Home Biznes Finanse firm na cenzurowanym

Finanse firm na cenzurowanym

0
0
232

Kryzys na światowych rynkach finansowych z ostatnich lat, sprawił, że na większości tych rynków, zaczęto wprowadzać nowe regulacje, dotyczące głównie dostępu do kredytów, zarówno dla zwykłych konsumentów, jak i firm. Kierunek tych zmian jest bardzo wyraźny: zaostrzenie kryteriów finansowania inwestycji (w tym leasingu), co w konsekwencji może utrudnić do niego dostęp oraz zmniejszyć opłacalność. Dotyczy to m.in. sposobów szacowania ryzyka i zarządzania nim, wyceny potencjału finansowego leasingobiorcy i związanych z tym uregulowań na polu rachunkowości. Źródłem tych planowanych restrykcyjnych zmian są m.in. regulatorzy rynków, czyli: International Accounting Standards Board (IASB) i US Financial Accounting Standards Board (FASB). Oprócz tego, zapewne duże znaczenie mają propozycje nowych globalnych regulacji, dotyczących głównie banków, a wynikające z inicjatywy Komitetu Nadzoru Bankowego w Bazylei (tzw. standard Basel III).

Jak to się ma do polskiego rynku?

Bezpośrednio, bo wszystkie te restrykcyjne zmiany, dotkną też naszego systemu finansowego, poprzez wspólną politykę nadzoru instytucji finansowych prowadzoną w ramach UE. O możliwych konsekwencjach tego zjawiska dla polskich firm mówi Robert Szyc z CSI Leasing: Wygląda na to, że koniec z wrzucaniem w koszty faktur za leasing operacyjny. Klienci będą musieli amortyzować przedmiot i wrzucać w koszty tylko odsetki. IASB i FASB opublikowały niedawno materiały do dyskusji na temat m.in. rachunkowości umów leasingowych, które będą miały wpływ na większość spółek. Omawiane propozycje eliminują możliwość stosowania dotychczasowej rachunkowości w leasingu operacyjnym. A umowy go dotyczące, będą traktowane w sposób podobny, jak ujmuje się obecnie umowy leasingu finansowego. Projekt wymaga od leasingobiorcy ujęcia składnika aktywów reprezentującego jego prawo do użytkowania tego aktywa oraz odpowiadającego mu zobowiązania z tytułu obowiązku dokonywania opłat leasingowych. Wyeliminowana zostaje rachunkowość leasingu operacyjnego według tzw. MSR 17. Leasingobiorcy wykazywaliby wszystkie umowy leasingu, tworząc aktywa i zobowiązania w sposób podobny do stosowanego dzisiaj w przypadku leasingu finansowego. Zarówno IASB jak i FASB są świadome potencjalnych problemów w zakresie kosztów i korzyści w przypadku niskowartościowych i krótkotrwałych umów leasingu.

Leasing operacyjny to najbardziej popularna forma leasingu: przedmiot leasingu jest zaliczany do składników majątkowych leasingodawcy – firmy leasingowej. Raty leasingowe mogą być znacznie niższe niż w przypadku leasingu finansowego. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych również spoczywa na leasingodawcy. Leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu wszelkie opłaty ponoszone na rzecz leasingodawcy, np. opłatę wstępną, raty leasingowe. Podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingu leasingobiorca może skorzystać z prawa wykupienia przedmiotu leasingu.

CSI Leasing, Inc. (CSI) jest jednym z największych niezależnych specjalistów ds. leasingu IT na świecie. Prowadzi działalność w 29 krajach. CSI Leasing od ponad 38 lat pomaga klientom we wdrażaniu rozwiązań leasingowych, zmniejszających koszty oraz łagodzących problemy związane z użytkowaniem sprzętu IT.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…