Home Maszyneria Kamery IP wspierają sprzedaż

Kamery IP wspierają sprzedaż

7 min
0
0
71

Umożliwiają poznanie i analizę zachowania klientów w sklepie, co pozwala na stymulowanie procesów wpływających na podejmowanie decyzji zakupowych.

Kamery IP pomagają także dostosować rozplanowanie ekspozycji sklepu do preferencji klientów, podnieść efektywność pracy personelu i usprawniać obsługę klienta. Dane dostarczane przez sieciowe systemy wizyjne handlowcy mogą wykorzystać do analizy statystyk w czasie rzeczywistym i odpowiedniego reagowania.

Ścieżki, którymi podąża klient

Funkcja zliczania osób, wykorzystywana w systemach wizyjnych, daje natychmiastowy dostęp do danych o ruchu klientów, zarówno na żywo, jak i w nagraniach archiwalnych. Pozwala ona handlowcom mierzyć godzinowe natężenie ruchu w sklepie, szacować wydajność magazynu, a także oceniać powodzenie kampanii promocyjnych.

  • Kamery IP mogą również monitorować czas, jaki klienci spędzają przy konkretnych produktach i w określonych miejscach, np. przy ekspozycjach asortymentu czy ekranach reklamowych. Są to bezcenne dane, które pokazują czy klient uważnie czyta informacje na opakowaniu lub czy ma trudność ze zlokalizowaniem pewnych artykułów, co może być kluczowe w dokonaniu sprzedaży. Statystyki te są następnie wyświetlane menedżerom sklepów w postaci tzw. map ciepła.
  • Podobna aplikacja może zostać użyta do zobrazowania najbardziej popularnych tras, które wybierają klienci podczas przechodzenia przez sklep. Przepływ kupujących po obiekcie jest śledzony przez kamery IP i wyświetlany personelowi przy użyciu obrazu wyznaczającego główne ścieżki wybierane przez klientów. Te dane mogą być następnie wykorzystane do podjęcia decyzji, gdzie powinny być umieszczone najpopularniejsze produkty, tak aby klienci mieli zapewniony do nich łatwy dostęp.
  • W zintegrowanym sieciowym systemie wizyjnym, łączącym analizę danych z wielu źródeł, można też porównać przepływ ruchu i statystyki prezentacji produktu. Dodatkową korzyścią jest obserwacja reakcji klientów na różne formy rozmieszczenia i eksponowania produktów. Systemy nadzoru mogą także monitorować liczbę wizyt zakończonych transakcją w stosunku do liczby osób, które nie dokonały zakupów (wskaźnik „conversion rate”).

System antykolejkowy

Systemy nadzoru wizyjnego pozwalają także na optymalizację rozmieszczenia personelu, pomagając przy monitorowaniu kas i zmniejszaniu długości kolejek. Badania przeprowadzone przez Barclays Bank w Wielkiej Brytanii w 2010 r. wykazały, że dwie piąte kupujących rezygnuje z kolejki, gdy czekanie zajmuje dłużej niż 2 minuty, a dwie trzecie (68%) kupujących regularnie rezygnuje z zakupów, gdy spotykają się z długimi kolejkami. Co więcej, ponad połowa (51%) kupujących rezygnuje nawet z wejścia do sklepu, gdy widzą kolejkę przy wejściu. To może mieć duży wpływ na wyniki sprzedaży.

Gdy kolejki do kas przekraczają pierwotnie zdefiniowane progi lub na półkach zabraknie towaru, wówczas sieciowe systemy dozoru wizyjnego z funkcją inteligentnej analizy automatycznie powiadamiają personel sklepu. To może pomóc menedżerom w podjęciu natychmiastowej reakcji doraźnie – otwarcia dodatkowych kas czy uzupełniania zapasów, a także długofalowej optymalizacji liczby przejść kasowych i zbilansowania poziomu zatrudnienia w godzinach szczytu.  To wpływa na poprawę rentowności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu satysfakcji klienta.

Inteligentne aplikacje wykorzystywane w systemach nadzoru wizyjnego to sposób, by zrozumieć klienta, przybliżyć się do jego oczekiwań i w efekcie zwiększyć wyniki sprzedaży. Zaletą tych rozwiązań jest także dostęp do nagrań wizyjnych na żywo lub archiwalnych, z dowolnego miejsca – z siedziby głównej, biur regionalnych, a nawet za pośrednictwem urządzeń przenośnych.

Aby umożliwić dopasowanie funkcjonalności kamer do indywidualnych potrzeb użytkowników, Axis Communications – lider sieciowych systemów wizyjnych – stworzył otwartą platformę AXIS Camera Application Platform (www.axis.com/applications). Można z niej pobrać przydatne, „inteligentne” aplikacje dodatkowe.  

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…