Home Analizy Ceny paliw zmieniają nawyki kierowców

Ceny paliw zmieniają nawyki kierowców

0
0
149

Z powodu rosnących cen paliw, 58% kierowców jeżdżących prywatnymi samochodami przyznało, że w okresie ostatnich 12 miesięcy ograniczyło jazdę samochodem. Co dwudziesty (5%) przesiadł się na komunikację miejską, a co trzeci (36%) nie zareagował na wzrost cen paliw i zamierza jeździć samochodem tak długo jak będzie go na to stać.

"badanie

 O reakcję na rosnące ceny paliw pytano również w ubiegłym roku – w kwietniu  53% respondentów przyznało, że rzadziej jeździ autem, a 4% zadeklarowało, że pomyśli o ograniczeniu lub rezygnacji z samochodu jeśli ceny wzrosną o kolejne 10%. Gdy pytanie powtórzyliśmy w styczniu tego roku (w międzyczasie paliwa podrożały o ok. 10%) na ograniczenie jazdy samochodem wskazało już 55% badanych. W porównaniu z kwietniem odsetek osób, które zamierzają jeździć samochodem bez względu na cenę paliwa spadł z 16% do 13%.

Jak wynika z ankiety, silny wzrost cen paliw zmienił nawyki znacznej części polskich kierowców i zmusił ich do refleksji. Dla części jeżdżenie autem do pracy może już być mniej atrakcyjne niż jazda transportem publicznym, nawet jeśli do rachunku włączymy komfort i czas podróży. Średnio na przesiadkę do komunikacji miejskiej zdecydowało się 6% kierowców jeżdżących prywatnymi samochodami.

Pojawiło się duże zróżnicowanie między badanymi miastami:

  • najwyższy odsetek osób, które z powodu cen paliw przesiadły się do transportu publicznego był w Warszawie, gdzie wyniósł aż 15%, oraz Krakowie (13%).
  • dla porównania w Szczecinie i Katowicach na taki ruch zdecydowało się 5% kierowców. Łódź i Wrocław osiągnęły 7-8% a Trójmiasto 11%. 

Uchwycone  różnice pokryły się z odczuciami organizatorów transportu i przewoźników.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 18 – 27 stycznia br.  wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na oba zadane pytania uzyskano 68 902  odpowiedzi.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…