Home Maszyneria iPhone – nie dla przedsiębiorcy?

iPhone – nie dla przedsiębiorcy?

0
0
121

Bez zabezpieczeń

Jako główną wadę iPhona wskazują brak zabezpieczeń w postaci np. firewalla oraz brak możliwości zdalnego usunięcia danych z pamięci w razie kradzieży. Według analityków Gartnera, iPhone może stanowić zagrożenie dla informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub chronionych prawem.

iPod z GSM

Ponadto nowy gadżet, bo tylko w takich kategoriach można dziś opisywać iPhone, nie obsługuje popularnych systemów pocztowych, jak Microsoft Exchange czy IBM Lotus Notes/Domino. Nie pozwala na też integrację z firmową centralą telefoniczną. iPhone to właściwie iPod wyposażony w moduł GSM i kilka dodatkowych funkcji. Jako takie urządzenie powinien być też traktowany – oceniają analitycy Gartnera. W podobnym tonie wypowiadają się inni eksperci. Jak podkreślają, iPhone nie ma żadnych unikalnych cech narzędzia biznesowego.

Sam Apple na razie nie prowadzi kampanii marketingowej iPhone’a dla klientów biznesowych. Jednak według nieoficjalnych informacji, władze koncernu przygotowują dodatkowe aplikacje i ofertę dla firm.

Trudny rynek Europa

Pytanie, czy wprowadzić do firmy iPhona czy nie, nie dotyczy na razie przedsiębiorców w Europie. Mimo że Steve Jobs, szef Apple, zapowiadał, że iPhone trafi do klientów europejskich przed końcem 2007 r., nadal nie wiadomo, który z operatorów miałby się zająć jego dystrybucją. Jako potencjalnych europejskich partnerów Apple wymieniają sieci: Orange, Vodafone, O2 i T-Mobile.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze Vodafone i Orange – sieci, o których wiadomo, że prowadzą rozmowy z Apple, skarżą się na "nieusprawiedliwione żądania" i "arogancką postawę" przedstawicieli koncernu. Trudności w negocjacjach biorą się m.in. z odmiennej specyfiki rynków europejskiego i amerykańskiego. W Europie są dostępne modele i marki smartphonów o ugruntowanej pozycji. Apple może więc mieć utrudnione zadanie zdobycia zakładanego udziału w rynku. Tym bardziej, że jeśli nie podpisze korzystnej umowy z żadnym z dużych operatorów, może być zmuszony prowadzić dystrybucję iPhone’a za pośrednictwem sieci sklepów detalicznych. A taki model sprzedaży jest w Europie znacznie mniej popularny niż w Stanach Zjednoczonych.

Coraz częściej pojawiają się informacje, że władze Apple rozważają też wprowadzenie iPhone’a pod koniec 2007 r. jedynie na rynek brytyjski. Co prawda przedstawiciele firmy dementują te pogłoski, ale porozumienia z operatorem na razie nie widać.

Apple i AT&T, czyli jak to się robi w Ameryce

W USA iPhone jest oferowany wyłącznie we współpracy z AT&T i tak pozostanie przez pierwsze pięć lat sprzedaży smartphonu, a użytkownicy muszą podpisać dwuletnią umowę z operatorem. Najniższa wersja abonamentu kosztuje 60 USD i obejmuje 450 minut. Wszystkie taryfy iPhone obejmują nieograniczoną transmisję danych, usługę Visual Voicemail, umożliwiającą odsłuchanie tylko wybranych wiadomości głosowych, bezpłatne połączenia w ramach sieci i 200 wiadomości SMS wliczonych w abonament.

Aby aktywować telefon mieć komputer PC albo Mac wyposażony w port USB 2.0, system operacyjny Mac OS X v10.4.10 lub późniejszy, Windows XP Home lub Professional z dodatkiem Service Pack 2 lub późniejszym albo Windows Vista w wersji Home Premium, Business, Enterprise lub Ultimate Editio, dostęp do Internetu oraz konto w serwisie iTunes Store.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…