Home Na czasie Nawigacja oceni, jak naprawdę radzisz sobie za kółkiem!

Nawigacja oceni, jak naprawdę radzisz sobie za kółkiem!

5 min
0
0
76

– Zadane przez nas na Facebooku pytanie miało oczywiście charakter humorystyczny i odpowiedziała na nie ograniczona liczba osób, ale wyniki ankiety doskonale pokazują to, co psychologia społeczna określa mianem złudzenia ponadprzeciętności – tłumaczy Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies, firmy będącej dostawcą nawigacji NaviExpert.

Na czym polega to zjawisko? – To błąd poznawczy, który objawia się tym, że przeceniamy swoje umiejętności i cechy w stosunku do innych ludzi. Jak się okazuje, już w badaniach prowadzonych na kierowcach w 1981 roku w Szwecji i USA  O. Svenson odkrył, że 80% z nich zalicza siebie pod względem umiejętności do grupy kierowców ponadprzeciętnych! Niestety, takie podejście stosunkowo często prowadzi do brawurowych zachowań za kierownicą – mówi Anna Małdzińska, psycholog transportu. I dodaje:  – Potwierdzają to zresztą moje doświadczenia z kierowcami oddelegowanymi przez policję na badania psychologiczne za łamanie przepisów drogowych. W osobnych ankietach, kierowcy oceniają siebie i innych użytkowników drogi. Zazwyczaj siebie oceniają znacznie lepiej. 

Teraz oceni Cię nawigacja

Dostawca popularnej wśród kierowców nawigacji postanowił wprowadzić do aplikacji coś, co może nieco utemperować nasze ego za kierownicą. W najnowszej wersji NaviExpert z Google Play kierowcy znajdą historię swoich tras wraz z oceną stylu jazdy.
Mój styl jazdy to nowa zakładka, która jest teraz dostępna w menu aplikacji. Pojawiać się tam będą wszystkie trasy przejechane z nawigacją NaviExpert, a także oceny stylu jazdy. Wystarczy aktywować funkcję "Mój styl jazdy” poprzez akceptację jej regulaminu. Po aktywacji aplikacja prezentuje mapy tras przejechanych z NaviExpert wraz z informacjami o dystansie, czasie przejazdu oraz oceną stylu jazdy.
Każda z tras po ok. 15 minutach od jej zakończenia otrzymuje ocenę stylu jazdy na podstawie przepisowej jazdy, czyli przestrzegania ograniczeń prędkości, a także płynności hamowań i przyśpieszeń. Ocena przyjmuje wartość pomiędzy 0 a 10, gdzie 10 jest oceną za wzorowy styl jazdy, a 0 oznacza najgorszą z możliwych ocen. Dla ułatwienia, każda ocena ma przypisany swój kolor. Zielony oznacza, że styl jazdy jest na bardzo dobrym poziomie. Żółty, że wymaga poprawy. Czerwony oznacza, że styl jazdy kierowcy wymaga wiele pracy.
– Od wielu lat angażujemy się w projekty poprawiające bezpieczeństwo za kierownicą, dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Liczymy, że nowa funkcja okaże się kolejnym motywatorem w naszej nawigacji, który poskromi drogowe zapędy kierowców. Nasze wcześniejsze inicjatywy – jak chociażby możliwość nagrywania głosu bliskiej osoby, który upomina nas, gdy jedziemy za szybko, została bardzo ciepło przyjęta przez naszych użytkowników – tłumaczy Przybylska.
Nowa funkcja jest dostępna dla wszystkich użytkowników NaviExpert korzystających z aplikacji od wersji 11.4.309 pobranej ze sklepu Google Play.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…