Home Bezpieczeństwo Bezpieczna wizyta w e-banku

Bezpieczna wizyta w e-banku

6 min
0
0
939

Wygoda i funkcjonalność elektronicznego korzystania z konta bankowego przyciągają coraz liczniejsze grono użytkowników. Dane z raportu netBank, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, wskazują na rosnącą popularność e-bankowości w Polsce. Spośród dokładnie 20,8 mln klientów indywidualnych posiadających podpisaną umowę na usługi bankowości elektronicznej, aktywnie korzysta z nich ponad połowa. Coraz częściej są to użytkownicy, dla których transakcje internetowe są całkowitą nowością. Szczególnie oni powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z bankowości online.

Bezpieczny komputer to podstawa

Bardzo ważne jest, aby logowania do konta bankowego dokonywać z komputera zabezpieczonego aktualnym oprogramowaniem antywirusowym chroniącym m.in. przed trojanami, które mogą wykradać wprowadzane hasła dostępowe. W przypadku kiedy chcemy skorzystać z innego niż własny sprzęt warto zweryfikować odpowiedni komunikat o zabezpieczeniu systemu, ale w miarę możliwości należy unikać korzystania z ogólnodostępnych komputerów w celu korzystania z bankowości elektronicznej. Wymóg zabezpieczenia odpowiednim oprogramowaniem dotyczy również urządzeń mobilnych, które są celem coraz większej liczby wirusów. Co więcej w przypadku korzystania z sieci bezprzewodowej należy unikać połączeń niechronionych dodatkowym hasłem, ponieważ zwiększa to ryzyko „podsłuchania” transmitowanych danych.

Strona banku zamknięta na kłódkę

W celu zabezpieczenia przesyłanych danych przed nieuprawnionym przejęciem stosuje się odpowiednie metody szyfrowania. Transakcji bankowych należy dokonywać wyłącznie na stronach zabezpieczonych certyfikatem SSL, który zapewnia bezpieczną wymianę szyfrowanych danych. Co więcej rozwiązanie to gwarantuje autentyczność odwiedzanej strony chroniąc przed tzw. phishingiem, czyli wyłudzaniem danych dostępowych do kont poprzez fałszywą stronę internetową banku, do której kieruje użytkownika, np. link w specjalnie spreparowanym e-mailu  – Jedną z najskuteczniejszych  metod ochrony naszych danych przed przechwyceniem przez niepowołane osoby jest dokonywanie transakcji na stronach zabezpieczonych certyfikatem SSL. Strona taka posiada symbol, np. kłódki w pasku adresu oraz skrót „https” w miejsce typowego „http”, a czasem przeglądarki wyświetlają również kolorowy pasek adresu. Te proste i czytelne symbole mają za zadanie ułatwić szybką weryfikację strony internetowej – mówi Mariusz Janczak, Koordynator Marketingu Produktowego Unizeto Technologies.

Hasło to klucz do naszych oszczędności

Internetowe hasło dostępu do konta pozwala na pełną kontrolę zgromadzonych na nim środków. Dlatego to zabezpieczenie powinno być otoczone szczególną ochroną. Przede wszystkim hasło powinno być odpowiednio złożone i trudne do złamania, ale tego zazwyczaj wymagają systemy bankowe, w których nie można wpisać zbyt krótkiego i prostego ciągu znaków, jak „123456”. Jednak wciąż ochrona hasła spoczywa na naszej głowie, dlatego nie należy się dzielić tą informacją z innymi osobami i nie zapisywać jej w dostępnych miejscach, np. na kartce w portfelu. Co więcej warto korzystać w bankowości online z niepowtarzalnego hasła, tzn. innego niż używamy logując się do poczty elektronicznej czy systemów społecznościowych, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko jego wycieku.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Badanie Citrix ujawnia wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

74% decydentów do spraw bezpieczeństwa w Europie i USA twierdzi, że procedury stały się ba…