Home Analizy 5 kroków do dobrej domeny

5 kroków do dobrej domeny

0
0
171

Znane są przypadki serwisów, które powstawały dosłownie znikąd i w krótkim czasie zyskiwały ogromne zainteresowanie użytkowników sieci. Istnieją również przykłady stron, które pomimo wsparcia ze strony dużych portali zostały zamknięte z powodu nikłej popularności. Trudno wymienić wszystkie czynniki, decydujące o sukcesie strony internetowej, dlatego skupimy się na jednym z nich – domenie internetowej.

Domena kluczem do sukcesu?

Jakie znaczenie dla sukcesu strony ma dobrze dobrany adres? Zdania są podzielone. Autorzy, zajmujący się tematyką domen internetowych, przeważnie przyjmują jedno z dwóch stanowisk. Jedni twierdzą, że rola domen będzie coraz mniejsza. Internauci trafiają na strony przez wyszukiwarki, korzystają z zakładek oraz kanałów RSS. Nie bez znaczenia pozostaje rozwój mediów społecznościowych. Wystarczy zostać fanem ulubionej strony czy bloga, aby na bieżąco otrzymywać informacje o nowościach bez wychodzenia poza Facebooka. Krótko mówiąc, przedstawiciele tej szkoły są zdania, że rosnąca świadomość użytkowników sieci powoduje, iż coraz rzadziej wpisują oni adres bezpośrednio w okno przeglądarki. Korzystają z dostępnych narzędzi i nie muszą pamiętać pod jaką domeną znajduje się strona, do której chcą dotrzeć.

Drugi obóz jest zdania, że domeny wciąż odgrywają ważną rolę w promowaniu strony. Dobry adres jest szczególnie istotny dla serwisów, które dopiero budują swoją markę i jeszcze nie zagościły w świadomości przeciętnego internauty. Jako dowód wymieniają domeny portali i serwisów, które odniosły sukces. Przykłady Allegro.pl czy Wykop.pl mają udowodnić, że krótka i łatwa do zapamiętania nazwa domeny wciąż jest istotnym czynnikiem wpływającym na sukces strony. Kto ma rację? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Pięć kroków do dobrej domeny

Najlepszym sposobem wydaje się obserwowanie grupy serwisów od momentu ich powstania i stwierdzenie, czy rzeczywiście lepiej radzą sobie strony, które działają pod dobrymi domenami. Ta metoda jest zbyt czasochłonna, dlatego wzięliśmy pod lupę sto witryn, cieszących się największą popularnością wśród polskich internautów. Lista powstała w oparciu o ranking stron internetowych Alexa (www.alexa.com). Otwierają go strony Google.pl i Nasza-Klasa.pl, a zamyka adres Trojmiasto.pl. Na tej podstawie przygotowaliśmy listę pięciu kroków do stworzenia dobrej domeny.

Krok 1 – Jak długa powinna być domena?

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, krótki adres strony łatwiej jest zapamiętać i bezbłędnie wpisać w okno przeglądarki. Domeny składające się z niewielkiej liczby znaków są również bardziej wdzięcznym materiałem dla grafika, który ma przygotować logo serwisu. Powstaje pytanie ile znaków powinien mieć optymalny adres? Z analizy setki najpopularniejszych serwisów wynika, że blisko trzy czwarte adresów nie przekracza ośmiu znaków (nie wliczając „www.” oraz końcówki domeny, czyli np. „.pl”). Najwięcej, bo 19% domen składa się z siedmiu znaków. Ponad połowa (59%) adresów, które znalazły się w zestawieniu, składa się z jednego słowa, a 32% to domeny dwuwyrazowe. Pozostałe adresy to skróty literowe (np. wp.pl).

  • Rada: szukając nazwy domeny dla swojej strony, staraj się nie przekraczać 8 – 9 znaków oraz unikaj nazw dłuższych niż dwa słowa.

Krok 2 – Nazwa polska, angielska czy własna?

