Home Na czasie Wybory w kolekturze?

Wybory w kolekturze?

0
0
122

Państwo i jego instytucje powinny cieszyć się największym zaufaniem społecznym. Dlatego wpadka przy wyborach samorządowych jest wręcz niewyobrażalna. Z drugiej jednak strony stworzenie systemu informatycznego wykorzystywanego sporadycznie, w niezwykle krótkim terminie i – jednak – za niewielkie pieniądze jest wręcz niemożliwe.

Może więc wykorzystać istniejącą infrastrukturę i sprawdzone systemy jakimi dysponują loterie? W końcu liczba kolektur (17000) nie jest znacząco niższa od liczby komisji (27000), zaś niezawodność systemu jest niepodważalna.

O komentarz poprosiliśmy Jarosława Dąbrowskiego – szefa centrum technologicznego GTECH Poland – firmy obsługującej Lotto.

Nie podejmę się oceny możliwości zorganizowania kolejnych wyborów samorządowych w kolekturach loteryjnych, bo to leży w gestii organów państwowych. Na pewno, jako dostawca i operator systemów loteryjnych, odradzalibyśmy naszym klientom wykorzystywanie ich rozwiązań technologicznych do innych celów. Podstawowym wymogiem dla każdego systemu technologicznego jest konieczność zachowania bezpieczeństwa danych; łączenie kilku funkcji w jednym rozwiązaniu (i to tak różnych) mogłoby spowodować jego zagrożenie. Oczywiście istnieje możliwość zbudowania odrębnego systemu, przeznaczonego tylko do głosowania. Można go zbudować na podstawie elementów rozwiązań, które sprawdziły się w loteriach na całym świecie. Bazując na naszych doświadczeniach mogę założyć, że jego przygotowanie wymagałoby około 1 roku (określenie wymagań, przygotowanie architektury rozwiązania, napisanie oprogramowania, proces testowania oraz wdrożenie). Budowa takiego systemu to bardzo skomplikowany proces, wymagający przemyślenia każdego, najdrobniejszego szczegółu. Należałoby choćby ustalić jak miałyby wyglądać wymagania dotyczące bezpieczeństwa na każdym poziomie (na przykład – jak byłby zabezpieczony sprzęt komisji wyborczej?). System musiałyby być oczywiście testowany i certyfikowany przez operatora i niezależnych audytorów. Nasze doświadczenie w branży, gdzie wielopoziomowe zaufanie jest bardzo ważne, a kary umowne za krytyczny błąd systemu są naprawdę wysokie mówi, że precyzyjne określenie wymagań oraz ich dokładne przetestowanie mają kluczowe znaczenie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…