Home Bezpieczeństwo Wyraźny wzrost świadomości Polaków w zakresie spamu

Wyraźny wzrost świadomości Polaków w zakresie spamu

0
0
105

Respondenci rozumieją coraz bardziej czym jest spam oraz do jakich instytucji należy zwracać się w razie chęci zgłoszenia naruszeń. Niestety wciąż korzystanie z filtrów antyspamowych przez użytkowników poczty elektronicznej nie jest powszechne.

– Możemy zauważyć utrzymujący się trend znikomego korzystania z tzw. filtrów antyspamowych. Jest to dosyć niepokojąca informacja biorąc pod uwagę, że de facto takie filtry stanowią – przy prawidłowym ich ustawieniu – skuteczny mechanizm ograniczający liczbę niechcianych wiadomości, które otrzymujemy. Niestety dostawcy „darmowych” skrzynek pocztowych często nie chwalą się filtrami antyspamowymi, gdyż zależy im, żeby reklamy trafiły bezpośrednio do skrzynek odbiorczych użytkowników, niemniej takie narzędzia są powszechnie dostępne.komentuje Przemysław Marcol, prezes Fundacji Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej.

Prawie połowa respondentów codziennie otrzymuje do 10 wiadomości spam, a nieco ponad 1/3 odpowiadających – 11 do 20 takich wiadomości. Pomimo obowiązywania RODO od 25 maja 2018 roku, aż połowa ankietowanych nie zauważyła różnicy w ilości otrzymywanego spamu! Cieszy nas fakt, że w odczuciu ponad 1/3 respondentów ich dane są znacznie bezpieczniejsze.

Poza tradycyjną formą spamu, wyróżniamy również niechciane sms-y, telefony, czy reklamy typu display i pop-up. Zdecydowanie najbardziej kłopotliwe okazały się dla respondentów te ostatnie.
56% odpowiadających uznało je za bardzo uciążliwe lub wręcz nie do zniesienia. Niechciane telefony, najbardziej uciążliwe dla ankietowanych w ubiegłym roku, obecnie znajdują się na drugim miejscu. Aż 47% ankietowanych uznało je za bardzo męczące.

Respondenci na oczyszczanie swoich skrzynek pocztowych ze spamu, poświęcają codziennie średnio nieco ponad 3 minuty, co w ujęciu rocznym daje 19 godzin, zmarnowanych na usuwanie przez każdego z nich niechcianych wiadomości!

Więcej ciekawych informacji można znaleźć w raporcie, który jest do pobrania pod tym linkiem: https://force.org.pl/raport-iv-badania-zjawiska-spamu-polsce-juz-pobrania-2/

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak wysłać wrażliwe dane, aby nie wpadły w niepowołane ręce

Technologie zajęły tak istotną rolę w naszym życiu, że korzystamy z nich intuicyjnie, nie …