Home Bezpieczeństwo Kopia zapasowa sposobem na cyberprzestępców

Kopia zapasowa sposobem na cyberprzestępców

0
0
59

Polska stała się jednym z najczęściej atakowanych krajów Europy. W ciągu tygodnia dochodzi nawet do 2 tys. incydentów. Skąd ten nagły wzrost? Od września 2022 r. rosyjscy cybernapastnicy koncentrują się na atakach na państwa wspierające Ukrainę, w tym również Polskę.

Przykładem mogą być choćby dokonania grupy KillNet, która 15 lutego zaatakowała serwery Naczelnego Sądu Administracyjnego. Możemy tu również przywołać działania grupy rosyjskich hakerów XakNet, którzy utożsamiani są z atakami na Senat RP, a następnie również parlament Słowacji, Izraela czy amerykańskie wojsko.

Każdego dnia dochodzi do milionów prób ataków hakerskich, które narażają firmy na ogromne straty finansowe. Wiadomo nie od dziś, że mają one ogromny wpływ na działanie wielu instytucji. Wniosek? Lepiej zapobiegać atakom niż ,,leczyć” ich skutki. Zwłaszcza, że ich wystąpienie do zaledwie kwestia czasu…

Ransomware — atak, do którego dochodzi co 11 sekund

Specjaliści z Cybersecurity Ventures szacują, że do 2025 roku cyberataki będą kosztować firmy 10 bilionów dolarów rocznie. W dalszym ciągu jednym z najbardziej opłacalnych dla hakerów rodzajem ataków pozostaje ransomware, który wywołuje niepokój u 85% przedsiębiorców. Nic dziwnego skoro, do ataków dochodzi już co 11 sekund. Backup, jako ostatnia linia obrony przed cyberatakami z pewnością zminimalizuje ich skutki. Idące z nim parze technologie Disaster Recovery z kolei pozwolą na sprawne odzyskanie danych i dalsze, nieprzerwane działanie firmy, nawet w momencie ataku.

Plan Disaster Recovery — bycie przygotowanym to połowa sukcesu

Statystyki pokazują, że 75% prób przywracania danych po awarii kończy się niepowodzeniem. Dlatego, skuteczna ochrona musi oferować możliwość natychmiastowego przywracania danych i zagwarantować szybki dostęp do wszelkich istotnych usług. Tak, aby w momencie awarii, firma mogła szybko przywrócić krytyczne dane i systemy, a tym samym zminimalizować przestoje i zachować ciągłość działania. Warto zaznaczyć, że 93% firm, które nie posiadają planu odzyskiwania po awarii, upada w rok po utracie danych. Jak widać dane są siłą napędową każdego biznesu i nierzadko stanowią o ich wartości i wycenie.

Dyrektywa NIS 2 odpowiedzią na rosnące cyberzagrożenia

W ciągu zaledwie kilku miesięcy hakerzy zwiększyli ilość ataków hakerskich na całym świecie o blisko 38%. Odpowiedzią Unii Europejskiej na rosnącą liczbę cyberzagrożeń jest wprowadzona w życie 16 stycznia 2023 roku dyrektywa NIS 2 dotycząca podniesienia wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii. Firmy, które nie zastosują się do nowych obowiązku w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet do 10 milionów euro lub 2% całkowitego rocznego obrotu firmy.

Kopia zapasowa jako klucz do sukcesu

Za nami Dzień Bezpiecznego Internetu, podczas którego zapewne większość z nas odpowiednio zabezpieczyła swoje hasła oraz pocztę elektroniczną przed zagrożeniami, które czyhają w internecie. W Światowy Dzień Backupu warto postawić na coś więcej niż tylko zwrócenie uwagi na problemy bezpiecznego dostępu do sieci, ale na sprawdzone rozwiązanie do ochrony i odzyskiwania danych. Ten dzień to idealna okazja, aby przygotować się na ewentualne ataki, czy niespodziewane awarie.

Specjaliści z Xopero z tej okazji organizują darmowy cykl webinarów online, podczas którego wraz ze specjalistami branży IT pokażą jak zabezpieczyć krytyczne dane firmy, przygotować plan odtwarzania awaryjnego, oraz uchronić się przed negatywnymi skutkami cyberataków. Zapisy dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

10 najtańszych samochodów na abonament

Masz 10 tys. zł na wkład własny i zastanawiasz się jakie auto możesz wynająć, aby miesięcz…