Home Maszyneria Co nowego w klawiaturach?

Co nowego w klawiaturach?

0
0
128

Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie stworzenia innowacyjnej technologii odpowiedzialnej za interakcje człowieka z komputerem – innymi słowy konkurencji dla standardowych myszek i klawiatur. I choć przedstawiono wiele kreatywnych pomysłów – między innymi kapsułę do gier, rozszerzającą otoczenie gry na przestrzeń rzeczywistą czy giętki aparat fotograficzny oparty na wykorzystaniu pomysłu ekranów elastycznych – pierwsze miejsce zajął 24-letni Szwed Victor Johansson, który stworzył KeyFlex, projekt klawiatury przyszłości. ""

  • Klawiatura została zaprojektowana do używania w środowiskach niewymagających kursora, czyli na przykład w systemie Windows 8. Urządzenie posiada standardowy zestaw klawiszy w układzie QWERTY, ponadto  użytkownik ma możliwość skręcania i wyginania elastycznego tworzywa – do każdego z tych ruchów przypisana ma być konkretna funkcja: do obsługi plików multimedialnych, do zarządzania oknami, do korzystania z serwisów społecznościowych. Autor projektu przewidział nawet specjalne ruchy klawiatury, które miałyby umożliwić polubienie postu na Facebooku czy podzielenie się ze znajomymi jakimś plikiem lub linkiem.  

    Decyzja jurorów o tym, by spośród wszystkich pomysłów, nagrodzić właśnie klawiaturę, najbardziej podstawowe urządzenie sterujące, świadczy, że jego pozycja wciąż pozostaje niezagrożona – nawet mimo praktykowanego obecnie wdrażania technologii sterowania komputerami i telewizorami za pomocą gestów czy głosu – mówi Marcin Gutkiewicz z Microsoft Hardware.

    Microsoft Hardware

    Wraz z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem na coraz szerszą skalę urządzeń bezprzewodowych, w roku 2002 Microsoft Hardware przedstawił zestaw Wireless Optical Desktop with Bluetooth – pierwszy z oferty firmy, który umożliwiał połączenie z komputerem nie tylko myszy, ale również klawiatury za pomocą Bluetooth. W dwa lata później zadebiutowały pierwsze klawiatury z linii Comfort Curve. Specjalnie opracowany kształt tych urządzeń, charakteryzował się ergonomicznym wygięciem klawiatur. Jedną z najpopularniejszych do dnia dzisiejszego klawiatur z serii Comfort Curve jest zaprezentowana w roku 2005 Natural Ergonomic Keyboard 4000, posiadająca także specjalną podkładkę pod nadgarstki oraz możliwość odwrócenia nachylenia klawiatury.

    • Nie zaprzestając prac nad ulepszeniami ergonomicznymi, Microsoft zaczął przykładać coraz większą wagę do nowoczesnego designu swoich produktów. Podążając za królującym we wzornictwie przemysłowym minimalizmem, w roku 2010 przedstawił Arc Keyboard – elegancką, wygiętą klawiaturę mierzącą niewiele ponad 30 cm długości i ważącą 350 gramów. Rok później do sprzedaży wprowadzono Bluetooth Mobile Keyboard 5000 – kolejną miniaturową klawiaturę, kompatybilną nie tylko z komputerami stacjonarnymi i laptopami, ale również z tabletami.

    Kierunek obrany przez Microsoft, wyraźnie wpłynął na projekt KeyFlex – klawiatura kształtem przypominająca Arc Keyboard oraz zdolna do obsługi różnych urządzeń, niczym Bluetooth Mobile Keyboard 5000, kontynuuje i unowocześnia funkcjonalność znanych i cenionych gadżetów Microsoft.


     

    Dodaj komentarz

    Przeczytaj również

    Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

    Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …