Home Analizy Badanie Citrix ujawnia wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

Badanie Citrix ujawnia wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

6 min
0
0
542

74% decydentów do spraw bezpieczeństwa w Europie i USA twierdzi, że procedury stały się bardziej złożone, a 73% zmaga się z zarządzaniem rosnącą liczbą zagrożeń.

Nowy model pracy wymaga nowych zabezpieczeń

Pracując z dowolnego miejsca użytkownicy końcowi korzystają z różnych urządzeń dla uzyskania dostępu do aplikacji w chmurze i innych firmowych zasobów. To sprawia, że możliwości potencjalnych ataków jest coraz więcej. Wiele organizacji IT stara się im zapobiec, jednak jak pokazało badanie Citrix:

 • 74% osób podejmujących decyzje w zakresie firmowego bezpieczeństwa twierdzi,
  że procedury i procesy kontrole stały się bardziej złożone po migracji ich organizacji na pracę zdalną i hybrydową.
 • 73% stara się nadążyć za rosnącą liczbą zagrożeń bezpieczeństwa związaną z tymi zmianami.

Standard pracy i zadowolenie pracowników pod lupą

Oprócz osób podejmujących decyzje dotyczące bezpieczeństwa, Citrix przeprowadził badanie wśród 3603 pracowników umysłowych. 66% z nich potwierdziło istotność swobody pracy zdalnej lub z domu, na dowolnym urządzeniu i możliwość korzystania z wybranych przez siebie zasobów. Ponadto:

 • 86% respondentów twierdzi, że stworzenie wysokich standardów pracy dla pracowników jest „niezwykle” lub „bardzo ważne”.
 • Około dziewięciu na dziesięciu badanych analizuje wpływ bezpieczeństwa informacji na satysfakcję z pracy i efektywność działań pracowników.

„Wiele organizacji ma świadomość, że wraz z migracją na model pracy hybrydowej ich podejście do bezpieczeństwa musi ewoluować. Zamiast tradycyjnych strategii kontroli muszą wdrożyć bardziej inteligentne, skoncentrowane na ludziach podejście, które ochroni pracowników.” – powiedział Kurt Roemer, główny strateg ds. bezpieczeństwa w Citrix. „Niemniej model hybrydowy to przyszłość pracy, a IT będzie w niej odgrywać kluczową rolę. Dzięki odpowiedniej technologii można zagwarantować ludziom spójny, bezpieczny i niezawodny dostęp do potrzebnych zasobów, a także wysoki komfort działania.”

Większość uczestników badania Citrix podejmuje ww. działania. 79% badanych decydentów twierdzi, że pandemia stworzyła okazję do ponownej analizy ich długoterminowej strategii bezpieczeństwa informacji. Jednak wiele wyzwań wciąż pozostaje. Wśród trzech najczęściej cytowanych przez pracowników biorących udział w badaniu Citrix są:

 • Słaba jakość połączenia (43% badanych)
 • Wirtualne/zdalne rozwiązywanie problemów technicznych (34%)
 • Brak możliwości uzyskania szybkiego/łatwego wsparcia ze strony IT (32%)

Inwestowanie w przyszłość

Mimo, iż tylko 46% decydentów ds. bezpieczeństwa czuło się „w pewnym stopniu” przygotowanych do pracy zdalnej, gdy wybuchła pandemia, 84% czuje się teraz „bardzo” lub „w pewnym stopniu” przygotowanych do zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej.

 • 58% badanych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku inwestycje w firmowe zabezpieczenia wzrosły średnio o 40%
 • 71% uważa, że ich firmowe środowisko IT jest obecnie bezpieczniejsze niż przed wybuchem pandemii

Ma to kluczowe znaczenie, gdyż jak jasno wynika z raportu „The State of Security in a Hybrid World”, 52% decydentów ds. bezpieczeństwa uważa, że w przyszłości większość ich pracowników będzie na stałe pracować zdalnie lub hybrydowo.

# # # #

 

O badaniu

Badanie “The state of security in a hybrid world” analizuje postawy decydentów ds. bezpieczeństwa
i pracowników umysłowych w średnich i dużych organizacjach (ponad 250 pracowników na wszystkich rynkach europejskich i ponad 500 pracowników w USA). Citrix, we współpracy z Sapio Research, przeprowadził niezależne badanie opinii w formie wywiadów z 1250 osobami podejmującymi decyzje w zakresie bezpieczeństwa (w tym na stanowiskach: menedżera, starszego menedżera, dyrektora
i wiceprezesa). Respondenci pochodzili z Wielkiej Brytanii (203), Francji (218), Niemiec (209), Holandii (207) i Stanów Zjednoczonych (413 respondentów). Ponadto w badaniu wzięło udział 3603 pracowników umysłowych ze średnich i dużych organizacji w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i USA.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Innowacja Valeo przybliża ​rzeczywistość autonomicznej mobilności  

Skaner LiDAR (Light Detection and Ranging – wykrywanie światła i odległości) trzecie…