Home Na czasie Jak inteligentnie budować infrastrukturę IT w firmie

Jak inteligentnie budować infrastrukturę IT w firmie

0
0
153

Obecnie trudno znaleźć jakiekolwiek przedsiębiorstwo, które nie korzysta z rozwiązań IT. Komputery wykorzystywane jedynie do obsługi poczty elektronicznej, czy wykonywania operacji bankowych należą do rzadkości. Nowoczesne firmy stosują systemy informatyczne do programowania maszyn, obsługi magazynu, czy zarządzaniem flotą samochodową. Nie brakuje także podmiotów, które bez rozwiązań IT nie mogłyby właściwie funkcjonować (m.in. media, firmy telekomunikacyjne, urzędy). Rozbudowa infrastruktury informatycznej jest zatem naturalnym elementem rozwijającego się biznesu.

Biznes buduje infrastrukturę

Podstawowym założeniem przy planowaniu infrastruktury środowiska informatycznego jest ocena aktualnego zapotrzebowania oraz planów przedsiębiorstwa. Aby określić potrzeby technologii informacyjnych w organizacji należy wskazać między innymi ilość stanowisk komputerowych, zasób danych jakie są przetwarzane każdego dnia oraz przestrzeń dyskową konieczną do prowadzenia archiwum. Niezbędne jest także oszacowanie nie tylko bieżącego „zużycia”, ale i zamiarów rozwojowych. Przykładowo, przedsiębiorstwo generuje 1 GB danych dziennie (około 365 GB rocznie) i rozwija się na poziomie np. 10% w skali roku. W związku z tym same zasoby dyskowe na najbliższe trzy lata powinny posiadać minimalną pojemność o wartości około 1,3 TB. Podobną analizę należy przeprowadzić w pozostałych aspektach (ilość stanowisk, okres przechowywania danych, oczekiwana przepustowość łączy itp.). Po zebraniu tych wszystkich czynników, można przejść do wyboru optymalnego rozwiązania. 

Chmura, czyli co dla kogo

Mniejsze firmy, które nie muszą obrabiać, przesyłać lub archiwizować sporej ilości danych, nie potrzebują rozbudowanych rozwiązań IT. Wystarczą im uniwersalne sprzęty lub tzw. chmura, czyli zasoby informatyczne dostępne przez internet. Taka usługa zewnętrzna oferuje nie tylko duże moce obliczeniowe, ale także praktycznie nieograniczone przestrzenie dyskowe oraz możliwość korzystania z systemów z każdego miejsca na świecie z dostępem do sieci. Jeśli natomiast organizacja potrzebuje bardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych i z różnych powodów np. bezpieczeństwa wiele operacji będzie wykonywanych wyłącznie wewnątrz organizacji, powinno tworzyć się własne środowisko IT.

Przy budowie indywidualnej infrastruktury należy postępować według zasady „first things first”. W otoczeniu informatycznym według hierarchii są to: sieć strukturalna oraz urządzenia aktywne sieci LAN/WAN, i dalej w kolejności infrastruktura serwerowa, systemowa, bazy danych, systemy bezpieczeństwa sieci oraz styku z internetem, systemy automatycznego monitoringu i zarządzania, systemy automatycznego wykonywania kopii zapasowych i archiwizacji.

Planowanie rozbudowy

Wraz z rozwojem firmy rośnie zapotrzebowanie na coraz większą, wydajniejszą infrastrukturę IT, a to wymaga dokładniejszego zaplanowania. Przede wszystkim chodzi o możliwość całkowitej kontroli na poszczególnymi elementami środowiska informatycznego. Ważne jest, aby bezproblemowo uzyskiwać informacje odnośnie przepływu danych, miejscach występowania problemów oraz sposobów jak szybko i efektywnie im zapobiegać. Istotny jest nie tylko dobór właściwego sprzętu odpowiadającego na aktualne potrzeby, ale także spojrzenie w przyszłość i zastanowienie się, czy i w, jaki sposób będzie można nasze systemy elastycznie rozbudować. Biorąc pod uwagę cykl „życia” technologii, zmiany należy planować średnio co trzy lata.

