Home Analizy Polscy pracodawcy boją się e-learningu

Polscy pracodawcy boją się e-learningu

0
0
111

Bezpłatne, profesjonalne szkolenia zawodowe przez Internet, oferowane przez Akademię PARP, to ogromna szansa na rozwój potencjału rynkowego dla tysięcy małych i średnich firm w Polsce. Szansa, z której nie wszyscy jeszcze skorzystali…

Nieświadomość

Ze szkoleń przez Internet korzysta jedynie 8% pracodawców i 1% pracowników małych i średnich firm. Przeszło 50% respondentów z badanego sektora nigdy nie słyszało o szkoleniach internetowych. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w firmach mikro (<10 zatrudnionych oraz obrót <2 mln euro rocznie).  Warto przy tym zaznaczyć, że w firmach tych istnieją warunki do efektywnego przeprowadzania tego typu szkoleń. 66% badanych posiada codzienny dostęp do Internetu i poczty elektronicznej w pracy, zaś 63% pracowników i pracodawców MŚP przynajmniej kilka razy w tygodniu korzysta z nich w domu. Zakładając, że kompleksowe szkolenie Akademii PARP (np. „Negocjacje handlowe w MSP”) można przejść w miesiąc, poświęcając nauce pół godziny dziennie, badana grupa przedsiębiorstw ma wszelkie predyspozycje, aby bezpłatnie i efektywnie korzystać ze szkoleń na światowym poziomie. Czemu więc robi to tak niewielu?

Obawa przed brakiem opieki i motywacji

Niska świadomość istnienia szkoleń internetowych to nie jedyna przyczyna bierności firm.

Największą barierą dla respondentów jest brak wyobrażenia o tym, jak naprawdę wygląda szkolenie internetowe – jak przebiega proces uczenia się, jak prezentowany jest materiał i sprawdzana wiedza etc. Lęk i niechęć przed nieznanym pomaga zwalczyć lekcja instruktażowa na platformie edukacyjnej Akademii PARP.

Deficyt kontaktu bezpośredniego nieuzasadniony   

Jako główna wada szkoleń e-learningowych wskazywany jest brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi (23% respondentów), co, zdaniem ankietowanych, może utrudniać dyskusje i rozwiązywanie problemów.

Wysoką pozycję (12% odpowiedzi) zajmuje brak motywacji i samodyscypliny do ukończenia szkolenia. Przy tradycyjnych szkoleniach rolę zewnętrznego motywatora pełni osoba trenera oraz pozostali uczestnicy, a także określone godziny i miejsce szkolenia. E-learning budzi lęk przed „pozostawieniem samemu sobie”.

Tymczasem obawy te są nieuzasadnione. W przypadku szkoleń Akademii PARP każdy zarejestrowany uczestnik otrzymuje swojego opiekuna, który telefonicznie udziela odpowiedzi na wszelkie pytania, pomaga rozwiązywać trudniejsze zagadnienia oraz monitoruje postępy i systematykę szkolenia. Wzajemne kontakty może inicjować sam uczestnik szkolenia oraz opiekun, gdy zaobserwuje problemy lub niską systematyczność nauki.

Ważnym wynikiem badań wydaje się fakt, że postrzegana atrakcyjność szkoleń zmienia się znacznie po dokładnym zapoznaniu respondenta z ich konceptem oraz informacji o opiece tutora i możliwości kontaktu i wymiany zdań z innymi uczestnikami szkolenia.

Rola firmy w procesie kształcenia pracownika

Oprócz opiekuna ważnym elementem motywacji do szkolenia jest środowisko nauki. Zgrany zespół w pracy przystępujący wspólnie do szkolenia wprowadza element rywalizacji między uczestnikami. Stąd też firmy, w których pracownicy grupowo uczestniczą w szkoleniu, statystycznie częściej i terminowo kończą naukę. Widać, jak ważna dla efektywności e-learningu jest motywacja ekipy przez pracodawcę i umożliwienie powiedzmy półgodzinnej, codziennej nauki w godzinach pracy. Jedynie w warunkach wsparcia i akceptacji pracodawcy szkolenia e-learningowe charakteryzują się najwyższą efektywnością. Wymuszanie na pracownikach nauki on-line po godzinach nie przynosi bowiem oczekiwanych efektów. Eksperci Akademii PARP wskazują dużą rolę motywacji – zewnętrznej i wewnętrznej – w procesie e-learningu.

Pracodawco: motywuj szkoleniem

W pierwszej kolejności to pracodawca, decydujący się na tą formę szkoleń, powinien zadbać o właściwe zmotywowanie pracowników, tak, aby nie narzucać konieczności, a wytworzyć wewnętrzną potrzebę dokształcania jako formy samorealizacji  i inwestycji w siebie. Bardzo ważna w procesie wdrożenia programu szkoleniowego staje się analiza potrzeb szkoleniowych pracowników. Z reguły pracownicy są świadomi, jakie szkolenia byłyby dla nich najbardziej przydatne, czego oczekują po szkoleniu i jaka tematyka najbardziej ich interesuje.

Akademia czeka

E-learning nazywany jest przyszłością nauki. Wszystko więc w rękach polskich pracodawców i ich pracowników, którzy powoli, lecz konsekwentnie, powinni przekonać się do zasobów wiedzy, czekających na nich w Internecie. Zapraszamy do rejestracji w Akademii PARP. Jest to portal edukacyjny, który zapewnia właścicielom i pracownikom mikro, małych  i średnich przedsiębiorstw bezpłatny dostęp do praktycznej wiedzy biznesowej na światowym poziomie, dostosowanej do polskich realiów.

Źródło: Akademia PARP


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Tak pracownicy marnują czas. Kopiuj – wklej nawet ponad 50 tys. razy rocznie

Wielu pracowników spędza godziny, przeszukując obszerne bazy danych lub bez końca kopiując…