Home Bezpieczeństwo Tasiemcowe kopiowanie

Tasiemcowe kopiowanie

0
0
162

Odpowiesz – "wielokrotnie, dlatego teraz wszystkie ważne dane są zapisywane na bieżąco na serwerze NAS w pokoju obok." Dobrze, ale co zrobisz, gdy pokój obok, w którym stoi serwer zostanie zalany? Albo dyski twarde ulegną uszkodzeniu i stracisz również tamte, skopiowane dane?

"HPO odpowiedzi być może jeszcze nie słyszałeś – otóż w wielu firmach stosuje się także oprócz zwykłych serwerów sieciowych typu NAS, tak zwane napędy taśmowe. Są to osobne urządzenia, działające zupełnie poza komputerami, zapisujące dane na taśmach magnetycznych (DAT – Digital Audio Tape), które, mimo niewiele obiecujących skojarzeń z taśmami magnetofonowymi, są o wiele bardziej niezawodne, a na dodatek trwalsze od takich nośników jak płyta DVD/RW, która mieści niewiele pamięci, flashdisk, który łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, czy wreszcie najpowszechniej stosowane dyski twarde działające jako wielogigabajtowe dyski sieciowe, których używa się najczęściej, a które także mogą ulec awariom.

Dlaczego warto używać?

Mimo, że taśmy magnetyczne zapisują dane o wiele wolniej niż zwykłe dyski sieciowe (od 21,6 do 86,4GB/h) , nie przeszkadza to w efektownym korzystaniu z nich. Nie jest istotne, jak szybko są zapisywane dane, ponieważ nie ma potrzeby korzystać z nich na co dzień – taśmy magnetyczne stosujemy jak Backup do Backupu tworzonego przez dyski typu Storage. Jeśli możemy korzystać z danych zapisanych na dyskach sieciowych, to zupełnie nie przejmujemy się tym, co jest zapisane na taśmach magnetycznych – potrzebne nam będą tylko i wyłącznie, gdy coś złego stanie się z podstawowymi kopiami zapasowymi.

Oprócz wcześniej wymienionych korzyści, należy wymienić takie jak większa trwałość (do 20 lat działania bez przerw) i niezawodność. Warto także podkreślić oszczędność w kwestiach finansowych – zapisywanie na taśmach magnetycznych jest kilka razy tańsze od zwykłych dysków sieciowych, nawet zwiększając proporcje pamięci na rzecz nośników DAT (35 centów/400GB wobec 1 dolara/200GB na dyskach twardych)

Należy również podkreślić jak istotne jest tworzenie kopii zapasowych – twoja firma nie wytrwa na rynku dłużej niż kilka miesięcy jeśli straci ważne dla siebie dane. Utrata nawet kilku megabajtów może kosztować wiele. Ponadto niezwykle istotny porządek wśród zapisywanych danych – ponieważ ilość i wielkość gromadzonych plików wciąż rośnie, niezbędne jest takie zmagazynowanie danych, aby łatwo je można było odnaleźć.

Jak używać?

Zależnie od tego jak jest skonfigurowany dysk sieciowy w twojej firmie do tworzenia kopii zapasowych, możesz dostosować konfigurację napędu taśmowego, tak aby kopie zapasowe były tworzone w sposób najefektywniejszy i dotyczyły tylko najważniejszych plików. Służą do tego załączone programy, które w sposób intuicyjny pozwolą ci łatwo i szybko skonfigurować napęd taśmowy, tak aby służył ci w najodpowiedniejszy dla ciebie sposób.

Istnieją trzy rodzaje tworzenia kopii zapasowych:

  • Pełna kopia zapasowa – dotyczy plików całego systemu i danych zawartych na komputerze. Używana głównie przy przenoszeniu danych z jednego komputera na drugi, kiedy trzeba zrezygnować z pierwszego ze względu na wymianę sprzętu, czy awarię. Można też robić pełne kopie zapasowe aby korzystać z nich na co dzień, ale wówczas większość plików niepotrzebnie się dubluje i na dodatek zajmuje dużo miejsca
  • Różnicowa kopia zapasowa – w pierwszej kolejności jest tworzona kopia zapasowa całości, a następnie tworzone są kolejne, uaktualnione, na przykład każdej nocy, ze względu na pliki, które akurat w ciągu dnia zostały zmienione na macierzystym nośniku. Niestety, ta opcja wymaga taśmy o większej pamięci, jeśli poszczególne pliki, których z pewnością jest niemało, mają być uaktualniane w regularnych odstępach czasu.
  • Przyrostowa kopia zapasowa – na początku tworzona jest kopia zapasowa całości, a potem program uaktualnia w niej jedynie zmienione pliki – pozwala to zaoszczędzić czas i miejsce na dysku, jednak nierzadko wymaga dużo większej pamięci operacyjnej do wykonywania tego typu działań.

Warto również zauważyć, że taśmy magnetyczne, mogą tworzyć biblioteki plików, poprzez automatyczne wymienianie tzw. cartridge’ów. Dzięki temu możesz tworzyć kopie zapasowe na kilku takich nośnikach, które mogą być wymieniane w dowolnie wybranych przez ciebie momentach – dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że wszystkie dane zostaną utracone na raz, najwyżej ulegnie zniszczeniu jedynie ich część.

Pozwala to także wprowadzić porządek wśród kopiowanych plików – na przykład na jednym cartridge’u zapisane są dane z dni parzystych grudnia, a na drugim nieparzystych. Albo – na jednym z nośników mieszczą się dane pracownika X, na drugim Y, na trzecim Z, i tak dalej. Wszystko zależy od tego, według jakiego klucza chcemy tworzyć kopie zapasowe.

Z czego wybierać?

Rynek taśm magnetycznych nie jest tak szeroki jak w przypadku dysków twardych i sieciowych, jednak warto zauważyć dysproporcje względem konkurencji w tej dziedzinie – firma HP, znana głównie z takich produktów jak drukarki, komputery czy laptopy, ulepszając swój model taśm magnetycznych od początku lat 90 XX wieku, zdaje się przewyższać pozostałych producentów zarówno pod względem jakości i niezawodności, jak i cen.

HP oferuje kilka produktów z tej serii – każdy różni się ze względu na szybkość i rodzaj zapisu danych, wielkość pamięci, czy wreszcie pojemność buforu (wpływa na szybkość zapisu danych).

Jednym z najlepszych, bo mogących pomieścić do 640GB danych na jednej taśmie, jest HP DAT 320. Potrafi on skompresować pliki w stosunku 2:1 (dlatego mieści 640GB, a nie 320), przesyła dane z prędkością do 86,4GB na godzinę i korzysta z interfejsu 3GB/s SAS.

Twoja firma z DAT

Wprowadzenie taśm magnetycznych w twojej firmie jest oczywiście decyzją względną od twoich możliwości finansowych, a także twojej oceny plusów i minusów takiego rozwiązania. Z pewnością pozwoli to twojej firmie na większą niezależność względem przypadków losowych, dzięki którym miałbyś utracić dane, a co za tym idzie pozwoli jej dłużej funkcjonować na rynku, kiedy inni mogą borykać się z problemami niekompletności danych. Jeśli jeszcze nie masz dysku sieciowego, a skromne fundusze nie pozwalają na jego założenie i skonfigurowanie – może taśmy magnetyczne są opcją na twoją kieszeń?


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …