Home Po godzinach Sztuczna inteligencja wkracza do naszych domów

Sztuczna inteligencja wkracza do naszych domów

0
0
167

Sztuczna inteligencja to jedna z najbardziej obiecujących technologii. Jak szacują analitycy, przychody z rynku AI na świecie urosną do 2025 roku ponad 17 razy, do wartości 36,8 miliarda dolarów. Technologia ta wchodzi wielkimi krokami m.in. do naszych domów pod postacią systemów smart home. Dzięki niej nasza codzienność staje się łatwiejsza – sprawia, że możemy zapomnieć o wielu regularnych obowiązkach oraz podnosi domowe bezpieczeństwo i komfort.

Sztuczna inteligencja – by lepiej i łatwiej żyć we własnym domu

Technologia AI zmienia dom, w którym są połączone ze sobą urządzenia, w dom inteligentny. Jednym z producentów urządzeń smart home, który stosuje w swoich rozwiązaniach algorytmy AI jest firma Netatmo.

– Pierwotnie urządzenia smart home bazowały na wzajemnej łączności i zdalnej kontroli. Obecnie branża skłania się w kierunku tworzenia w pełni autonomicznych produktów. Dzięki sztucznej inteligencji

możemy wyposażać domy w systemy, które całkowicie wyręczą ludzi w dbaniu o bezpieczeństwo i wygodę mówi Fred Potter, założyciel i CEO w firmie Netatmo.

Jak to działa w praktyce? Inteligentne kamery zewnętrzne odróżniają na rejestrowanym obrazie ludzi, samochody i zwierzęta, a te przystosowane do monitorowania pomieszczeń, mają funkcję zapamiętywania i rozpoznawania twarzy domowników. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI kamery przesyłają na smartfony właścicieli precyzyjne powiadomienia o tym, co się dzieje na ich posesji i w środku domu – np. gdy wtargnie do niego obca osoba.

Nowoczesne systemy inteligentnego ogrzewania pozwalają na sterowanie temperaturą w domu w zależności od zwyczajów jego mieszkańców. Ręczne zmienianie ustawień staje się zbędne – przykładowo system automatycznie obniży temperaturę na noc i podniesie ją przed poranną pobudką. Ponadto, biorąc pod uwagę temperaturę na zewnątrz, izolację budynku oraz liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu, system będzie dążył do optymalnego wykorzystania energii, zachowując przy tym komfort domowników.

Sztuczna inteligencja pozwala także na sterowanie głosem i projektowanie scenariuszy pod dane komendy. Na przykład na komendę „wychodzę” zgasną wszystkie światła, opuszczą się zasłony w oknach, a kamery przejdą w tryb podwyższonej czujności.

Dzięki takim rozwiązaniom można wchodzić w interakcję z systemem inteligentnego domu, który uczy się potrzeb i zwyczajów użytkowników.

Co czwarty dom w Polsce w 2018 r. z inteligentnym rozwiązaniem

W 2018 r. prawie co czwarta osoba w Polsce budująca dom jednorodzinny zaplanowała zainstalowanie jakiegoś rozwiązania z dziedziny smart home (źródło: Raport o budowie domów w Polsce, Oferteo 2018).

W większości (76%) były to systemy inteligentnego ogrzewania, a prawie połowa wybrała inteligentne kamery monitoringu. Obserwując te trendy, należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja na stałe zagości w naszych domach.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pranie nie musi być długie, żeby było skuteczne

Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą do naszych domów, wnosząc ze sobą wygodę i wy…