Home Biznes Inżynierowie i analitycy danych na liście najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce

Inżynierowie i analitycy danych na liście najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce

0
0
56

Zapotrzebowanie na ekspertów Data Science i pokrewnych obszarów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem danych wzrosło w ostatnim kwartale niemal o 60%. Specjaliści z tego obszaru zarobią nawet 25 tys. zł miesięcznie – wynika z analizy przeprowadzonej przez Just Join IT, największy branżowy portal pracy w Polsce. Na więcej ofert od pracodawców mogą liczyć także praktycy Business Intelligence, Python oraz .NET Developerzy, jak również DevOpsi. Łączna liczba ofert w branży IT wzrosła o ponad 2%.

Dane to ropa XXI wieku. Idąc za tym porównaniem, inżynierowie i analitycy danych są dziś potrzebni tak bardzo, jak niegdyś pracownicy rafinerii. Według statystyk największego portalu pracy dla branży technologicznej – Just Join IT – w trzecim kwartale 2022 roku w kategorii Data opublikowano aż o 58% więcej ofert pracy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jest to bardzo widoczny wzrost na tle branży, choć ta nadal pozostaje na plusie. Łączna liczba ofert dla wszystkich kategorii i technologii w sektorze IT wzrosła w ostatnim kwartale o 2,6%.

Kategoria Data zawiera oferty pracy obejmujące pełne spektrum inżynierii danych, od zbierania po zaawansowaną analizę i wykorzystanie w produktach oraz usługach. Znajdują się w niej również oferty pracy przyszłości dla specjalistów zajmujących się obszarami uczenia maszynowego (ML) oraz sztucznej inteligencji (AI), a także stanowiska związane z zarządzaniem bazami danych.

Duży wzrost liczby ofert pracy w segmencie Data wskazuje, że odpowiednie zarządzanie tym obszarem znajduje się coraz wyżej na liście priorytetów dla firm i korporacji. Dzięki Data Science można generować olbrzymią wartość biznesową: nie tylko szybciej rozwijać produkty i więcej zarabiać, ale także minimalizować ryzyko czy mnożyć oszczędności w czasie powiedział Michał Szum, Head of Customer Care w Just Join IT.

Oprócz wzrostu liczby ofert, znacząco wzrosło także wynagrodzenie dla speców od danych. W drugim kwartale 2022 inżynierowie mogli liczyć na zarobki w przedziale 17 400 – 24 000 zł miesięcznie. Średnia z trzeciego kwartału ukształtowała się na poziomie 21 100 – 25 800 zł, co oznacza wzrost dolnych widełek o 21,6%, a górnych o 7,3%.

Drugą najszybciej rosnącą kategorią ogłoszeń IT w Q3 2022 był segment Analytics. To zawody związane z Business Intelligence, takie jak Analityk Biznesowy czy Analityk Systemowy. Ogółem Just Join IT odnotowało wzrost liczby ofert pracy w tym obszarze o 14,47% kwartał do kwartału. Wzrosły także zarobki ekspertów: średnio w Q2 2022 mogli oni liczyć na wynagrodzenie rzędu 15 100 – 19 800 zł. Na koniec trzeciego kwartału wynosiło ono już 16 600 – 20 500 zł (wzrost odpowiednio o 10 i 3%).

Poza kategoriami Data i Analytics, na wzrost liczby ofert pracy w Q3 2022 mogli liczyć także Python (5,32% więcej ogłoszeń) i .NET Developerzy (3,13%) oraz DevOpsi (2,39%), czyli eksperci, którzy w swojej pracy i podejściu łączą elementy rozwoju oprogramowania z utrzymaniem infrastruktury. Wzrastały także kategorie związane z architekturą systemów, administrowaniem sieci oraz wsparciem klientów (IT support). Zmniejszenie liczby wakatów do obsadzenia zaobserwowano m.in. w kategoriach ogłoszeń dla programistów języka Ruby czy specjalistów projektujących produkty lub usługi pod doświadczenia użytkowników (UX).

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Tanieje leasing nowych samochodów.

Eksperci Carsmile, platformy za pośrednictwem której można kupić, wyleasingować lub wynają…