Home Na czasie Burza, huragan, grad. Czy zwykłe ubezpieczenie wystarczy?

Burza, huragan, grad. Czy zwykłe ubezpieczenie wystarczy?

9 min
0
0
983

Jak finansowo zabezpieczyć się przed następstwami burzy i gradu? Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia i czy może ono działać wstecz? Co zrobić po zauważeniu szkody? Wyjaśniają eksperci ubezpieczeniowi.

Anomalie pogodowe, jakie nawiedzają Europę w ostatnim czasie, spowodowały, że Polacy zaczęli sprawdzać termin ważności swoich polis ubezpieczeniowych. – Słusznie, bo nawet w przypadku wygaśnięcia odszkodowania dosłownie kilka dni przed szkodą spowodowaną burzą czy powodzią, zakłady ubezpieczeniowe nie są skłonne do “przymknięcia oka”. Zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest bardzo ważne – tłumaczy Rafał Bojarczuk, dyrektor ds. ubezpieczeń w Comperia.pl SA.

Nie ma oficjalnych ogólnopolskich danych odpowiadających na pytanie, ile mieszkań i domów jest ubezpieczonych, ale mówi się o znacznej większości. Rynkowe szacunki mówią, że od 70 do 80 proc. nieruchomości w Polsce podlega ubezpieczeniu. Z raportu “Mapa ryzyka Polaków” (Deloitte i Polska Izba Ubezpieczeń, 2021) wynika, że ubezpieczyciele wypłacają swoim klientom 100 mln zł… każdego dnia. W latach 2015-2020 wypłacili 53 mld zł tylko w ramach ubezpieczeń na życie.

W przypadku obecnej powodzi u naszych zachodnich sąsiadów, szef Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczeniowego spodziewa się zgłoszenia strat w wysokości 4-5 mld euro.

Uszkodzone auto, dom, mieszkanie? Pamiętaj o tych trzech krokach

Zakładając, że mamy ważne ubezpieczenie, co należy zrobić w pierwszej kolejności, gdy chcemy zgłosić szkodę? Eksperci radzą zapamiętanie trzech najważniejszych kroków:

  1. Zachowaj spokój i ostrożności. W przypadku ciągłego zagrożenia wezwij odpowiednie służby.
  2. Oceń sytuację. Jeżeli to możliwe, zrób wszystko, aby ograniczyć dalsze działanie rozprzestrzeniania się szkody. Chodzi np. o przykrycie dachu, przeniesienie rzeczy do bezpiecznego pomieszczenia itd. Jeżeli poniesiesz w związku z tym jakieś koszty (materiały, folia ochronna, profesjonalny przewóz), może je później pokryć ubezpieczyciel. Zbieraj paragony, dokumentuj wszelkie wydatki.
  3. Dopiero w trzecim kroku poinformuj ubezpieczyciela o zdarzeniu. Wiele firm uruchomiło w lipcu przyspieszoną i uproszczoną ścieżkę zgłaszania szkody, np. telefonicznie. Postępuj zgodnie z instrukcjami swojego ubezpieczyciela.

Niekiedy o kontakt warto zadbać jeszcze wcześniej. – W umowach dobrowolnych coraz częściej dodawana jest usługa assistance, przewidująca organizację i pokrycie kosztów np. usługi dekarza. Dlatego po wystąpieniu szkody warto od razu zadzwonić do ubezpieczyciela, opisać całą sytuację i dowiedzieć się, na jaką pomoc zgodnie z warunkami umowy możemy liczyć – mówi Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

Co dalej, do kogo się odwołać?

Aby prawidłowo zgłosić szkodę, czasami wystarczy przesłać dokumentację zdjęciową, niekiedy jednak będzie konieczna wizyta rzeczoznawcy – mówi Rafał Bojarczuk z Comperia.pl. Ubezpieczyciel powinien rozpatrzyć wniosek i wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia. Często dość szybko wypłaca ok. 1-3 tys. zł. To tzw. kwota bezsporna. Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że te pieniądze nie są ostatecznie ustalonym odszkodowaniem. Mają służyć pokryciu tych najpilniejszych wydatków, takich jak zabezpieczenie uszkodzonego mienia.

Dzięki uproszczonym procedurom, poszkodowani mogą otrzymać zaliczki na najpilniejsze potrzeby w ciągu kilku dni od zdarzenia, jeszcze przed oględzinami domu czy mieszkania – tłumaczy Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jeżeli nie zgadzasz się z ustaleniami ubezpieczyciela i ewentualnym odwołaniem od jego decyzji, możesz skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym.

Najdroższe nie znaczy najlepsze. Jak wybrać ubezpieczenie

Nie każdy ubezpieczyciel umożliwia “doubezpieczenie” mienia – np. jeśli spodziewamy się nawałnic w naszym regionie. – Zazwyczaj taka możliwość pojawia się wtedy, gdy klient dokonał większej inwestycji, remontu bądź modernizacji swojego domu bądź mieszkania.

Takie dodatkowe ubezpieczenie – oznaczające też większą wypłatę w przypadku sytuacji losowej – bywa ograniczone datą startu polisy lub np. miesięczną karencją – tłumaczy Rafał Bojarczuk z notowanej na giełdzie spółki Comperia.pl SA., operatora porównywarki ubezpieczeń Compero.pl.

Kupowanie ubezpieczenia to kolejny aspekt, w którym przeciętny Kowalski bywa po prostu zagubiony. Towarzystw ubezpieczeniowych jest tak dużo, że trudno określić jakiś jeden “kruczek prawny”, na który trzeba uważać. Zawsze należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń na życie czy podróże trzeba zwrócić uwagę na klauzulę dotyczącą chorób przewlekłych czy tzw. “alkoholową”, które zwalniają ubezpieczyciela z jakiegokolwiek wsparcia. Każde dodatkowa ochrona i niestandardowe warunki mogą oczywiście spowodować wzrost składki ubezpieczeniowej – jednak nie warto tutaj nic zatajać.

Nie zawsze wyższa cena oznacza lepsze ubezpieczenie. Na polskim rynku działa wielu ubezpieczycieli, wojna cenowa z pewnością jest u nas widoczna – tłumaczy Rafał Bojarczuk. – Na składkę wpływa cały szereg czynników, innych dla każdego regionu. Nie warto decyzji podejmować szybko, po poznaniu tylko jednej oferty. Można skorzystać z gotowych porównywarek ubezpieczeń, takich jak stworzona przez nas Compero.pl, , które zaproponują kilka niezależnych rozwiązań i firm ubezpieczeniowych. Zalecam dokładną analizę przedstawionej oferty i Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że dobrze wybraliśmy, a składka jest odpowiednia – mówi Bojarczuk z Comperia.pl SA.

 

Odpowiedzi na pytania często zadawane Rzecznikowy Finansowemu: https://rf.gov.pl/faq-odszkodowania-po-wichurach/

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona prywatności danych — wyzwanie prawne czy kulturowe?

 Nasze dane osobowe mają wartość jak pieniądze w banku, jednak nie zawsze  są tak samo chr…