Home Bezpieczeństwo Świąteczny Alarm: wzrost liczby fałszywych powiadomień o dostawach

Świąteczny Alarm: wzrost liczby fałszywych powiadomień o dostawach

0
0
77

W okresie przedświątecznym, kiedy pośpiech i gorączka zakupów osiągają zenit, oszuści internetowi wypatrują okazji do wykorzystania naszej nieuwagi. Group-IB, światowej klasy ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, alarmuje o wzroście fałszywych stron internetowych, które podszywają się pod znane firmy kurierskie i pocztowe. To nowy wymiar świątecznego podstępu.

  1. Nagły wzrost fałszywych stron: Specjaliści z CERT-GIB, działający w ramach Group-IB, zauważyli 34-procentowy wzrost liczby fałszywych stron internetowych w pierwszych dniach grudnia w porównaniu do końca listopada. Z 1 539 wykrytych stron phishingowych, wiele z nich wyrafinowanie naśladuje oficjalne witryny firm kurierskich, by wprowadzić w błąd niespodziewających się klientów.
  2. Schemat oszustw: Oszuści wykorzystują stresującą atmosferę świątecznych zakupów, wysyłając SMS-y o „pilnych dostawach” lub „nieudanych doręczeniach”. Wiadomości te, stylizowane na komunikaty znanych firm kurierskich, kierują niczego nieświadomych odbiorców na fałszywe strony, gdzie są proszeni o podanie danych osobowych i wykonanie płatności.
  3. Kampania informacyjna Group-IB: Group-IB prowadzi ciągłą kampanię informacyjną, mającą na celu uświadomienie firm pocztowych i kurierskich o zagrożeniu, jakie stanowi fałszowanie ich serwisów internetowych.
  4. Środki ostrzegawcze: Aby uniknąć oszustw, eksperci radzą weryfikować autentyczność powiadomień o dostawie, unikać podejrzanych linków i sprawdzać informacje na kilku zaufanych stronach internetowych.
  5. Międzynarodowy zasięg problemu: Kampania oszustw dotyczy firm logistycznych w 53 krajach, z największym odsetkiem fałszywych stron skierowanych do użytkowników w Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Singapurze.
  6. Metody fałszowania: Strony phishingowe często wykorzystują typosquatting, imitując nazwy i logotypy prawdziwych firm, by zwiększyć swoją wiarygodność w oczach ofiar.

:
Ten nowy rodzaj świątecznego oszustwa podkreśla konieczność zachowania czujności w cyfrowym świecie. W obliczu rosnącej liczby fałszywych stron i wiadomości, które wykorzystują naszą przedświąteczną rozkojarzenie, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa internetowego. Nie dajmy się zwieść pozorom i chrońmy nasze dane osobowe tak jak nasze prezenty pod choinką.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy sztuczna inteligencja wyleczy branżę medyczną?

Sektor medyczny boryka się obecnie z wieloma problemami i nie zapowiada się, aby w najbliż…