Home Bezpieczeństwo Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

0
0
102

Backup to kopia bezpieczeństwa, czyli dane, które mają posłużyć do odtworzenia oryginalnej zawartości np. dysku w przypadku jego utraty lub uszkodzenia. Dzięki backupowi powinniśmy mieć możliwość odtworzenia danych z dnia X czy godziny Y (zależy jak często wykonujemy backup).

Rynek backupu nieustannie rośnie. Globalnie rynek kopii zapasowych i odzyskiwania danych ma do 2022 r. osiągnąć zawrotną wartość 11,59 mld dol.[1], z czego sam rynek backupu w chmurze ma być do tego czasu wart 4,13 mld dol[2].

Różne są nośniki do backupu i różny może być czas jego wykonywania. Kopią podstawową jest kopia pełna (czyli odtworzenie jeden do jednego), obejmująca wszystkie wskazane pliki. W kopii różnicowej archiwizowane są pliki zmienione od najnowszej kopii pełnej. W backupie przyrostowym zaś zapisywane jest tylko to, co przybyło (przyrosło) po wykonaniu najnowszej kopii. Optymalnie wykonany backup powinien być zgodny z regułą 3-2-1, gdzie 3 odnosi się do oryginału i dwóch kopii zapasowych, 2 jest zalecaną liczbą niezależnych nośników gromadzących dane, a 1 oznacza kopię przechowywaną w innej lokalizacji, np. w chmurze.

Większość nośników danych takich jak karty pamięci, dyski czy pendrive’y mają dość krótki czas życia i są awaryjne, więc zapisywanie jedynie na nich ważnych informacji jest po prostu nierozsądne. Kradzież czy uszkodzenie laptopa czy aparatu pozbawi nas zdjęć, filmów czy efektów naszej pracy, a dzięki backupowi możemy przywrócić te dane tak, że zminimalizujemy skutki awarii. Dodatkowym zagrożeniem, które może zachęcić do tworzenia kopii, jest wysyp ataków za pomocą robaków typu Ransomware, szyfrujących dysk w zamian za okup.

Pamiętajmy więc, że system jest tak bezpieczny, jak jego najsłabsze ogniwo.[1]  "Data Backup and Recovery Market by Software (Data Replication, Data Reduction, and Data Retention), Application (Email, Application, and Media Storage Backup), Service, Deployment Type, Organization Size, Vertical, and Region – Global Forecast to 2022", MarketsandMarkets

[2] "Cloud Backup Market by Component (Solution & Services), Provider (Cloud Service Provider, Telecom & Communication Service Provider, & Managed Service Provider), Deployment Model, Organization Size, Vertical, and Region – Global Forecast to 2022", MarketsandMarkets

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…