Home Na czasie Intel zaatakuje smartfony

Intel zaatakuje smartfony

0
0
77

W tym celu Intel zawarła kilka tygodni temu umowę z tajwańską firmą TSMC. Jest to duży producent procesorów, który kontraktuje swoje moce wytwórcze innym firmom projektującym takie układy.

„My sprzedaliśmy im prawo produkowania układów opartych o naszą architekturę Atom do smartfonów i innego tego typu urządzeń przenośnych. Oni będą więc za jakiś czas w stanie produkować olbrzymie ilości procesorów do segmentów, w których my nie byliśmy wcześniej obecni. Uznaliśmy, że nie ma sensu robić tego samodzielnie, bo musielibyśmy budować nowe kanały sprzedaży, a TSMC je już ma. De facto więc wydzierżawiamy im naszą technologię, na bazie której oni będą w stanie sprzedawać procesory do szerokiej gamy wyspecjalizowanych i mobilnych urządzeń” – tłumaczy sens porozumienia Tomasz Klekowski,    dyrektor Intela na region Europy Centralnej i Wschodniej.

Jego zdaniem bowiem technologia zastosowana w procesorach Atom świetnie będzie się sprawdzać także w smartfonach i urządzeniach typu MID.

Atom: najmniejszy dla urządzeń mobilnych

Procesor Intel Atom został oparty bowiem na zupełnie nowej mikroarchitekturze zaprojektowanej specjalnie pod kątem małych urządzeń i niskiego poboru mocy, a jednocześnie zachowuje zgodność z zestawem instrukcji Intel Core 2, do którego są przyzwyczajeni użytkownicy standardowych komputerów PC i Internetu. Może więc być z powodzeniem stosowany w h urządzeń internetowych o różnych rozmiarach i możliwościach. Jest to najmniejszy procesor Intela, zbudowany z najmniejszych na świecie tranzystorów i wytwarzany w 45-nanometrowej technologii produkcyjnej.

MID będzie bardziej popularne od netbooków

Intel wierzy, że niebawem podobnie jak netbooki swój złoty okres przeżywać będą urządzenia typu MID. Firma powołuje się tu na badania firma badawcza ABI, która prognozuje, że dostawy urządzeń MID przekroczą 130 milionów sztuk do 2013 roku.  Napędzane procesorem Intel Atom, urządzenia MID są mniejsze niż netbooki i notebooki, ale nieco większe niż smartfony, i mają ekran o przekątnej od 4 do 6 cali (10 do 12 cm). Te małe, zaawansowane urządzenia przenośne zapewniają dostęp do Internetu niezależnie od lokalizacji, są wyposażone w intuicyjny interfejs użytkownika i kosztują od 300 do 400 euro w zależności od oferowanych funkcji. Wykorzystywane są głównie do popularnych zastosowań internetowych, takich jak wideo, muzyka, gry, komunikatory, przeglądanie stron WWW, blogowanie i poczta e-mail. Mogą też pełnić funkcję przenośnych odtwarzaczy multimedialnych oraz urządzeń nawigacyjnych i są zgodne z większością oprogramowania PC dostępnego na rynku.

Następny Atom to Moorestown

 Intel już dziś zapowiada, że przyszłe urządzenia MID będą napędzane przez intelowski procesor Atom następnej generacji, obecnie znany pod nazwą kodową „Moorestown”, który ma wejść do sprzedaży na przełomie 2009 i 2010 roku. Platforma Moorestown będzie obsługiwać szeroką gamę technologii bezprzewodowych, takich jak 3G, WiMAX, WiFi, GPS, Bluetooth i mobilna telewizja i będzie mogła być też wykorzystywany w smartfonach.

Dlaczego jednak Intel nie zdecydowała się na samodzielne rozwój układów wykorzystywanych w smartfonach i innych małych urządzeniach elektronicznych?  Tłumaczy to  Tomasz Klekowski:

 „Po pierwsze, liczba produkowanych takich małych urządzeń idzie w setki milionów i żadna firma nie ma samodzielnie takich mocy produkcyjnych, żeby sprostać popytowi. Po drugie w tego typu urządzeniach procesory często muszą być bardzo specjalizowane. TSMC ma doświadczenie w tego typu rozwiązaniach.  Jest to więc dla nas najlepszy sposób na poszerzenie rynku”.

Należy też pamiętać, że choć Atom to procesor, którego sprzedaż będzie w najbliższych lat dynamicznie rosła, to jednak jednostkowa firma zarabia na nim najmniej. Dlatego też Intel woli zachować swe moce produkcyjne dla procesorów, które dają jej zarobić więcej.

Atom do komórek

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

NIS2 – końcowe odliczanie. 5 miesięcy na wdrożenie założeń nowej dyrektywy regulującej kwestię cyberbezpieczeństwa

W opinii wielu specjalistów, w Polsce stopień przygotowania do implementacji założeń dyrek…