Home Maszyneria Towarzysz podróży

Towarzysz podróży

0
0
86

Subnotebooki, czyli laptopy z małym ekranem, są w ofercie większości producentów i cieszą się coraz większym zainteresowaniem głównie dzięki swym gabarytom.

Te niewielkie komputery przenośne dysponują często całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi umożliwiającymi komfortową pracę. Jednym z nich jest Aristo Slim 1250, który dzięki uprzejmości firmy COMES mieliśmy okazję przetestować.

Przenośny czy przestawny?

Jak często zamierzasz podróżować ze swoim laptopem? Jeśli zdarza Ci się pracować poza domem lub miejscem pracy przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, rozsądnym rozwiązaniem jest zakup komputera wyposażonego w matrycę o przekątnej ekranu 11-13 cali. Dzięki takim gabarytom, uda się wygodnie przenosić sprzęt i co ważniejsze – pracować nań podczas jazdy autobusem, pociągiem czy też w trakcie spotkania w kawiarni.

Nabywcy klasycznych „piętnastek” szybko orientują się, że waga w okolicach 3 kilogramów dobrze wygląda tylko na papierze.  Już krótki spacer do pracy z takim dodatkowym obciążeniem uzmysławia, że jest to waga niebagatelna. Tym samym komputer staje się przestawny – bo można go przestawić z biurka na biurko – a praca mobilna staje się udręką.

Prawdziwie mobilny notebook dla biznesmana, osoby aktywnej powinien być mały, lekki i długo pracować na baterii. Jego podstawowe zastosowanie to łączenie się z Internetem, przeglądanie i edycja dokumentów, co w praktyce nie wymaga dużej mocy obliczeniowej, a zatem parametry nie muszą być wyśrubowane.

Kolorowy zawrót głowy?

Jako że Aristo Slim 1250 ma bardzo skromne gabaryty, prezentuje się nader atrakcyjnie. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest żółta, pokryta „fortepianowym” lakierem obudowa (istnieją też inne warianty kolorystyczne). Nie wszystkim przypadnie do gustu – nam się spodobała. Solidne, dość surowe i pozbawione finezyjnych dodatków wzornictwo kryje w sobie przyzwoite parametry. Procesor INTEL Core 2 Duo, pamięć 1Gb i dysk twardy o pojemności 120 Gb gwarantują wydajną pracę. Warto zaznaczyć, że komputer posiada wbudowany napęd DVD – co w sprzęcie tych gabarytów nie jest rzeczą oczywistą. W obudowie znajdziemy również wszystkie niezbędne złącza: 3 standardowe porty USB, jeden mały, wyjście na monitor zewnętrzny, modem, gniazdo karty sieciowej, czytnik pamięci MMC/SD, oraz wyjście na słuchawki i mikrofon. Klawiatura choć mniejsza od typowej umożliwia wygodną pracę aczkolwiek wymaga zdecydowanych uderzeń. Niewątpliwą zaletą jest dobrej jakości wyświetlacz typu glare, umożliwiający pracę nawet przy intensywnym świetle dziennym. Solidne zawiasy gwarantują stabilność – wyświetlacz się nie kiwa i łatwo go ustawić pod odpowiednim kątem. Komputer wyposażony jest w nietypowy mechanizm ryglujący składający się z dwóch niezależnych zatrzasków. Gwarantuje to pewne zamknięcie, jednak do otwarcia – potrzeba obu rąk.

Jak przystało na sprzęt mobilny Aristo Slim 1250 wyposażony jest standardowo w kartę WLAN i Bluetooth, umożliwiające komunikację bezprzewodową. Jednak najciekawszą zaletą jest wbudowany modem HSDPA, gwarantujący połączenie z Internetem również wtedy gdy znajdziemy się poza zasięgiem sieci bezprzewodowej. Osoby sporadycznie korzystające z Internetu za pośrednictwem operatorów GSM mogą oczywiście wybrać tańszą wersję bez modemu, a połączenia z siecią realizować dzięki łączności bluetooth i przy wykorzystaniu telefonu GSM.

W trakcie naszych testów udało nam się osiągnąć efektywną transmisję danych z prędkością 384 kb/s (download) co wydaje się zupełnie wystarczające do ściągania poczty czy przeglądania Internetu.

Instalacja Windows Vista jak i Office 2007 przebiegała sprawnie i bez potknięć – system bez problemu rozpoznał wszystkie komponenty i zainstalował odpowiednie sterowniki. Typowe prace biurowe takie jak edycja dokumentów, obróbka grafiki czy odtwarzanie filmów  także nie stanowiły problemu, choć jakość dźwięku delikatnie mówiąc „nie przytłacza”.

Co ważne w trakcie pracy komputer nie nagrzewa się nadmiernie, a tym samym zachowuje się względnie cicho, nie przebijając się przez hałas typowego tła (biuro, środki komunikacji itp.).  Charakterystycznym dla małych notebooków mankamentem jest niestety krótki czas pracy na baterii – przy korzystaniu z łączności WLAN i bluetooth nie przekracza 2 godzin.

Plusy i minusy

+ mała waga (poniżej 2 kg) i rozmiary,

+ dodatkowe wyposażenie w postaci karty WiFi, bluetooth, modem HSDPA

+ cena (2350 netto)

– krótki czas pracy na baterii

NASZ WERDYKT: Solidny sprzęt, o dobrych parametrach dla mobilnych użytkowników stawiających przede wszystkim na przystępną cenę i typowe zastosowania biurowe.




Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rosnące zadłużenie firm w Polsce: Jak skutecznie zabezpieczyć się i odzyskać należności

W Polsce rosną zaległości firm, szczególnie w branżach meblarskiej, transportowej, budowla…