Home Na czasie HP i rynek pamięci masowych

HP i rynek pamięci masowych

0
0
141

To prawda niezbyt powszechnie znana: inicjatywy z zakresu ochrony dziedzictwa narodowego, nowoczesna medycyna, nowe potrzeby lokalnej administracji -wpływają dzisiaj na rozwój rynku pamięci masowych

Kto potrzebuje usług storage’owych

Wśród głównych zmian na rynku, inspirujących rozwój rozwiązań z segmentu pamięci masowych HP wskazał: niezmiennie zwiększające się ilości danych generowanych przez użytkowników, konieczność efektywnego i stałego dostępu do informacji oraz rosnące potrzeby w zakresie przechowywania i archiwizowania danych w sektorze SMB. HP podkreślił też znaczenie nowych zastosowań i oczekiwań stawianych pamięciom masowym. Wśród przykładów HP wskazał tu wyzwania związane z kluczowymi inicjatywami digitalizacyjnymi w Polsce w obszarze kultury, administracji lokalnej, służby zdrowia oraz geodezji.

Obecnie w Polsce podejmowane są liczne inicjatywy digitalizacyjne, takie jak np. projekt utworzenia Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona i Polskiej Biblioteki Internetowej. Mają one na celu ochronę polskiego dziedzictwa narodowego oraz jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Skuteczne realizowanie tych celów musi wiązać się z zapewnieniem odpowiedniego zaplecza technologicznego, w którym pamięć masowa stanowi kluczowe rozwiązanie” – powiedziała Małgorzata Krasuska, dyrektor ds. operacyjnych i wsparcia sprzedaży, HP Polska.

Administracja czyli Ministerstwo Infrastruktury

Zmiany wpływające na ofertę producentów wynikają także z rosnących potrzeb lokalnej administracji m.in. w zakresie archiwizacji danych, tworzenia Systemu Informacji Przestrzennej (planowanie przestrzenne i podejmowanie decyzji w procesie inwestycyjnym, tworzenie modeli zabudowy), informatyzacji rejestrów publicznych, ochrony zdrowia (dostęp do kompletnej dokumentacji medycznej, kwestie zabezpieczenia dokumentów medycznych).

HP ma ofertę

Zróżnicowane portfolio HP, uzupełnione ostatnio przez produkty 3PAR, zapewnia odpowiednią technologię dla potrzeb klientów, związanych zarówno z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, skalowalności, wydajności, a przede wszystkim optymalizacji kosztów:

  • W obszarze zdrowia, mediów oraz wymagań systemów GIS, najlepiej sprawdzają się rozwiązania X9000 typu NAS. Charakteryzują się one najwyższą skalowalnością wydajności i pojemności przy udostępnianiu dużej ilości plików i obrazów, a jednocześnie niskim koszcie jednostki pamięci.
  • Dla dużych przedsiębiorstw, dla których kluczowe jest bezpieczeństwo przetwarzania danych i dostępność krytycznych systemów informatycznych, najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie P9000.  Jest ono zbudowane w architekturze always-on i gwarantuje najwyższe poziomy skalowania pojemności i wydajności dla systemów bazodanowych.
  • Małe i średnie przedsiębiorstwa najchętniej wybierają rozwiązanie EVA, z uwagi na łatwość zarządzania, stabilność i relatywnie niski koszt posiadania. W przypadku środowisk rozproszonych geograficznie bez wykształconej struktury Fibre Channel ciekawą alternatywą jest wysokoskalowalne rozwiązanie P4000, które oferuje współdzielenie zasobów dyskowych w oparciu o sieci IP.
  • W rozwiązaniach Cloud Computing najlepiej sprawdzają się urządzenia 3PAR. Wśród ich najważniejszych cech należy wymienić efektywność (radykalnie niskie koszty posiadania, między innymi dzięki zastosowaniu Thin Provisioning), autoregulację (automatyczne dostosowanie konfiguracji zasobów do obciążenia macierzy), wielozadaniowość (bezpieczne współdzielenie zasobów przez systemy o różnej charakterystyce obciążenia) oraz łatwość zarządzania.
  • Dla wszystkich Klientów wykonujących kopie zapasowe swoich systemów informatycznych HP opracowało strategię deduplikacji danych – StoreOncePolegaja ona na zunifikowaniu algorytmów deduplikacyjnych we wszystkich kluczowych elementach infrastruktury pamięci masowych. Korzyścią wynikającą z tej strategii będzie możliwość wymiany danych już zdeduplikowanych pomiędzy rozwiązaniami takimi jak: backupu, macierze dyskowe, rozwiązania do archiwizacji.

Cloud Computing w pamięciach masowych

Przetwarzanie w chmurze (cloud computing) było jednym z najważniejszych trendów w roku 2010 i w kolejnych latach będzie zyskiwać na znaczeniu. Pamięć masowa w chmurze zapewnia dużą elastyczność, pełny dostęp do współużytkowanych danych z dowolnej lokalizacji, możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe i bezkompromisowy poziom zabezpieczenia danych. Odpowiedzią HP na ten trend było wprowadzenie do oferty rozwiązań 3PAR Utility Storage, kategorii w pełni zwirtualizowanych macierzy dyskowych z dynamicznym podziałem na warstwy z mechanizmami automatycznej optymalizacji wydajności przeznaczonych do przetwarzania w chmurze publicznej i prywatnej” – powiedział Dariusz Dobkowski, HP ESS SWD Product Manager, HP Polska.

Na marginesie: po co HP połączyłao się z 3PAR?

Głównie po to, aby najbardziej jak się tylko da obniżyć koszt utrzymania macierzy dyskowych wykorzystywanych bardzo nierównomiernie przez klientów – zarówno co skali jak i czasu. Można to łatwiej zrozumieć oglądając poniższą produkcję:


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…