Home Biznes Inżynierowie i analitycy danych na liście najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce

Inżynierowie i analitycy danych na liście najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce

5 min
0
0
40

Zapotrzebowanie na ekspertów Data Science i pokrewnych obszarów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem danych wzrosło w ostatnim kwartale niemal o 60%. Specjaliści z tego obszaru zarobią nawet 25 tys. zł miesięcznie – wynika z analizy przeprowadzonej przez Just Join IT, największy branżowy portal pracy w Polsce. Na więcej ofert od pracodawców mogą liczyć także praktycy Business Intelligence, Python oraz .NET Developerzy, jak również DevOpsi. Łączna liczba ofert w branży IT wzrosła o ponad 2%.

Dane to ropa XXI wieku. Idąc za tym porównaniem, inżynierowie i analitycy danych są dziś potrzebni tak bardzo, jak niegdyś pracownicy rafinerii. Według statystyk największego portalu pracy dla branży technologicznej – Just Join IT – w trzecim kwartale 2022 roku w kategorii Data opublikowano aż o 58% więcej ofert pracy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jest to bardzo widoczny wzrost na tle branży, choć ta nadal pozostaje na plusie. Łączna liczba ofert dla wszystkich kategorii i technologii w sektorze IT wzrosła w ostatnim kwartale o 2,6%.

Kategoria Data zawiera oferty pracy obejmujące pełne spektrum inżynierii danych, od zbierania po zaawansowaną analizę i wykorzystanie w produktach oraz usługach. Znajdują się w niej również oferty pracy przyszłości dla specjalistów zajmujących się obszarami uczenia maszynowego (ML) oraz sztucznej inteligencji (AI), a także stanowiska związane z zarządzaniem bazami danych.

Duży wzrost liczby ofert pracy w segmencie Data wskazuje, że odpowiednie zarządzanie tym obszarem znajduje się coraz wyżej na liście priorytetów dla firm i korporacji. Dzięki Data Science można generować olbrzymią wartość biznesową: nie tylko szybciej rozwijać produkty i więcej zarabiać, ale także minimalizować ryzyko czy mnożyć oszczędności w czasie powiedział Michał Szum, Head of Customer Care w Just Join IT.

Oprócz wzrostu liczby ofert, znacząco wzrosło także wynagrodzenie dla speców od danych. W drugim kwartale 2022 inżynierowie mogli liczyć na zarobki w przedziale 17 400 – 24 000 zł miesięcznie. Średnia z trzeciego kwartału ukształtowała się na poziomie 21 100 – 25 800 zł, co oznacza wzrost dolnych widełek o 21,6%, a górnych o 7,3%.

Drugą najszybciej rosnącą kategorią ogłoszeń IT w Q3 2022 był segment Analytics. To zawody związane z Business Intelligence, takie jak Analityk Biznesowy czy Analityk Systemowy. Ogółem Just Join IT odnotowało wzrost liczby ofert pracy w tym obszarze o 14,47% kwartał do kwartału. Wzrosły także zarobki ekspertów: średnio w Q2 2022 mogli oni liczyć na wynagrodzenie rzędu 15 100 – 19 800 zł. Na koniec trzeciego kwartału wynosiło ono już 16 600 – 20 500 zł (wzrost odpowiednio o 10 i 3%).

Poza kategoriami Data i Analytics, na wzrost liczby ofert pracy w Q3 2022 mogli liczyć także Python (5,32% więcej ogłoszeń) i .NET Developerzy (3,13%) oraz DevOpsi (2,39%), czyli eksperci, którzy w swojej pracy i podejściu łączą elementy rozwoju oprogramowania z utrzymaniem infrastruktury. Wzrastały także kategorie związane z architekturą systemów, administrowaniem sieci oraz wsparciem klientów (IT support). Zmniejszenie liczby wakatów do obsadzenia zaobserwowano m.in. w kategoriach ogłoszeń dla programistów języka Ruby czy specjalistów projektujących produkty lub usługi pod doświadczenia użytkowników (UX).

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Automapa ma się dobrze – docenią ją… catering

Dostawcy  cateringów  dietetycznych  to  jedna  z  kilku  branż,  które  coraz  chętniej  …