Home Biznes Do 3 kliknięć – czyli jak tworzyć strukturę strony internetowej

Do 3 kliknięć – czyli jak tworzyć strukturę strony internetowej

0
0
167

Internet stał się już najczęściej wybieranym medium, które służy potencjalnym Klientom do wyszukiwania informacji. Użytkownicy sieci stają się coraz bardziej niecierpliwi – chcą coraz szybciej i w wygodny sposób dotrzeć do potrzebnych im danych. Niebagatelną rolę odgrywa w tym procesie sposób, w jaki zbudowana jest strona internetowa firmy czy serwisu.

Każdy przedsiębiorca stara się zwrócić uwagę potencjalnego Klienta czy partnera biznesowego wykorzystując niebanalną kolorystykę i ciekawe formy graficzne. Nie można przy tym jednak zapominać o podstawowej, choć często zaniedbywanej kwestii, a mianowicie nawigacji po serwisie. Sposób, w jaki aspekt ten zostanie potraktowany, decyduje czy użytkownik będzie intuicyjnie poruszał się po stronie, a więc znajdzie to, czego potrzebuje poprzez trzy symboliczne kliknięcia. W efekcie zaś zostanie dłużej w serwisie. Należy jednak pamiętać, że tzw. „trzy kliknięcia” to nie jest sztywna zasada, więc nie zawsze uzasadnione jest jej użycie. Przy bardziej złożonych strukturach, gdzie istnieje potrzeba zamieszczenia dużej ilości informacji, stosuje się bardziej elastyczne rozwiązania. Niemniej, reguła ta obrazuje, jak bardzo istotna dla internauty jest płynność i wygoda w przeglądaniu witryn internetowych.

Pierwsza firmowa wizytówka

Strona główna to wizytówka całego serwisu. Należy unikać umieszczania na niej zbyt wielu elementów graficznych, tak aby układ był przejrzysty i łatwy w odbiorze dla użytkownika. Warto wyodrębnić w serwisie wyraźne bloki tematyczne i funkcjonalne. Ważniejsze elementy powinny też wyróżniać się graficznie, dzięki czemu ułatwimy użytkownikowi odnalezienie się na stronie i wyszukanie informacji, które chcemy mu przekazać. Jeśli na stronie występują elementy powiązane ze sobą logicznie, to powinny być one również graficznie spójne. Wszelkie elementy animowane wykonane w technologii Flash mogą powodować irytację odbiorcy, np. jeśli jest ich zbyt wiele. Oprócz tego nie będą one widoczne w formie mobilnej, czyli w sytuacji, gdy ktoś będzie przeglądał stronę za pomocą przykładowo smartfona. Jeśli decydujemy się na element wykorzystujący technologię Flash, warto pod animację umieścić np. zastępczy plik .jpg, możliwy do odczytania przez urządzenia przenośne.Warto też stworzyć oddzielną, mobilną wersję strony, niemniej trzeba pamiętać, że nie oznacza to jedynie prostego dopasowania wersji ekranowanej. Użytkownik urządzenia przenośnego szuka konkretnych danych, nie zwracając uwagi na kwestie wizualne. Przede wszystkim chce wygodnie przeglądać stronę w telefonie i znaleźć szybko to, czego szuka, czyli np. rozkład jazdy pociągów czy adres restauracji.

„Niewielki rozmiar telefonicznych wyświetlaczy oraz wolne wczytywanie się witryn internetowych sprawia, że należy wziąć pod uwagę ilość publikowanej treści, a w stosunku do ekranowej wersji strony, zastanowić się ponownie nad hierarchią zamieszczanych informacji.”zauważa Małgorzata Bednarek z agencji interaktywnej Migomedia.

W wersji mobilnej, nie kliknięcia, ale przewinięcia ekranu mają znaczenie. Treść całej witryny powinna być widoczna po zaledwie kilku ruchach wykonanych przez użytkownika telefonu, smartfonu czy tabletu.

