Home Chmura Chmura to przeżytek. Nadchodzi edge computing

Chmura to przeżytek. Nadchodzi edge computing

0
0
125

Takie rozwiązanie nie tylko odciąża sieci transmisyjne, ale umożliwia także szybsze przetwarzanie kluczowych danych.

Edge computing jest odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki, a mimo to wciąż nie potrafimy go jednoznacznie zdefiniować. Jednak to właśnie brak jednego, wąskiego określenia tego terminu sprawia, że architektura ta daje nam niemal nieograniczone możliwości. Przetwarzanie na obrzeżach łączy dziedziny, które do tej pory nie szły ze sobą w parze i pozwala odciążyć centra danych, zwiększając wydajność procesów – mówi Urszula Fijałkowska, Dyrektor Sprzedaży APC by Schneider Electric.

Odpowiedź na potrzeby Internetu Rzeczy

Jednym z głównych obszarów zastosowania edge computing jest Internet rzeczy. Dzięki połączonym przedmiotom nasze otoczenie staje się inteligentniejsze. To z kolei sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na przesyłanie i analizowanie coraz większej ilości danych. 

Edge computing sprawia, że nie musimy wciąż przesyłać wszystkich danych do systemów centralnych. Nie tylko odciąża to sieci transmisyjne, ale także sprawia, że wszystkie inteligentne urządzenia, zaczynając od dronów a na coraz bardziej autonomicznych samochodach kończąc, mogą szybciej reagować na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Edge computing znajduje zastosowanie przede wszystkim w sektorze prywatnym. Poza Internetem rzeczy przetwarzanie na obrzeżach może być wykorzystywane w automatyce, telekomunikacji – sieci 5G, ale też w produkcji czy ochronie zdrowia – dodaje Urszula Fijałkowska.

Zachmurzona wizja przyszłości

Szerokie możliwości zastosowania edge computing stawiają pod znakiem zapytania przyszłość chmury. Na pierwszy rzut oka zdecentralizowane przetwarzanie na obrzeżach wydaje się przeciwieństwem scentralizowanej chmury. Jednak bez względu na to, czy chmura okaże się wsparciem w rozwoju edge computing, czy przeciwnie zastąpi ją – pewne jest, że jest to technologia przyszłości, której rozwojowi należy się bacznie przyglądać.

"edge

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyfryzacja biznesu w Polsce: na poprawę musimy jeszcze poczekać 

Badanie KPMG pokazuje, że polskie firmy są w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej pod …