Home Maszyneria Swoboda działania, czy święty spokój? Porównujemy serwery root i zarządzane

Swoboda działania, czy święty spokój? Porównujemy serwery root i zarządzane

6 min
0
0
88

Wybór pomiędzy serwerem root a serwerem zarządzanym przypomina trochę decyzję, jaką trzeba podjąć kupując nowego laptopa. W sklepach znajdziemy sprzęt z zainstalowanym systemem operacyjnym lub bez niego. Komputer z oprogramowaniem kosztuje więcej, ale jest gotowy do użycia praktycznie od pierwszego włączenia. Laptop bez systemu trzeba skonfigurować przed rozpoczęciem pracy, ale daje większe możliwości wyboru środowiska.

Które rozwiązanie jest lepsze? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeb i umiejętności użytkownika oraz tego, do jakich celów chce użyć sprzętu.

Swoboda działania i duża odpowiedzialność

Serwer dedykowany root w pewnym uproszczeniu przypomina właśnie taki „czysty” komputer, który dostajemy do dyspozycji na wyłączność. Nazwa usługi wzięła się stąd, że użytkownik zamawiając serwer dostaje dostęp do konta root. Takie uprawnienia pozwalają na pełną kontrolę nad maszyną i jej konfiguracją oraz systemem operacyjnym. Użytkownik ma dostęp do wszystkich komend i plików w systemie, może też przyznawać i odbierać uprawnienia innym użytkownikom.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim dużą swobodę działania. Użytkownik serwera root może skonfigurować maszynę według własnych wymagań. Dowolnie wybiera system operacyjny i może zainstalować oprogramowanie, które uzna za potrzebne. Dzięki temu serwery root umożliwiają realizację projektów wymagających szczególnych warunków.

Duże możliwości to też duża odpowiedzialność. Użytkownik serwera root jest wyłącznym administratorem maszyny. To on odpowiada za działanie systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania. To samo dotyczy kwestii bezpieczeństwa. Użytkownik serwera root musi we własnym zakresie zadbać o instalowanie aktualnych poprawek bezpieczeństwa i wykonywanie kopii zapasowych. Zajmuje się komunikatami błędu i musi radzić sobie z problemami  związanymi z oprogramowaniem.

To sprawia, że obsługa serwera root wymaga od użytkownika posiadania wiedzy na poziomie implementacji, administracji i obsługi oprogramowania, na które się zdecyduje.

Dostawcy zwykle ograniczają się do udostępnienia samych maszyn lub oferują narzędzia pozwalające jedynie na podstawowe działania na serwerze. Przykładowo w Panelu Klienta Kei.pl użytkownicy serwerów root mogą m.in. połączyć się zdalnie z konsolą IPMI, wyłączyć lub ponownie uruchomić system operacyjny lub cały serwer.

Wsparcie ze strony administratorów zatrudnionych przez dostawcę serwera jest dosyć ograniczone. Pracownicy centrum danych zajmują się stroną sprzętową usługi i w razie potrzeby wymieniają podzespoły serwera. Dostawca zapewnia też łącza internetowe, stałe zasilanie i zabezpieczenie fizyczne maszyn przed niepowołanymi osobami i wypadkami losowymi (np. pożarami). Więcej na temat zakresu wsparcia dla serwerów root można dowiedzieć się ze strony https://www.kei.pl/pomoc/wsparcie-root

Ponieważ rola personelu firmy udostępniającej użytkownikowi serwer jest ograniczona, ceny usług root są niższe od serwerów zarządzanych. Przykładowo, w Kei.pl ceny serwerów root zaczynają się od 299 zł netto miesięcznie, a maszyny w opcji zarządzanej są droższe o 100 zł netto miesięcznie.

Co dostajesz płacąc za serwer zarządzany?

Laptop z zainstalowanym systemem operacyjnym właściwie działa od razu po włączeniu. Podobnie jest z serwerami zarządzanymi (nazywanymi również admin). Co prawda obsługa serwera dedykowanego jest zdecydowanie trudniejsza niż laptopa, jednak w przypadku maszyn zarządzanych użytkownik musi kontrolować znacznie mniej aspektów pracy maszyny niż w przypadku serwerów root.

W opcji zarządzanej użytkownik dostaje do dyspozycji panel administracyjny preinstalowany na maszynie. To narzędzie umożliwiające zarządzanie dostępnymi zasobami serwera, pocztą elektroniczną, domenami, kontami FTP i serwerami wirtualnymi. Dodatkowo dostawcy mogą udostępniać klientom inne narzędzia, służące do monitorowania pracy serwera, wykorzystania jego zasobów, zarządzania adresami IP itp.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona prywatności danych — wyzwanie prawne czy kulturowe?

 Nasze dane osobowe mają wartość jak pieniądze w banku, jednak nie zawsze  są tak samo chr…