Home Bezpieczeństwo Nie daj się naciąć! Czytaj swoje SMSy dokładnie.

Nie daj się naciąć! Czytaj swoje SMSy dokładnie.

2 min
0
0
302

Eksperci z Hexnode zauważyli nową pułapkę, zastawioną przez cyberprzestępców na użytkowników telefonów komórkowych. Pułapka wykorzystuje markę i identyfikację graficzną PGE, grożąc odłączeniem prądu w przypadku nieuregulowania należności. Dostawca energii nie ma z nią jednak nic wspólnego. To kolejna odmiana oszustwa, które bazuje na strachu i nieuwadze użytkowników. Ostrzeż przyjaciół, to pułapka nastawiona na pozyskanie danych użytkowników sieci.

Kampania spamowa, z którą mogliście zetknąć się na swoich smartfonach, bazuje na prostym mechanizmie wzbudzania strachu w potencjalnych ofiarach, grożąc im odłączeniem energii elektrycznej. Wiadomość informuje, że wystarczy kliknąć w link, podać swoje dane i dokonać płatności, by rozwiązać problem. Brzmi prosto, prawda? Tyle tylko, że kliknięcie w link to najprostsza droga do utraty danych osobowych oraz pieniędzy!

Podobne kampanie, o których informowały już kilkukrotnie media, wykorzystywały wcześniej wizerunek innych popularnych marek, takich jak m.in. Ikea, Decathlon, Biedronka czy Amazon. Jak nie dać się nabrać?

Jak tłumaczy Hubert Walnik, inżynier systemowy w DAGMA Bezpieczeństwo ITPrzede wszystkim należy ignorować tego typu informacje już na początku: nie otwierać maili z obietnicami nagród, nie klikać w linki w podejrzanych mailiach i SMSach. Warto też czytać dokładnie treści, bo tak jak w tej sytuacji literówki w tekście oraz brak polskich znaków diakrytycznych powinny wzbudzić niepokój. Przed fałszywymi linkami nie ochroni niestety nic poza skutecznym antywirusem, który potrafi blokować złośliwe linki, chroniąc w ten sposób przed potencjalną infekcją złośliwym kodem.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…