Home Na czasie Jak zapewnić najwyższą wydajność stacji roboczej?

Jak zapewnić najwyższą wydajność stacji roboczej?

0
0
71

Stacja robocza z pozoru może wyglądać podobnie do zwykłego PC służącego do grania, pracy zdalnej czy nauki, ale to w rzeczywistości sprzęt przeznaczony dla zawodowców. Potwierdzić może to każdy profesjonalista, taki jak inżynier, analityk danych czy twórca graficzny/video, który w swojej codziennej pracy potrzebuje znacznie bardziej zaawansowanych i wydajnych podzespołów. Workstation wyróżnia się ich wyższą jakością i mocą obliczeniową. Z czego to wynika i na co zwrócić uwagę przy jego budowaniu?

Maszyna do zadań specjalnych

Na początku należy wyjaśnić czym stacje robocze w ogóle są. Jest to sprzęt przeznaczony dla wymagających zawodowców, który musi cechować się najwyższą wydajnością, niezawodnością i poziomem bezpieczeństwa. Dzięki ekstremalnym parametrom i wyśrubowanym normom jakościowym gwarantuje, że profesjonalista będzie mógł wykonać swoją pracę możliwie jak najsprawniej.

Profesjonalne aplikacje, służące na przykład do obróbki i montowania video, charakteryzują się wysokimi wymaganiami sprzętowymi, które kładą nacisk przede wszystkim na wydajność konkretnych podzespołów. Bardzo dużą rolę odgrywa tu odpowiednia optymalizacja narzędzia, która ma na celu odpowiednie wykorzystanie dostępnych zasobów sprzętowych.

Słabsza specyfikacja nie sprawi oczywiście, że twórca video nie będzie w stanie zmontować swojego filmu, ale cały proces zajmie znacznie więcej czasu. Ma to szczególnie duże znaczenie właśnie w przypadku konfigurowania workstation dopasowanego do potrzeb doświadczonego fachowca.

Producenci podzespołów przeznaczonych do wykorzystania przez profesjonalistów w ich stacjach roboczych muszą stawiać na ich możliwie jak najwyższą wydajność. Przykładowo, projektując pamięć klasy serwerowej z myślą o spełnieniu wymagań obliczeniowych workstations nowej generacji i wysokiej klasy komputerów stacjonarnych, trzeba uwzględnić wymagania odbiorców w tej kwestii – zapewnić wysoką przepustowość i zwiększoną niezawodność – mówi Robert Sepeta, Business Development Manager w Kingston Technology.

Jak zwiększyć wydajność?

W przypadku mniej doświadczonych użytkowników PC, sama wysoka jakość komponentów, takich jak procesor, karta graficzna czy pamięć RAM jest w pełni wystarczająca, żeby cieszyć się z osiągów swojego komputera. Profesjonaliści, którzy korzystają ze stacji bazowych, potrzebują z kolei maksymalnego wykorzystania potencjału zapewnionych im podzespołów. Z pomocą przychodzi tu tzw. overclocking, polegający na przetaktowaniu układów poza specyfikację ustaloną przez producenta, a także właśnie… sami producenci.

Za przykład może posłużyć linia pamięci Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM. Zaawansowani użytkownicy mogą automatycznie wykorzystać pełen potencjał swojego systemu dzięki funkcji Plug & Play dla szybkości 4800MT/s lub wybrać jeden z wbudowanych profili w celu uzyskania optymalnych parametrów opóźnień, szybkości i napięcia.

                – Jest to rozwiązanie, które umożliwia profesjonalistom na automatyczne przetaktowanie swojego podzespołu bez konieczności zmian ustawień. Mogą oni też wybrać jeden z zestawów cztero- i ośmiokanałowych z certyfikatem XMP 3.0 i certyfikatem dla płyt głównych o prędkości do 6000MT/s, dodatkowo z fabrycznie dostrojonymi timingami, prędkościami i napięciami.­ – zaznacza Robert Sepeta.

Warto postawić na swobodę konfiguracji

Tego rodzaju funkcjonalności pozwalają sprostać wymaganiom najnowszych aplikacji bez poświęcania integralności danych i z zachowaniem najwyższej klasy jakości, charakteryzującej pamięci serwerowe. Jest to szczególnie istotne dla zawodowców korzystających w swojej codziennej pracy ze stacji roboczych. Z takiego rozwiązania bardzo chętnie korzystają nie tylko zespoły inżynierskie czy analityczne, ale również różnego rodzaju pracownie graficzne. Kreatywni profesjonaliści w swojej codziennej pracy również wymagają odpowiednio wydajnych komponentów, które pozwolą im na sprawne obsługiwanie skomplikowanych aplikacji i procesów.

Właśnie dlatego tak ważne, jest, żeby stacje robocze były konfigurowane pod konkretne zastosowania – nie są to w końcu uniwersalne komputery do „standardowego” użytku. Przy ich wyborze warto więc zdecydować się na taki sprzęt, który pozwoli na w miarę możliwości dowolną konfigurację poszczególnych komponentów, dopasowaną do wymagań profesjonalisty. Pomoże to zapewnić najwyższą wydajność nie tylko samego komputera, ale również pracy użytkownika.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak wysłać wrażliwe dane, aby nie wpadły w niepowołane ręce

Technologie zajęły tak istotną rolę w naszym życiu, że korzystamy z nich intuicyjnie, nie …