Do wyboru z menu

Dopracowane menu strony – co to oznacza w praktyce? Jeżeli sposób, w jaki wzajemnie powiązane są ze sobą strony, umożliwia sprawne, szybkie i intuicyjne przechodzenie do kolejnych zasobów serwisu lub też cofanie się do już przejrzanej zawartości, możemy mówić o funkcjonalnej konstrukcji menu. Tak, więc w pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć główne kategorie, które zobaczy użytkownik po wejściu na stronę główną. Zbyt wiele zakładek sprawi, że będzie się czuł zdezorientowany i trudniej będzie mu dotrzeć do informacji, której szuka. Należy dokładnie rozważyć, ile kategorii jest na stronie niezbędnych, aby prezentowała potrzebne informacje, a jednocześnie pozostała czytelna. Kolejna bardzo istotna kwestia to rozwijalność menu, zwłaszcza jeśli główne zakładki prowadzą do kilku kolejnych podstron, a te jeszcze do następnych. Wybrane kategorie powinny się odznaczać lub zmieniać kolor, tak aby wiadomo było użytkownikowi, gdzie w strukturze witryny aktualnie się znajduje. Lepiej nie tworzyć w serwisie zbyt wielu podkategorii, a co za tym idzie podstron – zgodnie z zasadą, że w każde miejsce serwisu powinniśmy trafić jak najszybciej. Często zdarza się, że internauta, który coraz częściej korzysta przecież z wyszukiwarki, klika na podstronę serwisu, a nie na stronę główną. W takim wypadku nie może czuć się zagubiony i powinien od razu wiedzieć jak odnaleźć pożądane informacje.

„Strona główna różni się od pozostałych podstron serwisu i przez to może mieć nieco inny system nawigacyjny. Nie uczmy jednak użytkownika nowego sposobu poruszania się na każdej kolejnej podstronie. Jednolity schemat nawigowania oznacza, że na wszystkich podstronach menu powinno mieć identyczną konstrukcję i tę samą lokalizację.” – dodaje Małgorzata Bednarek.

Elementy wspomagające

Aby użytkownik cały czas miał poczucie, że wie gdzie jest, warto zamieścić ścieżkę nawigacyjną tzw. ścieżkę okruszków pokazującą, w którym miejscu w strukturze witryny aktualnie się znajduje. Łatwiej jest wtedy wrócić na wyższe poziomy hierarchii serwisu. W ostateczności, gdy internauta kompletnie się zagubi w serwisie, ratunkiem może okazać się logo firmy, które po kliknięciu prowadzi na stronę główną. Z kolei, przy zamieszczaniu linków trzeba pamiętać, aby ich opis jednoznacznie wskazywał, gdzie po ich kliknięciu znajdzie się internauta. Oprócz tego, użytkownik musi dostać wyraźny sygnał od systemu, że „kliknął”. Najprościej można to zasygnalizować np. poprzez zmianę koloru lub wyglądu linka. Kolejny element, w który dobrze jest wyposażyć firmowy serwis to wyszukiwarka zawartości strony. Niektórzy użytkownicy pomijają w ogóle zakładki menu, aby przyspieszyć proces dotarcia do informacji i korzystają właśnie z tego narzędzia. Najczęściej umieszcza się okno wyszukiwarki w prawej górnej części strony. Oprócz strony głównej, dobrze aby pojawiała się ona także na wszystkich podstronach i zawsze w tym samym miejscu. Dobra wyszukiwarka to intuicyjne, proste narzędzie. Częstym błędem jest umieszczanie krótkiego pola na wpisanie frazy. Warto pamiętać, że im dłuższe pole do wpisania słów, tym dłuższe zapytanie wpisze użytkownik, dzięki czemu otrzyma bardziej precyzjne wyniki wyszukiwania.

  • Popularność serwisu firmy w większym stopniu zależy od sprawnego poruszania się po nim, niż od bardzo oryginalnej warstwy graficznej. Te dwa elementy powinny ze sobą współgrać, aby strona firmy była skuteczna pod względem marketingowym, a więc wspomagała sprzedaż. Jeżeli sprawi, że użytkownicy będą usatysfakcjonowani z korzystania z witryny czyli znajdą bez większych problemów to, czego szukają, to będzie to miało bezpośredni wpływ na jej odwiedzalność. Przemyślana nawigacja wraz z dopasowaną do wizerunku estetyką, ma niebagatelny wpływ na sukces niejednego firmowego serwisu.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka 2024 – raport drogowy

Przed nami pierwszy długi weekend majowy. W związku z okazją do odpoczynku poza domem, kie…