Home Analizy Polacy kierują się ceną – jaką prędkość Internetu wybieramy?

Polacy kierują się ceną – jaką prędkość Internetu wybieramy?

0
0
76

Według badań CBOS, z Internetu co najmniej raz w tygodniu korzysta już 2/3 Polaków.[1] Na oferty ponad 500 Mb/s decydują się głównie ci, którzy Internetu potrzebują do pracy. Mowa tu na przykład o grafikach, którzy pracują na dużych plikach. Z szybkiego Internetu korzystają również bankowcy i osoby zajmujące się rynkami finansowymi, dla których liczy się każda sekunda w trakcie przeprowadzania transakcji. Typowym Kowalskim wystarcza jednak prędkość w okolicach 100-150 Mb/s. Przy czterech – pięciu domownikach taka prędkość zaspokaja wszystkie podstawowe potrzeby. Zadowoleni z niej powinni być także studenci korzystający z sieci najintensywniej – podczas oglądania filmów czy poszukiwania materiałów w nocy przed egzaminem. Trzeba pamiętać, że rzeczywista prędkość Internetu może być niższa. Średnia prędkość w skali światowej to 46 Mb/s.[2] Pod tym względem Polska idealnie wstrzeliwuje się w ten wynik, zajmując 36 miejsce w rankingu.

Prędkość transferu rzędu 50 Mb/s wybiera około 18% klientów, co i tak jest wyższym wynikiem niż ten, który osiągają prędkości z najwyższej półki – wynika ze statystyk Pana Wybieraka. – Prawdopodobnie byłyby to jeszcze wyższe liczby gdyby nie to, że większość operatorów wycofuje te najwolniejsze oferty – mówi Paweł Jamiołkowski z serwisu PanWybierak.pl – Dostawcy stawiają na coraz szybszą prędkość. Przeciętny konsument raczej niechętnie decyduje się na te najszybsze osiągi, jednak taka sytuacja ma też swoje plusy – kiedy pojawiają się „szybsze” oferty, te wolniejsze automatycznie tanieją – dodaje.

 To, że czynnik ekonomiczny odgrywa kluczową rolę w naszych wyborach znajduje swoje odzwierciedlenie w badaniach. Spośród osób określających swoją sytuację jako zła, jedynie 39% korzysta z Internetu regularnie[3]. Dla porównania, wśród osób o dobrej sytuacji finansowej wskaźnik ten wynosi 77% – wynika ze statystyk CBOS. 18% gospodarstw w ogóle nie ma dostępu do Internetu[4], najczęściej wynika to z braku potrzeby lub braku umiejętności jego obsługi.

Do czego Polacy używają Internetu?

Internetu najczęściej używamy do przeglądania mediów społecznościowych, gazet oraz portali informacyjnych. Wysoko w rankingu znajdują się również korzystanie z poczty elektronicznej oraz bankowość internetowa. Około 19% użytkowników korzysta z Internetu grając w gry online, a 15% wykorzystuje Internet do handlu – wystawiając swoje przedmioty na aukcjach.

50 Mb/s

18,30%

100 Mb/s

30,00%

150 Mb/s

37,70%

300 Mb/s

10,70%

500 Mb/s

i powyżej

3,30%

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…