Home Bezpieczeństwo Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

Czy warto robić backup na każdym urządzeniu?

4 min
0
0
101

Backup to kopia bezpieczeństwa, czyli dane, które mają posłużyć do odtworzenia oryginalnej zawartości np. dysku w przypadku jego utraty lub uszkodzenia. Dzięki backupowi powinniśmy mieć możliwość odtworzenia danych z dnia X czy godziny Y (zależy jak często wykonujemy backup).

Rynek backupu nieustannie rośnie. Globalnie rynek kopii zapasowych i odzyskiwania danych ma do 2022 r. osiągnąć zawrotną wartość 11,59 mld dol.[1], z czego sam rynek backupu w chmurze ma być do tego czasu wart 4,13 mld dol[2].

Różne są nośniki do backupu i różny może być czas jego wykonywania. Kopią podstawową jest kopia pełna (czyli odtworzenie jeden do jednego), obejmująca wszystkie wskazane pliki. W kopii różnicowej archiwizowane są pliki zmienione od najnowszej kopii pełnej. W backupie przyrostowym zaś zapisywane jest tylko to, co przybyło (przyrosło) po wykonaniu najnowszej kopii. Optymalnie wykonany backup powinien być zgodny z regułą 3-2-1, gdzie 3 odnosi się do oryginału i dwóch kopii zapasowych, 2 jest zalecaną liczbą niezależnych nośników gromadzących dane, a 1 oznacza kopię przechowywaną w innej lokalizacji, np. w chmurze.

Większość nośników danych takich jak karty pamięci, dyski czy pendrive’y mają dość krótki czas życia i są awaryjne, więc zapisywanie jedynie na nich ważnych informacji jest po prostu nierozsądne. Kradzież czy uszkodzenie laptopa czy aparatu pozbawi nas zdjęć, filmów czy efektów naszej pracy, a dzięki backupowi możemy przywrócić te dane tak, że zminimalizujemy skutki awarii. Dodatkowym zagrożeniem, które może zachęcić do tworzenia kopii, jest wysyp ataków za pomocą robaków typu Ransomware, szyfrujących dysk w zamian za okup.

Pamiętajmy więc, że system jest tak bezpieczny, jak jego najsłabsze ogniwo.[1]  "Data Backup and Recovery Market by Software (Data Replication, Data Reduction, and Data Retention), Application (Email, Application, and Media Storage Backup), Service, Deployment Type, Organization Size, Vertical, and Region – Global Forecast to 2022", MarketsandMarkets

[2] "Cloud Backup Market by Component (Solution & Services), Provider (Cloud Service Provider, Telecom & Communication Service Provider, & Managed Service Provider), Deployment Model, Organization Size, Vertical, and Region – Global Forecast to 2022", MarketsandMarkets

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Do 2024 roku dwie trzecie firm przeniesie się do chmury. Tylko co czwarta ma plan, jak to zrobić

Gartner prognozuje, że do końca 2024 roku dwie trzecie zasobów firmowych znajdować się będ…