Home Na czasie Big Data praktycznie

Big Data praktycznie

0
0
129

W specjalnej ciężarówce SAP, pełniącej rolę mobilnego showroom’u, jest prezentowany szereg zastosowań technologii SAP wykorzystywanej do analizy Big Data w wielu sektorach rynkowych.

Rosnąca konkurencja wymaga natychmiastowej reakcji i prognozowania na podstawie strukturalnych i niestrukturalnych danych, w tym informacji pochodzących z portali społecznościowych. W obliczu tego wyzwania, przedsiębiorstwa chcą wdrażać technologie, które umożliwiają zarządzanie dużymi i zróżnicowanymi wolumenami danych w czasie rzeczywistym.

Jednocześnie, 65 proc. respondentów (w tym 52 proc. z Polski) twierdzi, że prędkość przetwarzania danych jest dla nich kluczowa. Jako uzasadnienie, 28 proc. respondentów twierdzi, że szybsze przetwarzanie danych bezpośrednio przekłada się na lepszą jakość obsługi klienta. Ponadto, 44 proc. przedsiębiorstw widzi potrzebę analizy niestrukturalnych danych, a 41 proc. twierdzi, że przyszłością jest skuteczne wykorzystanie danych generowanych w Internecie.

Obszarów, gdzie technologia Big Data może znaleźć zastosowanie, jest bardzo wiele. Od prognozowania zachowań konsumentów przez działy sprzedaży, po optymalizację łańcucha dostaw w logistyce i transporcie lub monitorowanie i prognozowanie płynności finansowej w sektorze bankowym.

  • Badanie IDC, przeprowadzone w pierwszym kwartale 2014 roku w Czechach, Polsce oraz na Węgrzech i Słowacji na 200 (w tym 100 z Polski) przedsiębiorstwach zatrudniających 250-1000 pracowników dowodzi, że firmy chcą być coraz bardziej konkurencyjne. Zarówno w wymiarze biznesowym jak i technologicznym. To z kolei, oznacza potrzebę analizowania coraz większych wolumenów danych w czasie rzeczywistym. Przeszkodą jest jednak przestarzała technologia. Większość respondentów nadal korzysta z systemów Business Intelligence (BI) wprowadzonych do użycia pięć lat temu lub wcześniej. W tym okresie, w badanych przedsiębiorstwach wzrosła liczba systemów źródłowych oraz ilość danych, które nie są przetwarzane tak szybko, jak oczekują tego ich odbiorcy.
  • Głębokie przemiany, jakie dokonały się w przedsiębiorstwach na przestrzeni ostatnich lat, zostały uwidocznione w raporcie IDC. Z analizy odpowiedzi uzyskanych od dyrektorów i menedżerów odpowiedzialnych za działy IT, ale też finansów i analizy ekonomicznej wynika, że tylko 24 proc. firm pozyskuje dane z jednego systemu źródłowego. Prawie dwa razy więcej z nich (47 proc.) deklaruje korzystanie z 2 do 5 systemów źródłowych, a 26 proc. badanych z więcej niż 6. Rośnie także ilość przedsiębiorstw, które stanęły w obliczu konieczności zarządzania dynamicznie rosnącą ilością danych. W tym przypadku, 39 proc. badanych zadeklarowało ilość większą niż 5TB.

Odwiedzający SAP Big Data Truck będą mogli dowiedzieć się m.in., jak analizy wielkich zbiorów danych pomogły – choćby Niemcom w wygraniu niedawnego Mundialu w Brazylii. Przedstawiciele sektora przemysłowego poznają nowoczesny sposób zarządzania swoim biznesem. Cenną wiedzę powinny zdobyć także firmy specjalizujące się w dystrybucji
i handlu – eksperci SAP pokażą korzyści z analizy Big Data na przykładzie inteligentnych automatów do sprzedaży jedzenia i napojów, które potrafią określać nie tylko preferencje, ale też poziom zadowolenia klientów. Nie zabraknie też przykładów wykorzystania technologii Big Data w zarządzaniu obiektami użyteczności publicznej, takimi jak stadiony czy dworce kolejowe.

Poza Polską, tegoroczna trasa SAP Big Data Truck obejmuje: Austrię, Belgię, Czechy, Danię, Niemcy, Francję, Finlandię, Włochy, Holandię Norwegię, Portugalię, Słowację, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię i Wielką Brytanię.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Szukasz niedrogiego smartfona na komunię? Padł ci telefon i szukasz nowego, by być w konta…