Home Na czasie Jaka częstotliwość odświeżania w telewizorach jest najlepsza?

Jaka częstotliwość odświeżania w telewizorach jest najlepsza?

0
0
85

W obiegowej opinii funkcjonuje przekonanie, że im wyższa częstotliwość odświeżania matrycy telewizora, tym lepsza jakość i wrażenia wizualne. Chociaż wartość mierzona w hercach faktycznie ma znaczenie, to realna potrzeba wysokiej częstotliwości odświeżania uzależniona jest od treści, które oglądamy. Co oznaczają poszczególne wartości i czym kierować się przy wyborze telewizora? W zrozumieniu zagadnienia pomoże seria C73 od TCL, która (zależnie od modelu) oferuje trzy różne matryce o częstotliwości odświeżania od 60 do 144 Hz.

Wiele z dostępnych na rynku treści wideo różni się technologią i częstotliwością wyświetlania klatek obrazu. Popularne serwisy streamingowe nadają sygnał w technologii kinowej w częstotliwości od 24 do 60 Hz. Z kolei nowoczesne konsole oraz komputery, wyposażone w najnowsze karty graficzne, generują obraz o częstotliwości nawet 144 Hz. Jak zatem dobrać telewizor do treści, które oglądamy najczęściej?

Telewizja cyfrowa i technologia kinowa

Telewizory zazwyczaj służą nam do oglądania filmów, seriali i transmisji telewizyjnych. Mowa tutaj przede wszystkim o serwisach streamingowych, które nadają w 24-60 Hz czy telewizji cyfrowej, która standardowo nadaje w częstotliwości do 50 Hz. Do tych treści w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będzie model z matrycą 60 Hz, jak np. 43 i 50-calowy C73, który dzięki dodatkowej funkcji interpolacji klatek znacznie poprawi płynność ruchu.

TCL C73link

Sport

Przed odbiornikami siadamy także, aby uczestniczyć w wydarzeniach sportowych lub oddać się rozrywce, którą zapewniają konsole do gier. Piłka nożna i inne popularne sporty charakteryzują się dynamiką i zmiennością pokazywanych scen – w tym przypadku warto postawić na modele 120 Hz. Obraz będzie wówczas ostry i wyraźny nawet przy bardzo szybkim ruchu. Warto tutaj zwrócić uwagę na modele, które oprócz odpowiedniej matrycy oferują też większą przekątną ekranu, jak np. 85 i 98-calowy C73

TCL C73 98”link

Gaming i technologie wspomagania obrazu

Podobnie przedstawia się zastosowanie telewizorów w gamingu. Dwie najpopularniejsze konsole do gier nadają natywny obraz w częstotliwości do 120 Hz, więc również w tym przypadku odpowiednim wyborem będzie model z panelem co najmniej 120 Hz. Oprócz samej matrycy, istnieje wiele technologii, które wspomagają odpowiednie wyświetlanie obrazu. Są to najczęściej rozwiązania dedykowane gamingowi, ponieważ to w tej sferze najmniejsze opóźnienia mogą mieć bardzo duże znaczenie. Do najpopularniejszych systemów należą ALLM, VRR czy Freesync, które kolejno: zmniejszają opóźnienie sygnału wejściowego, eliminują opóźnienia i zapewniają płynną rozgrywkę czy synchronizują częstotliwość odświeżania obrazu na monitorze z szybkością generowania obrazów przez kartę graficzną. Wspomniane technologie są kompatybilne z modelami serii C73 od rozmiaru 55 cali w górę i warto zwrócić na nie uwagę, wybierając telewizor do gamingu.

Wysoce wyspecjalizowane komputery

Aktualnie na rynku częstotliwość odświeżania ponad 120 Hz znajdziemy np. w superkomputerach, których możliwości sprzętowe pozwalają na wysłanie sygnału o częstotliwości 144 Hz lub większej. Do wyświetlania tego typu obrazów potrzebna jest równie zaawansowana matryca. W serii C73 znalazły się telewizory, które potrafią natywnie wyświetlić obraz w tej częstotliwości – to modele 55, 65 i 75-calowe.

Seria C73 – trzy różne matryce w standardzie

Niezależnie od tego, do jakiej grupy widzów należymy, warto zwrócić uwagę na serię C73 od TCL, w której znajdziemy odpowiedni dla siebie typ panelu – 60, 120 i 144 Hz. Modele QLED tej serii w specyfikacji technicznej otrzymały 4K HDR Pro, dźwięk Dolby Atmos, głośniki sygnowane marką ONKYO, a także wsparcie wielu standardów HDR, w tym HDR10+, Dolby Vision oraz Dolby Vision IQ (w modelach 55” i większych). Ponad to, telewizory serii C73 wyposażone są w rozwiązania Game Master  lub Game Master Pro, zależnie od modelu.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co 5 osoba, której zawiesza się w pracy laptop, ma ochotę wyrzucić go przez okno

Laptop to codzienne narzędzie pracy wielu Polaków – do celów zawodowych używa go co trzeci…