Home Praca zdalna Jak zaoszczędzić na e-biznesie?

Jak zaoszczędzić na e-biznesie?

0
0
102

Szukając w internecie porad na temat zakładania e-sklepu natkniemy się na mnóstwo ofert, począwszy od wynajęcia domeny i stworzeniu logo, na autorskim oprogramowaniu kończąc. Jak nie pogubić się w tym gąszczu i wybrać to, co dla początkującego biznesu będzie najlepsze?

Stary dowcip mówi, że stworzenie wirtualnego sklepu kosztuje tyle co kupno samochodu. Jest w tym mnóstwo racji, ponieważ swoją firmę możemy założyć za kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Postęp technologii oraz duża konkurencja na rynku sprawiły jednak, że produkty tańsze wcale nie odstają jakością od swoich droższych odpowiedników. 

Bezcenna wiedza

Branża handlu internetowego jest bardzo surowa, a każdy popełniony błąd słono kosztuje. Dlatego lepiej jest zainwestować w rozwój swoich kompetencji, aby potem uniknąć stadium pomyłek i od razu przejść do zarabiania pieniędzy. – Wydawnictwa oferują setki książek na temat e-handlu autorstwa polskich i światowych autorytetów. Korzystając z nich należy jednak pamiętać, że pomimo globalności internetu nasz krajowy rynek znacząco różni się od tego w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych – mówi Mariusz Skiba, Prezes Zarządu Net Ventures. Do tego dochodzą szkolenia, warsztaty, seminaria i spotkania ludzi z branży. O zaletach uczestnictwa w tego typu wydarzeniach mówi Mariusz SkibaW trakcie konferencji można wysłuchać prelekcji doświadczonych praktyków, którzy „zjedli zęby” na e-handlu. Często są to pionierzy w swoich dziedzinach. To dobra okazja, żeby podpatrzeć pewne rozwiązania lub przedyskutować nurtujący nas problem. Oczywiście najlepszym wyjściem jest zdobycie kilkuletniego doświadczenia w dużej, działającej e-firmie, jednak dynamika rynku sprawia, że niektóre projekty nie mogą zostać odłożone w czasie. Jeżeli nie chcemy popełniać błędów uczmy się od ludzi, którzy już je popełnili. Zaoszczędzi nam to sporo czasu i pieniędzy.

Manufaktura w internecie

Niezależnie od szaty graficznej, funkcjonalności i jakości obsługi klienta – nie zdołamy się wybić, jeżeli nie będziemy konkurencyjni cenowo. Ale jak obniżyć cenę towaru, który bierzemy z tej samej hurtowni, z której korzysta właściciel podobnego sklepu? Odpowiedź tkwi w automatyzacji. Mechanizm działania jest podobny jak w przypadku historycznej rewolucji przemysłowej. Miejsce chałupniczo wytwarzanych dóbr (usług) zajmują produkty wytwarzane w zautomatyzowanych procesach, które są znacząco tańsze, szybsze i wymagają mniejszego nakładu pracy. – Aby uzmysłowić sobie korzyści płynące ze stosowania integracji systemów, na których pracujemy, wystarczy policzyć czas marnowany na czynności, których sami nie musimy robić. Obsługa stu zamówień, wraz z uzupełnieniem stanu magazynowego i wysyłką zajmie nam średnio 5 godzin. Jeżeli nasze zadanie będzie ograniczać się do nadzoru, pozostałe 4 godziny będziemy mogli poświęcić na pozyskiwanie nowych klientów – tłumaczy Mariusz Skiba. Połączenie i automatyzacja najważniejszych „komórek” naszej wirtualnej firmy to jednorazowa inwestycja, która zwróci się już po kilku miesiącach. W internecie, gdzie sprawdzanie oferty konkurencji ogranicza się do dwóch kliknięć myszki, cena stanowi kluczowy czynnik. W czasie, kiedy inni będą rezygnować ze swojej marży, my przy niższym nakładzie pracy możemy zwiększyć swoje zyski.

Serwer do wynajęcia

Kolejnym, wartym uwagi rozwiązaniem są gotowe szablony w miejsce dedykowanego, bardzo drogiego oprogramowania i grafiki. Ich stosowanie polecane jest w szczególności początkującym firmom, dla których każda złotówka się liczy. Skorzystanie z takiego gotowego projektu to oszczędność co najmniej kilku tysięcy złotych, które przeznaczyć możemy na promocję czy zakup towaru. Dla startującego e-sklepu i tak najważniejsza jest cena oraz dystrybucja. Atrakcyjność logo i szaty graficznej schodzi na dalszy plan. Podobnie jest w przypadku serwerów czy domeny. Wynajęcie miejsca w dużej serwerowni pozwoli na sprawną obsługę naszego sklepu przy okazji zostawiając w naszej kieszeni nawet kilkaset złotych rocznie. Po jakimś czasie, kiedy ruch generowany przez naszą witrynę wzrośnie do odpowiedniego poziomu, możemy pomyśleć nad zakupem dedykowanego sprzętu.

Założenie wirtualnego sklepu to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego doliczyć trzeba koszty zakupu towaru, budowy sieci dystrybucji, obsługi księgowej, magazynowania i wynagrodzenia pracowników. Jednak początkujący przedsiębiorcy nie potrzebują aż tak dużego zaplecza. W internecie najważniejszą rolę odgrywa cena, a jej obniżenie powinno być priorytetem na starcie firmy. Dlatego też skorzystanie z gotowych rozwiązań może stanowić szansę na wybicie się na tym bardzo zagęszczonym rynku.


Informacje uzupełniające:

Wirtualne-Sklepy.pl to serwis pozwalający łatwo i szybko założyć własny sklep internetowy. Jego istotną cechą jest możliwość precyzyjnego konfigurowania katalogu produktów. Wirtualne-sklepy.pl udostępniają także użytkownikom innowacyjny interfejs – moduł przywodzący na myśl wizytę w prawdziwym sklepie. Wirtualne-sklepy.pl to projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Niezdrowe praktyki mobilnych aplikacji medycznych. Czy dbają o nasze dane?

Informacje o kolejnych wyciekach danych medycznych elektryzują opinię publiczną. Warto w t…