuje się twoja firma zajmuje i dlaczego właśnie od niej warto kupić dany produkt lub usługę

Dobrze sformułowany przekaz marketingowy i krótki opis tzw. misji firmy, mogą zdecydować o twojej przewadze nad sieciową konkurencją.

A zatem…

Jaka jest recepta na sukces z wykorzystaniem firmowej witryny internetowej? Bez względu na charakter strony WWW, odwiedzający ją użytkownik musi bez problemu, w szybkim tempie, znaleźć informacje które go interesują.  Jeśli twoja strona WWW spełnia te założenia dla statystycznej większości użytkowników, możesz być pewny, że dysponujesz efektywnym narzędziem marketingowym.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…