Home Chmura Data Center z gwarancją klientów?

Data Center z gwarancją klientów?

7 min
0
0
45

Podstawowa działalność firmy Adgar to wynajem powierzchni biurowej skąd, zatem pomysł na budowę data center?

Eyal Litwin, Dyrektor Generalny Adgar Poland:

Kiedy przybyłem do firmy Adgar w 2001 roku, rozpoczęliśmy dyskusję na temat możliwości budowy budynków biurowych wyposażonych w najnowsze wówczas technologie. Dziś jest to oczywistością, ale wówczas ładne lobby i praktyczne umeblowanie pomieszczeń biurowych było jedynym obowiązującym standardem. Zdecydowaliśmy się wówczas iść w kierunku IT, dodając kolejne usługi. W 2004 roku wdrożyliśmy w naszych biurowcach telefonię IP jako usługę, którą z resztą nadal mamy w ofercie. Następnie zdecydowaliśmy się wprowadzić usługi powiązane z dostępem do Internetu. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z firmą CISCO, która dostarczyła nam niezbędne wyposażenie. Tym samym zaoferowaliśmy pełną obsługę dostępową do światowej sieci dla naszych najemców. To z kolei wywołało u naszych najemców zapotrzebowanie na zaawansowane usługi sieciowe i serwery. W konsekwencji zdecydowaliśmy się na uruchomienie własnego data center na potrzeby naszych klientów. Przeprowadziliśmy, testy i wystartowaliśmy z usługami data center w trzech budynkach w Kanadzie. Biurowce były oczywiście w pełni "okablowane" a także wyposażone w sieć WiFi. Uruchomione data center zostało wyposażone w generatory prądu, UPS’y, oraz pełną redundancję. Po 2 miesiącach mieliśmy wynajętą całą powierzchnię biurową wraz z data center. Zdecydowaliśmy wówczas, że usługi data center będą standardem w każdym budowanym przez nas biurowcu.

Pomimo że usługi data center zostały uruchomione głównie z myślą o wygodzie naszych klientów, są również źródłem zysków. Nie jest to nasz główny strumień przychodów, gdyż myślimy przede wszystkim o wygodzie naszych klientów. Przy czym z punktu widzenia naszych klientów taka "oferta łączona" jest tańsza od oferty zewnętrznych dostawców i zapewnia wygodę, bezpieczeństwo i elastyczność już w momencie zasiedlenia powierzchni biurowej. Telefonia IP, internet i usługi data center są odpłatne, ale np. WiFi jest za darmo.

Zatem naszymi klientami na usługi data center są przede wszystkim najemcy powierzchni biurowej. Oczywiście gdyby ktoś chciał skorzystać z naszych usług nie będąc najemcą, również jest to możliwe.

Nie żyjemy w próżni i mamy konkurencję, ale są nią przede wszystkim inni deweloperzy działający na tym rynku. W naszych budynkach nie mamy konkurencji, z wyjątkiem usług alternatywnych. Jeśli mogę zaryzykować porównanie – można kupić samochód, ale można go też wziąć w leasing. To są rozwiązania alternatywne, wzajemnie się uzupełniające. My świadczymy usługi data center "w biurze", co jest wygodniejsze dla naszych klientów niż oferta dostawców zewnętrznych. Nasza oferta to przede wszystkim "white space", nie oferujemy zaawansowanych usług w tym "chmury". Klienci mogą korzystać z dowolnych technologii na swoich serwerach, współpracując z dowolną firmą. Mamy oczywiście usługę "zdalnej ręki", gdyż na miejscu pracują inżynierowi gotowi przyjść z pomocą w przypadku awarii. Jednak podstawowe usługi są ściśle powiązane z utrzymanie bezawaryjnego działania serwerów i ich bezpieczeństwem.

Nasza nowa inwestycja, która powstaje w Warszawie nadal wpisuje się w dotychczasowy model działania, choć klienci są nieco inni. Zaczynamy od jednego poziomu przeznaczonego na serwery, plus SOC (security operation center) i NOC (network operation center). Nasi klienci mogą przysłać własnych techników, którzy korzystając z pomieszczeń w data center obsłużą własne serwery. W moim przekonaniu siła naszej oferty jest prostota oferty, która odpowiada na podstawowe potrzeby naszych klientów. 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Chmura

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Ochrona prywatności danych — wyzwanie prawne czy kulturowe?

 Nasze dane osobowe mają wartość jak pieniądze w banku, jednak nie zawsze  są tak samo chr…