Home Analizy Komunikacja sposobem na recesję

Komunikacja sposobem na recesję

0
0
111

 

W firmach europejskich dotkniętych kryzysem pogorszenie sytuacji jest widoczne na wszystkich polach wymiany informacji. Aż 55% respondentów podało, że zaburzona jest komunikacja wewnętrzna. Ponad 52% wskazało, że słabiej wypada wymiana informacji z ich klientami, a 41% wskazało na pogarszające się kontakty z dostawcami. Z drugiej strony, tylko 29% europejskich firm niedotkniętych kryzysem zauważyło jakiekolwiek objawy pogorszenia komunikacji.

Recesja osłabia lojalność

""Widać wyraźnie, że recesja osłabiła lojalność klientów, którzy w większym stopniu kierują się cenami. Obsługa klientów i komunikacja mają kluczowe znaczenie dla odzyskania ich zaufania. Raport pokazuje również, że firmy powinny dokonać ponownej oceny wpływu recesji na komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Warto zainwestować w obszary, które będą najsilniej wpływać na wyniki finansowe, oraz opracować odpowiednie zasady i procedury.  Pozytywnym aspektem recesji jest fakt, że wiele firm uświadomiło sobie konieczność wprowadzenia mediów społecznościowych w komunikacji z klientami.

 

 

 

Badanie wykazało, że w Europie aż 55% menedżerów wyższego szczebla częściej niż półtora roku temu wykorzystuje smartfony i komunikatory oraz narzędzia związane z sieciami społecznościowymi (Facebook, Twitter czy LinkedIn). Ciekawe, że chętniej wykorzystują oni nowe kanały komunikacji niż młodsi pracownicy (34%), którzy według mediów najbardziej interesują się nowościami.

„Wydaje się, że w Europie kadra kierownicza częściej korzysta z nowoczesnych rozwiązań, co zapowiada w krótkim czasie poprawę komunikacji z pracownikami, klientami i partnerami. Widać duże zapotrzebowanie na integrację tych narzędzi społecznościowych z infrastrukturą komunikacyjną, zwłaszcza w centrach kontaktów. Nasze sztandarowe rozwiązania Avaya Aura i Avaya Aura midsize (dla firm średniej wielkości) umożliwiają klientom efektywniejsze zintegrowanie tych wszystkich kanałów komunikacji oraz uzyskanie znacznie szybszego zwrotu z inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi technologiami komunikacyjnymi” — powiedział Michael Bayer, prezes oddziału Avaya na region EMEA.

Kto i jak stracił w Europie na recesji

  • Recesją najsilniej zostały dotknięte firmy włoskie – 79% z nich deklaruje, że ucierpiały bezpośrednio w związku z recesją; najmniejsze szkody wystąpiły w Niemczech, ale i tu ucierpiały dwie trzecie firm (66%).
  • We Włoszech nastąpiło największe pogorszenie komunikacji w związku z recesją — 41% wszystkich firm deklaruje pogorszenie komunikacji z dostawcami, 51% — z partnerami, a 50% — z klientami.
  • Jednocześnie, w obliczu kryzysu, włoskie firmy najszybciej zaczęły wykorzystywać nowe technologie i media. Ponad połowa z nich (54%) częściej korzysta z jednej lub większej liczby takich technologii jak portale społecznościowe, komunikatory, praca zdalna i smartfony; to samo można powiedzieć o zaledwie 32% firm w Niemczech.
  • We Francji aż 66% pracowników uważa, że kryzys nie wpłynął na otwartość i dostępność kadry kierowniczej.

Empatia czyli jak przetrwać


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kradzieże haseł i przejmowanie zdalnego pulpitu

Wykorzystanie zewnętrznych usług zdalnych to najczęstsza stosowana przez hakerów metoda do…