Home Na czasie Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

0
0
141

SAS, zaprezentował aktualizacje dotyczące SAS® Platform, które obejmują rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, w obszarach uczenia maszynowego, rozpoznawania obrazu, przetwarzania języka naturalnego i innych technologii.

Firma niedawno ogłosiła, że zainwestuje miliard dolarów w sztucznę inteligencję. Ponadto SAS planuje rozwój oprogramowania umożliwiającego rozpoznawanie obrazu, aby ułatwić organizacjom analizę danych wizualnych. 

Najnowsza wersja SAS Platform pozwala na automatyzację złożonych zadań, niezbędnych do tworzenia modeli analitycznych najwyższej klasy. Czyszczenie i transformacja danych, wybór najlepszych zmiennych, tworzenie, porównywanie i wdrażanie modeli czy zmiana zadań, wszystkie te procesy zostały zautomatyzowane z wykorzystaniem najlepszych praktyk.

Operacjonalizacja analityki poprzez interpretację danych

SAS Platform automatycznie porównuje tysiące modeli analitycznych, aby wybrać ten, który będzie najbardziej pomocny w rozwiązaniu danego problemu biznesowego. Dzięki funkcji generowania języka naturalnego, wyniki analiz są prezentowane w przystępny sposób, co umożliwia ich łatwą interpretację i szybsze podejmowanie decyzji biznesowych niezależnie od wiedzy technologicznej użytkowników. Demokratyzacja analityki pozwala zarówno decydentom, jak i użytkownikom biznesowym wykorzystywać sztuczną inteligencję na równi ze specjalistami data science i ekspertami w dziedzinie analityki. Każdy użytkownik może zrozumieć, w jaki sposób wyniki zostały uzyskane.

Analityka i sztuczna inteligencja dla każdego

Nowości w systemie SAS Platform, które ułatwią wykorzystanie sztucznej inteligencji:

  • Nowy poziom wglądu w dane – Osoby niebędące specjalistami z zakresu analityki otrzymują szczegółowy opis, w jaki sposób system uzyskał określone wyniki. SAS ułatwia użytkownikom biznesowym, specjalistom data science oraz ekspertom IT prace nad modelami i algorytmami analitycznymi. Wyższy poziom tej współpracy pozwala zbudować coraz większe zaufanie względem sztucznej inteligencji, co prowadzi do lepszej adaptacji rozwiazań AI oraz gwarantuje więcej korzyści biznesowych.

 

  • Zwiększona możliwość interpretacji i zrozumienia modeli sztucznej inteligencji – Dzięki funkcji przetwarzania na język naturalny w platformie SAS, użytkownicy mogą automatycznie generować wyniki analiz, które są zrozumiałe nawet dla laika. Przykładowo ułatwia to zrozumienie dlaczego dana transakcja została oznaczona jako potencjalne nadużycie lub czemu dana grupa klientów stanowi najlepszy target kampanii marketingowej.

 

  • Lepsze podejmowanie decyzji – SAS Platform gwarantuje płynną współpracę z innymi rozwiązaniami SAS, takimi jak SAS Intelligent Decisioning, co pozwala na automatyzację i zarządzanie procesem decyzyjnym w ramach przedsiębiorstwa.

 

  • Otwarty interfejs programowania aplikacji (ang. API) – Deweloperzy mogą zastosować otwarty interfejs programowania aplikacji, aby uzyskać dostęp do danych oraz tworzyć oprogramowanie sieciowe na zamówienie. Pomoże to użytkownikom technicznym i biznesowym wykorzystać potencjał uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego oraz innych rozwiązań SAS z zakresu sztucznej inteligencji. Cały proces przebiega w sposób zautomatyzowany, bez potrzeby posiadania przez użytkowników wiedzy dotyczącej kodowania czy statystyki.

 

  • Szerszy zakres informacji dostępny od ręki – Oprogramowanie, takie jak SAS Visual Investigator oraz nowe SAS Mobile Investigator zapewnia użytkownikom pracującym zdalnie dostęp do funkcjonalności operacyjnych oraz badawczych SAS® Viya®, uczenia maszynowego oraz innych technologii działających w oparciu o sztuczną inteligencję. Mogą oni uzyskać wgląd w informacje, takie jak dane wejściowe pochodzące z dokumentów tekstowych czy zdjęć, które są natychmiast uaktualniane w systemie z poziomu swoich urządzeń mobilnych. Dane czasu rzeczywistego mogą także zostać wykorzystane do aktualizacji modeli analitycznych i oceny ryzyka w oparciu o nowe informacje.

Skalowalna automatyzacja procesów decyzyjnych

W dzisiejszym dynamicznym, cyfrowym świecie biznes musi podejmować natychmiastowei i świadome decyzje. SAS Intelligent Decisioning łączy zarządzanie regułami biznesowymi, wykrywanie zdarzeń w czasie rzeczywistym, zarządzanie procesami decyzyjnymi oraz zaawansowaną analitykę.

SAS Intelligent Decisioning wspiera działania skierowane do klienta, takie jak spersonalizowany marketing oraz wybór kolejnych aktywności. Wpływa także na procesy, które bezpośrednio go dotyczą, w tym usługi kredytowe i zapobieganie nadużyciom.

Analityka w akcji

Wszystkie te innowacje stanowią część ogłoszonej niedawno miliardowej inwestycji SAS w rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Sprawi ona, że w ciągu najbliższych trzech lat firma znacząco rozwinie kluczowe obszary związane ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, przetwarzaniem języka naturalnego oraz rozpoznawaniem obrazu. Umożliwi to stworzenie bardziej potężnych i zaawansowanych aplikacji analitycznych. SAS inwestuje także w programy edukacyjne, aby wyposażyć liderów biznesu i specjalistów data scientist w technologię i umiejętności potrzebne do efektywnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

W sektorze bankowym, ochrony zdrowia i innych branżach, firmy mające wizję, niezależnie od ich rozmiaru, wykorzystują zaawansowaną analitykę oraz rozwiązania SAS napędzane przez sztuczną inteligencję, do rozwiązywania złożonych problemów. Dwa holenderskie szpitale, Amsterdam UMC i Uniwersyteckie Centrum Medyczne (UMC) w Utrechcie poprawiają jakość obsługi pacjentów dzięki funkcjom rozpoznawania obrazu oraz zaawansowanej analityce. Firmy z branży finansowej, takie jak Seacoast Bank szukają możliwości rozwoju biznesu i sposobów, aby stać się bardziej konkurencyjnymi w skali globalnej.

Informacja o firmie SAS Institute

SAS Institute jest światowym liderem w zakresie analityki biznesowej oraz największym niezależnym dostawcą oprogramowania Business Intelligence. Z rozwiązań SAS korzysta na świecie ponad 83 000 firm i instytucji w 145 krajach, w tym 92 przedsiębiorstwa z pierwszej setki listy 2018 Fortune Global 500. Firma istnieje od 1976 r. i zatrudnia ponad 14 000 pracowników. W Polsce SAS Institute działa od 1992 r. i jest wiodącym dostawcą zaawansowanej analityki. Rozwiązania i oprogramowanie SAS adresowane są do wszystkich sektorów gospodarki, m.in. bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, energetyki, nauki, ochrony zdrowia, farmacji, przemysłu, handlu oraz sektora administracji publicznej. www.sas.com/poland

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Innowacyjna bankowość spółdzielcza. Czy banki nadążają za trendami technologicznymi?

Z badania pt. „European Retail Banking Radar” przeprowadzonego przez Kearney wynika, że 37…