Home Chmura Jak korzystać z VoIP?

Jak korzystać z VoIP?

0
0
84

Voice over IP (znane też jako VoIP) to w prostym tłumaczeniu – przesyłanie głosu przez sieć IP (w praktyce: przez internet). Najpopularniejszą i zdecydowanie najbardziej znaną aplikacją oferującą VoIP jest Skype. Zwykle, bywa on wykorzystywany do prowadzenia rozmów między osobami siedzącymi przed ekranami komputerów wyposażonych w dodatkowe słuchawki i mikrofony. To jednak nie wszystko, na co pozwala VoIP. Przez internet możesz dzwonić też do abonentów “zwykłych” sieci telefonicznych. Dzwonić i oszczędzać – połączenia w technologii VoIP mogą być tańsze niż w ofertach tradycyjnych operatorów.

Kiedy VoIP się opłaca?

Przede wszystkim wtedy, gdy wykonujesz dużo połączeń międzynarodowych. W przypadku rozmów z krajowymi numerami stacjonarnymi i komórkowymi, usługi VoIP rzadko kiedy bywają znacząco tańsze od biznesowych ofert standardowych operatorów. Ci ostatni coraz częściej proponują darmowe połączenia między firmowymi numerami i duże pakiety minut na rozmowy z abonentami sieci stacjonarnych, co wyłącza jeden z aktualnych do niedana argumentów na rzecz VoIP – darmowe rozmowy wewnątrz sieci. Dokładne zestawienia aktualnych ofert najpopularniejszych operatorów VoIP znajdziesz na stronie etelefonia.pl.

VoIP pozwala zaoszczędzić na roamingu. Jeśli dysponujesz smartfonem, możesz zainstalować w jego pamięci aplikację do prowadzenia rozmów (w przypadku telefonów Nokii z Symbianem tego typu program jest zintegrowany z systemem operacyjnym – wystarczy tylko go skonfigurować). Będąc za granicą dzwoń za jej pośrednictwem po lokalnych (polskich) stawkach. Jest jednak pewien warunek – Twój telefon powinien łączyć się z internetem za pośrednictwem sieci WiFi. By dzwonić dużo taniej musisz więc korzystać z modelu obsługującego WiFi i do tego znajdować się w zasięgu hotspota. To spore ograniczenie, ale oszczędności mogą być olbrzymie – zwłaszcza, jeśli prowadzisz interesy poza granicami Unii Europejskiej. Na przykład, minuta połączenia do Polski w roamingu na obszarze Rosji to nawet kilkanaście złotych. W VoIP – dosłownie kilka groszy.

VoIP bez komputera

Zwykle, z VoIP korzystamy za pomocą komputera. Podłączamy zestaw słuchawkowy, instalujemy odpowiednią aplikację i dzwonimy. Są też wygodniejsze sposoby. Wspomnieliśmy już o aplikacjach instalowanych w pamięci smartfonów. Na tym jednak nie koniec. Możesz kupić do biura bramkę VoIP, czyli urządzenie, które zamienia zwykłe telefony stacjonarne w telefony VoIP. Taka bramka jest podłączona do sieci lokalnej (zwykły, kablowy LAN – ten sam, który łączy Twoje komputery). Ma też gniazdka telefoniczne, do których podpinasz telefony stacjonarne. Może być skonfigurowana do obsługi dowolnego operatora VoIP korzystającego z technologii SIP (czyli de facto każdego poza Skype).

Telefon podłączony do bramki VoIP zachowuje się dokładnie tak samo, jakby był podpięty do standardowej sieci telefonicznej operatora stacjonarnego. Można wybierać numery na jego klawiaturze i odbierać połączenia przychodzące. Koszt bramki to poniżej 200 zł. Za podobną kwotę kupisz też telefon VoIP podłączany bezpośrednio do sieci lokalnej (bez konieczności instalowania bramki).

Dodatkowe usługi

VoIP to nie tylko tańsze połączenia międzynarodowe. Wielu operatorów oferuje dodatkowe usługi, spośród których najpopularniejszą jest numer stacjonarny. Możesz używać VoIP nie tylko do wykonywania połączeń, ale i do odbierania rozmów. Twoi klienci będą dzwonić tak jak dotąd, a Ty zapłacisz mniej. Co więcej, istnieje możliwość przeniesienia numeru z sieci zwykłego operatora stacjonarnego do usługi VoIP. Dzięki temu oszczędzasz na abonamencie – jeśli chcesz po prostu odbierać połączenia, płacisz tylko za korzystanie z internetu. Twoja firma może być też dostępna pod numerem przypisanym do innego kraju – wystarczy, że zdecydujesz się na usługi jednego z zagranicznych operatorów VoIP.

Własny numer stacjonarny bywa często usługą darmową. Jednak by z niej skorzystać, w przypadku niektórych (nie wszystkich) operatorów musisz zadeklarować pewien, określony poziom miesięcznych wydatków. Inne praktyczne usługi to poczta głosowa i odbieranie faksów (wirtualny faks dostępny pod dodatkowym numerem w sieci VoIP – otrzymane dokumenty możesz obejrzeć na ekranie komputera). Na marginesie – w przypadku VoIP, dokładnie tak samo jak w tradycyjnej telefonii, funkcjonują dwa modele płatności: prepaid i abonamentowy.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…