Analizowane serwisy podzieliliśmy na trzy grupy – adresy w języku polskim (np. PoSzkole.pl), w języku obcym (np. GumTree.pl) oraz nowe wyrazy, których nie można znaleźć w słowniku. Są to najczęściej nieistniejące słowa, stworzone na potrzeby marki (np. Blox.pl). Jedna trzecia domen to wyrazy obcojęzyczne. To sporo, jednak należy pamiętać, że w zestawieniu znalazło się kilka serwisów zagranicznych, które cieszą się powodzeniem w Polsce. Jednym z nich jest YouTube.com, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych stron. Ponad połowa adresów to słowa w języku polskim, jednak tylko 5 nazw zawiera polskie znaki. Ich właściciele w większości zabezpieczyli wersje IDN swoich domen (np. Kraków.pl). 15% stanowią domeny będące nowymi wyrazami.

Rada: świat się globalizuje, jednak polscy internauci lubią posługiwać się własnym językiem. Najlepszą nazwą dla Twojego serwisu będzie słowo w języku polskim. Atrakcyjne domeny często są już zarejestrowane, dlatego warto rozważyć stworzenie własnej, unikalnej nazwy.

Krok 3 – Domena polska czy globalna?

Polacy kochają swoją domenę, co potwierdzają wyniki zestawienia. 66% adresów ma końcówkę .pl. Jedna czwarta przypada dla .com, co jest zasługą wspomnianej obecność zagranicznych serwisów. Wyniki rankingu pokazują, że serwisy z egzotycznymi końcówkami wciąż czekają na swój czas. W zestawieniu znalazła się tylko jeden „telewizyjny” adres wp.tv.

  • Rada: polska domena narodowa nie potrzebuje reklamy – jest najpopularniejszą końcówką w naszym kraju. Wartość „peelek” potwierdzają również ceny, jakie osiągają na rynku wtórnym. Tworząc własną stronę warto zabezpieczyć domeny drugiego poziomu (np. .com.pl), jednak główny adres powinien mieć końcówkę .pl.

Krok 4 – Cyfry i myślnik w domenie?

Czy dwa wyrazy w adresie internetowym warto rozdzielić myślnikiem? Tutaj znów pojawiają się dwie szkoły. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują, że dwa słowa rozdzielone myślnikiem łatwiej jest odczytać. Ich zdaniem adres jest bardziej czytelny nie tylko dla ludzkiego oka, ale i dla wyszukiwarek. Przeciwnicy są zdania, że myślnik jest elementem adresu, który może powodować pomyłki i niepotrzebnie utrudnia jego zapamiętanie. Spójrzmy na fakty. Spośród stu serwisów, które zanalizowaliśmy tylko 5 miało w adresie myślnik. 4 adresy zawierały cyfry. Tak niski odsetek potwierdza opinię mówiącą, że budując nazwę domeny lepiej wystrzegać się stosowania znaków innych niż litery.

  • Rada: dobra domena to prosta domena. Warto wystrzegać się wszelkich elementów, które komplikują adres, takich jak myślniki czy przyrostki 24, online i inne. Powód jest ten sam, co przy długości domeny – adres bez zbędnych „ozdobników” łatwiej zapamiętać.

Krok 5 – O czym jeszcze warto pamiętać?

„Unikaj obcych nazw o trudnej wymowie i pisowni – radzi Katarzyna Gruszecka-Kara z firmy 2BE.PL – Słówko „trustworthy” (ang. godny zaufania) wydaje się idealne dla firmy zajmującej się usługami finansowymi, jednak wielu osobom może sprawić problem. Jeżeli po zaprezentowaniu nowej nazwy znajomemu on zapyta „Jak to się pisze?”, to znaczy, że należy się nad nią zastanowić”. Jak pokazują badania, idealna domena internetowa jest krótka, nie zawiera niepotrzebnych znaków i ma końcówkę .pl. Tworząc nowy adres internetowy warto pamiętać o jednej, najważniejszej zasadzie: domena ma ułatwiać, a nie utrudniać dotarcie do strony.

Polacy zarejestrowali 2 000 000 domen


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …