Home Bezpieczeństwo Czy Pegasus zagościł w Twoim telefonie?

Czy Pegasus zagościł w Twoim telefonie?

0
0
1,668

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój smartfon ma zainstalowane oprogramowanie do inwigilacji koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Według Forbidden Stories i Amnesty International na liście użytkowników oprogramowania Pegasus znalazły się Węgry, Meksyk, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lista numerów telefonów, na których potencjalnie znajdował się lub znajduje ten złośliwy kod, zawiera 50 000 numerów. Według opozycji oprogramowanie zostało zakupione również przez polskie służby specjalne. Skoro „coś jest na rzeczy” – warto sprawdzić!

Pegasus stworzony przez izraelską firmę NSO jest na tyle skuteczny, że może zinfiltrować praktycznie każdy telefon i bardzo trudno go wykryć. Jest to więc doskonałe narzędzie do inwigilacji.

Głównym wektorem ataku są linki, jakie ofierze wysyła operator Pegasusa oraz exploity, które nie wymagają akcji użytkownika (zero-click). Właśnie na tych pierwszych opiera się działanie narzędzia Mobile Verification Toolkit (MVT), które udostępnili badacze z AI. Jedyne czego potrzebujemy, to komputer (z systemem Linux lub macOS), oraz podstawowa znajomość działania linii komend. Całość można zainstalować w ciągu kwadransa z repozytorium na GitHubie. Co istotne, program jest całkowicie darmowy, a instrukcja obsługi jest zrozumiała nawet dla przeciętnego Kowalskiego.

Program działa zarówno w przypadku telefonów z iOS jak i Android przy czy w iPhonie jest łatwiejszy do wykrycia zostawiając o wiele więcej śladów. W przypadku Androida, MWT skupia się na linkach w SMSach, a ponieważ znane są domeny, jakie operatorzy oprogramowania szpiegowskiego wysyłali ofiarom, rozpoznanie jest 100%.

Przed uruchomieniem procesu należy przygotować kopię zapasową. Po jej przeskanowaniu, program zapisze w folderze wyniki swojej pracy informując o ewentualnej infekcji.

Oprogramowanie MWT potrafi wykryć i wskazać inne złośliwe aplikacje zainstalowane na telefonie. Dodatkowo, ponieważ projekt jest otwarty, w najbliższym czasie można się spodziewać wersji dla Windows. Warto zatem  najbardziej aktualną wersję

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rekordowe wakacje Polaków za granicą: nowe kierunki, większe możliwości

Polacy coraz częściej wybierają zagraniczne wakacje, korzystając z regularnych i niskokosz…