Home Bezpieczeństwo Trojan czyli fałszywa kraksa Fernando Alonso

Trojan czyli fałszywa kraksa Fernando Alonso

0
0
89

Fałszywa wiadomość sugeruje, iż pochodzi z jednego z najpoczytniejszych dzienników w Hiszpanii. Ma ją to uwiarygodnić i zachęcić adresata do jej otwarcia. E-mail zawiera informację, że Fernando Alonso uległ wypadkowi samochodowemu w hiszpańskiej miejscowości Bilbao, w wyniku czego doznał ciężkich obrażeń. Wiadomość zawiera odsyłacz do materiału wideo, mającego zawierać nagrania z miejsca wypadku. Tymczasem kliknięcie odsyłacza powoduje pobranie kopii trojana Banker.LGC, który kradnie tajne dane bankowe.

Celem są wyłącznie twoje pieniądze

Trojan reprezentuje typowy trend w rozwoju złośliwego oprogramowania, zgodnie z którym głównym powodem działania cyberprzestępców nie jest już sława, lecz zysk finansowy. W tym celu infekują oni możliwie szeroką grupę komputerów, korzystając z dyskretnych technik kradzieży danych.

Przynęty to seks, wypadki i nieszczęścia

„Cyberprzestępcy często posługują się doniesieniami o wstrząsających wydarzeniach – ten e-mail jest tego doskonałym przykładem, ale także wykorzystują zdjęcia o tematyce erotycznej oraz  szereg innych przynęt, mających skłonić użytkowników do kliknięcia lub uruchomienia plików. W ten właśnie sposób dochodzi do infekcji. Taką działalność określa się mianem „inżynierii społecznej” – wyjaśnia Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska.

Więcej informacji na ten temat: na blogu PandaLabs.

Panda Security jest znanym producentem zintegrowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT do walki z zagrożeniami internetowymi. Obecnie obsługuje 4 miliony klientów i 140 000 korporacji na całym świecie, zatrudniając ponad 1500 osób. Produkty Panda Security umożliwiają centralne zarządzanie i ochronę stacji roboczych, serwerów i bram, dzięki czemu pozwalają stworzyć bezpieczne środowisko pracy dla dużych korporacji, małych i średnich firm oraz użytkowników domowych.

W Polsce Panda Security znajduje się w ścisłej czołówce producentów najlepiej rozpoznawanych i ocenianych programów antywirusowych. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB SA. Programy dostępne są również w sklepach Empik, Media Markt, Electro World, Saturn oraz sieciach Komputronik i Vobis. Panda Security wraz z Telekomunikacją Polską SA wprowadziły specjalną usługę e-bezpieczeństwo, dzięki której klienci neostrady i pakietów internetowych mogą skorzystać z ochrony Panda Antivirus.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…