Najpopularniejsze problemy

Najczęstszą przyczyną problemów przy tworzeniu środowisk IT to mała świadomość informatyczna w przedsiębiorstwach oraz niewystarczająca wiedza na ten temat. Do najczęściej popełnianych wykroczeń należą:

  • brak możliwości elastycznej rozbudowy dotychczasowej infrastruktury
  • brak możliwości centralnego zarządzania infrastrukturą
  • brak możliwości łączenia pojedynczych zasobów z wykorzystaniem wirtualizacji

Błędy w praktyce

Dla często podejmowanej drogi rozwoju dotychczasowej infrastruktury IT może posłużyć przykład firmy z branży usługowej zatrudniającej około 100 osób. Zasoby informatyczne stanowią podstawę prowadzonego przez nią biznesu. Przedsiębiorstwo, w zakresie wykonywanych usług gromadzi dużą ilość danych – każdego dnia około 20 TB. Ponadto posiada kilka ważnych systemów, których niedostępność powoduje całkowity przestój, a w konsekwencji straty finansowe.

Jednym z podstawowych błędów informatycznych jakie popełniono w firmie było zastosowanie bardzo zróżnicowanych sprzętów począwszy od stacji roboczych, przez urządzenia aktywne sieci LAN, aż po serwery i systemy operacyjne. Takie zjawisko generowało liczne komplikacje związane z kompatybilnością poszczególnych elementów.

Ponadto w firmie nie stworzono podstawowych usług umożliwiających zarządzanie uprawnieniami w środowisku IT. W ten sposób jednakowy dostęp do danych miał pracownik niższego szczebla oraz np. dyrektor. Nie zadbano także o jakiekolwiek systemy centralnego zarządzania i monitoringu infrastruktury sieciowej oraz serwerowej. W związku z tym, nie można było przewidzieć prawdopodobnych awarii, czy błędów systemu. Co więcej zwykle nie dało się ich naprawić zdalnie, co sprawiało, że w firmie zawsze musiał być obecny dyżurny informatyk weryfikujący poprawność działania poszczególnych aplikacji.

Jednak największym niedociągnięciem w omawianym przedsiębiorstwie był brak wdrożonego systemu wykonywania kopii bezpieczeństwa. W praktyce wyglądało to tak, że delegowana osoba dokonywała dodatkowego zapisu wszystkich operacji tylko z bieżącego dnia. Nie było zatem możliwości przywrócenia stanu np. sprzed 3 dni lub od momentu, gdzie pojawiał się błąd, np. zeszły tydzień od godz. 14 (co powinno być normalną praktyką). W takich sytuacjach niektóre dane były przywracane „ręcznie” poprzez wykonywanie po raz wtóry tych samych czynności co oczywiście znacznie spowalniało pracę całego przedsiębiorstwa.

Rozwiązanie problemów wymaga czasu

Realizacja pełnego programu naprawczego w opisanym przedsiębiorstwie została rozłożona na dwa lata. W ramach akcji korygującej wdrożenia odpowiednich rozwiązań następowały w kolejności od najważniejszych:

  • wdrożenie systemu automatycznego wykonywania kopii bezpieczeństwa wraz z odpowiednimi procedurami dotyczącymi okresowego odtwarzania danych w trybie zwykłym i Disaster Recovery,
  • wdrożenie podstawowego systemu do zarządzania uprawnieniami w środowisku informatycznym – Usług Katalogowych
  • połączenie poszczególnych rozproszonych usług w celu centralizacji zarządzania
  • wdrożenie środowiska do wirtualizacji w celu konsolidacji platformy serwerowych systemów operacyjnych i maksymalizacji niezawodności działania środowiska informatycznego
  • wdrożenie systemu do proaktywnego automatycznego monitoringu i powiadamiania o stanie pracy środowiska informatycznego.

Zagadnienia związane z infrastrukturą IT w wielu firmach stanowią dość poważny kłopot nie tylko dla samych użytkowników, ale także i administratorów. Zdarzają się przypadki, gdzie rozwiązania informatyczne są pewnego rodzaju „tykającą bombą”, która w każdej chwili może wybuchnąć. Wówczas często dochodzi do kompletnego paraliżu organizacji na wiele dni. Tego negatywnego scenariusza lepiej uniknąć poprzez właściwe planowanie rozwoju oraz administrację posiadanych struktur.

 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …