Home Na czasie Bank Spółdzielczy we Wschowie: walka z cyberprzestępcami w czasie rzeczywistym

Bank Spółdzielczy we Wschowie: walka z cyberprzestępcami w czasie rzeczywistym

0
0
67

Cyberbezpieczeństwo to kluczowy aspekt funkcjonowania banków w dobie cyfryzacji. Banki muszą chronić swoje systemy i dane przed atakami hakerów, a także zapewnić klientom bezpieczny dostęp do usług bankowych przez internet i telefon.
Jednym z banków, który stawia na cyberbezpieczeństwo, jest Bank Spółdzielczy we Wschowie. To polski bank z ponad 75-letnią tradycją, który oferuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Bank Spółdzielczy we Wschowie wprowadził niedawno projekt informatyczny, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji online i mobilnych. Projekt ten polega na weryfikacji tożsamości klientów za pomocą biometrii twarzy i głosu. Dzięki temu klienci mogą dokonywać operacji bankowych bez konieczności podawania haseł czy kodów SMS.

Cyberataki na banki coraz bardziej wyrafinowane

W zeszłym roku Komisja Nadzoru Finansowego wysłała komunikat, w którym przypomniała instytucjom finansowym o ryzykach związanych z cyberatakami. Według danych KNF, w okresie 2021 – 2022 było ich nawet 500% więcej. Metody stosowane przez oszustów są coraz bardziej wyrafinowane, dlatego skuteczna walka z nimi wymaga zarówno wsparcia technologii, jaki i ciągłego uświadamiania użytkowników o zagrożeniach czyhających w przestrzeni cyfrowej.

„Zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu Asseco FDS, aby ograniczyć liczbę transakcji oszukańczych i straty, które się z nimi wiążą. Cyberprzestępcy chętnie biorą za cel organizacje z branży finansowej i ich klientów. Wyrafinowane metody cyberprzestępcze są w stanie zmienić numer telefonu czy adres e-mail, z których kontaktują się oszuści. Kiedy dzwonią, na telefonie ofiary może wyświetlić się inny, znany numer lub nazwa banku. W związku z tym, poza zabezpieczeniem naszego banku od strony technologicznej, prowadzimy również liczne akcje edukacyjne. Za pomocą dostępnych mediów oraz organizowanych spotkań ostrzegamy przed wzmożonymi atakami socjotechnicznymi, takimi jak vishing czy spoofing” – tłumaczy Michał Przyjemski, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego we Wschowie.

Monitoring transakcji w czasie rzeczywistym

System Asseco FDS (Fraud Detection System) to rozwiązanie dla banków ułatwiające im walkę z oszustami i umożliwiające zabezpieczenie pieniędzy klientów. System monitoruje zawierane transakcje w czasie rzeczywistym. Koreluje dane o użytkowniku, pochodzące z różnych źródeł, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu jego osoby i określenie typowych zachowań. Analityk banku otrzymuje powiadomienie w sytuacji, gdy system wykryje podejrzaną transakcję np. zawieraną o nietypowej godzinie, czy z innej lokalizacji niż ta odpowiadająca miejscu pobytu użytkownika.

System Asseco FDS dostarcza pracownikom banku zestaw informacji niezbędnych w procesie weryfikacji podejrzanych transakcji, zarówno tych wytypowanych automatycznie, jak i zgłaszanych przez klientów. Dzięki temu bank ma możliwość przeprowadzenia analizy danego przypadku pod kątem popełnienia przestępstwa, a w razie potrzeby może podjąć dodatkowe czynności weryfikacyjne. Działania prewencyjne podejmowane przez system w czasie rzeczywistym mogą dotyczyć między innymi wstrzymania realizacji podejrzanych transakcji. Szybkie wykrycie i zapobieżenie oszustwom, przyczynia się do utrzymania zaufania klientów i reputacji instytucji finansowej.

Szybka reakcja na nowe formy nadużyć

„Mamy świadomość tego, że sposoby działania cyberprzestępców wciąż się zmieniają. Dlatego System Asseco FDS jest wyposażony w edytor reguł, który umożliwia, w zależności od potrzeb, łatwe dodanie nowej lub zmodyfikowanie istniejącej reguły detekcyjnej. To pozwala na szybką reakcję, gdy tylko pojawi się nowy sposób działania sprawców nadużyć i przeszukanie repozytorium systemu pod kątem wystąpienia podobnych incydentów” – mówi Paweł Kusza, Menedżer projektu w Pionie Banków Spółdzielczych, Asseco Poland.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…