Home Biznes TCO: realny koszt posiadania

TCO: realny koszt posiadania

0
0
132

Analizy różnych modeli działalności biznesowej nie pozostawiają złudzeń: 80 % firmowych wydatków na IT jest ukryte w kosztach operacyjnych, które powstają podczas cyklu życia produktów technologicznych, a jedynie 20 % to nakłady kapitałowe, które klienci wydają na zakup wyposażenia. Popularnym modelem pomagającym analizować oraz zmniejszyć te koszty w przedsiębiorstwie jest TCO – Total Cost of Ownership. Dzięki niemu można znaleźć poważne źródła oszczędności dla każdej firmy. Taką analizę przeprowadza się m.in. podczas personalizowania oferty leasingu operacyjnego IT.

Całość takiej oferty, to wyspecjalizowany pakiet usług, umożliwiający przedsiębiorstwom korzystanie m.in. z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów utrzymania całej bazy sprzętowej, zwiększeniu komfortu i wydajności codziennej pracy. Pozwala także oszczędzić kapitał obrotowy i linie kredytowe, a także efektywniej kontrolować wydatki i zarządzać środkami trwałymi każdej firmy.

Wymień stare na nowe

Co ważne, umowy leasingowe mogą obejmować także odebranie starego sprzętu w celu remarketingu lub utylizacji oraz instalację infrastruktury IT u klienta. Takie rozwiązanie przynosi firmom praktycznie same korzyści – skorzystanie z leasingu operacyjnego pozwala na objęcie jedną umową całego proces zakupu i modernizacji sprzętu IT. Nie bez znaczenia jest też fakt, że za cały proces po stronie leasingodawcy będzie odpowiedzialna tylko jedna osoba, co znacząco usprawnia komunikację.

Umowy leasingu operacyjnego obejmują nie tylko proste finansowanie sprzętu i oprogramowania. Oferujemy swoim klientom kompleksowy program, obejmujący także wszelkie usługi serwisowe związane z cyklem życia produktu – mówi Robert Szyc, Vendor Program Manager CSI Leasing Polska. Na terenie Polski współpracujemy z firmą SIMS Lifecycle Services, która od wielu lat jest liderem usług asset management. My zajmujemy się stroną finansową przedsięwzięcia, oni zaś – sprzętową i logistyczną – dodaje Robert Szyc.

Zarządzanie aktywami

Pod pojęciem asset management kryje się kompleksowe zarządzanie aktywami, w tym wypadku powierzonym sprzętem IT. Usługodawca przeprowadza audyt urządzeń, zabiera własnym transportem te, które nie nadają się już do użytku lub można je odsprzedać. Zajmuje się również trwałym usunięciem danych ze wszystkich nośników, a w swoich magazynach gromadzi zamówione zestawy komputerowe. Następnie przygotowuje je błyskawicznie do pracy, choćby na następny dzień. A wszystko to bez zakłócenia bieżącej działalności firmy.

Wymiana sprzętu komputerowego lub zmiany w jego konfiguracji to tylko fragment naszej działalności usługowej – wyjaśnia Maciej Jakimiec, Country Manager SIMS Lifecycle Services. Specjalizujemy się w rozwiązaniach "to and from the desk", czyli bezpośredniej wymianie komputerów na stanowiskach pracy oraz działaniu w systemach IMAC (instalacja, migracja, rozbudowa, wymiana) i "Product Take Back & Trade In" polegającym na odbiorze i odsprzedaży używanego sprzętu – dodaje Jakimiec.

Współpraca firmy leasingowej ze specjalistami z dziedziny zarządzania sprzętem oferuje jeszcze więcej korzyści dla przedsiębiorstwa. Oprócz tych czysto finansowych, wynikających z najmu długoterminowego, firma unika strat związanych z przestojem z powodu wymiany floty IT, ma zapewniony serwis, nie ponosi kosztów utylizacji, a może jeszcze zarobić na sprzęcie poddanym procesowi remarketingu.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…