Home Maszyneria Karel Obluk – strategia AVG Technologies

Karel Obluk – strategia AVG Technologies

0
0
106

Komputer w Firmie: Jakie plany ma AVG Technologies na 2008? Czy po wprowadzeniu AVG 8.0 wydarzy się coś nowego?
Karel Obluk: Wprowadzenie nowej wersji oprogramowania antywirusowego AVG 8.0 jest najważniejszym wydarzeniem tego roku. Naszym celem jest ochrona użytkowników nie tylko przed trojanami i wirusami, ale również przed innymi rozwijającymi się zagrożeniami tak, aby zapewnić absolutna ochronę tym, którzy korzystają z naszego oprogramowania. Staramy się osiągać jak najlepsze efekty i dlatego rozwijamy oprogramowanie AVG 8.0. Ułatwia nam to fakt przejęcia firmy Exploit Prevention Lab z technologią LinkScanner, która jest zawarta w najnowszej wersji AVG 8.0.

KwF:  Jak będzie rozwijał się LinkScanner? Czy oprócz nacisku na bezpieczeństwo podczas korzystania z wyszukiwarek pojawią się nowe funkcje?
KO: Tak, technologie AVG Active Safe-Surf oraz Safe-Search będą nadal rozwijane wraz z innymi technologiami zabezpieczającymi AVG, aby zapewnić kontynuację oraz całościową ochronę dla naszych 70 milionów użytkowników z całego świata.

KwF: Co postrzega Pan jako największe wyzwanie dla firmy AVG Technologies?
KO: AVG stawia czoła takim samym wyzwaniom jak inne firmy. Dynamiczny wzrost zagrożeń, na które użytkownicy Internetu mogą się natknąć się podczas poruszania się po sieci, przekłada się na ściąganie na komputer uzytkownika niebezpiecznego oprogramowania, które jest stworzone w celu wykradania danych osobowych, śledzenia działań użytkowników czy wykradania danych dostępowych do banku czy kart kredytowych. Nie już ma niestety bezpiecznych przestrzeni w Internecie. Nawet najpopularniejsze strony takie jak Google, Facebook albo MySpace – daja przykład jedynie wrażenia bezpieczeństwa. Tymczasem są to także źródła nieświadomie ściąganego oprogramowania, o jakim tu mówimy. AVG 8.0 oferuje zaawansowaną i całościową ochronę przeciwko tego typu zagrożeniom i jako jedyny zaopatruje użytkowników w ochronę  czasie rzeczywistym, co jest bardzo ważne w momencie klikania na różnego rodzaju linki.

KwF: Czy mógłby Pan określić, jakie są aktualnie największe zagrożenia internetowe dla użytkowników domowych, a jakie dla firm? Czy produkty AVG są bardzo zróżnicowane dla użytkowników domowych oraz dla firm?
KO: Największe zagrożenia dla użytkowników Internetu to dynamicznie rozwijające się oprogramowanie typu spyware wykradające tajne dane z komputerów użytkowników. Powodowało to identyfikację użytkowników przez złodziei danych, a także straty finansowe ofiar takich ataków. Obecnie dużym zagrożeniem są również exploity, poprzez które można ściągnąć oprogramowanie typu spyware oraz trojany, co umożliwia z kolei wykradanie danych personalnych. Technologia AVG LinkSkaner chroni użytkowników przed takimi zagrożeniami.

Karel Obluk

Dyrektor ds. Technologii w firmie AVG Technologies Czechy. Odpowiada za strategię oraz rozwój linii produktów AVG. Do jego obowiązków należy również rozwój współpracy z kluczowymi partnerami z branży oraz identyfikacja potencjalnie przydatnych technologii.

Przed objęciem stanowiska Dyrektora ds. Tchnologii Karel kierował departamentem rozwoju, gdzie nadzorował i zarządzał wprowadzeniem kilku wersji i edycji AVG Anti-Virus, AVG Free Edition, Enterprise edition, AVG Firewall, Remote Administration i innych.

Przed przyłączeniem się do GRISOFT (dawna nazwa AVG Technologies) w 2003 roku, Karel zarządzał zespołem badawczo rozwojowym w VEMA, firmie mieszczącej się w Brnie i zajmującej się systemami bazodanowymi, w szczególności relacyjnymi i obiektowymi. Kierował także rozwojem V3 – technologii cienkiego klienta tej firmy.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cyfryzacja biznesu w Polsce: firmy powinny przyspieszyć obrany kurs

Jedna trzecia firm w Polsce zamierza zwiększać wydatki na realizację transformacji cyfrowe…