Home Na czasie Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE

0
0
102

250 miliardów złotych wyniosą w następnych kilkunastu latach wydatki na polski program morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje na rozbudowę sieci i infrastruktury energetycznej powinny sięgać nawet 40 miliardów złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić inwestorom stabilne otoczenie regulacyjne.

To główne wnioski z debaty „Onshore i offshore – uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej na lądzie i status rozwoju projektów na morzu”, która odbyła się podczas IX edycji Kongresu Energetycznego organizowanego przez Dolnośląśki Instytut Studiów Energetycznych we Wrocławiu.

Potencjał polskiej energetyki wiatrowej

W trakcie dyskusji przedstawiciele inwestorów zagraniczych w Polsce ocenili potencjał polskiej energetyki wiatrowej na lądzie oraz na morzu. Polski rynek jest dla inwestorów bardzo atrakcyjny. Dla EDF Renewables jest rynkiem kluczowym, co udowadniamy od 12 lat – zarówno wybudowanymi już mocami, jak i portfelem projektów o łącznej mocy 1 GW na lądzie – podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, Dyrektor Generalna EDF Renewables w Polsce.

Stabilne prawodawstwo i przewidywalność regulacji

Eksperci podkreślali, jak ważne dla przyszłości inwestycji jest stabilne prawodawstwo oraz przewidywalność kierunku, w którym będą zmierzały regulacje. Najważniejsze jest przyspieszenie wydawania pozwoleń. To kwestia numer jeden – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. PSEW przygotował propozycje zmian, które sprawią, że przy wymaganiach odległościowych opisanych 700 metrami, inwestorzy będą mogli wybudować pierwsze projekty za 3 lub 4 lata, a nie za 10.

Potencjał rozwoju Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Także potencjał rozwoju Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zależy od zmian w polskim prawie. Uczestnicy debaty ocenili, że maksymalne wykorzystanie potencjału Bałtyku zależy od przyspieszenia procedur inwestycyjnych. W sumie chodzi o blisko 30 ustaw, które powinny być zmodyfikowane, aby proces inwestycyjny w polskim offshore przebiegał w szybszym tempie.

Wyzwania dla polskiego rynku energetycznego

Polski rynek jest bardzo atrakcyjny, ale jak każdy ma przed sobą swoje wyzwania. Trzeba zaznaczyć, że są jeszcze bariery, które mogą tę atrakcyjność zmniejszać – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka. Nakłady, jakie Polska musi ponieść, by dostosować sieć do potrzeb nowej energetyki to około 40 miliardów złotych. To pokazuje skalę wyzwania, przed którym stoi Polska, aby sieć mogła przyjąć OZE i dystrybuować energię w odpowiednie miejsca.

Korzyści z OZE

Podkreślano, że OZE są gwarancją uniezależniania polskiego systemu elektroenergetycznego od importowanych paliw kopalnych, a program MEW to inwestycje rzędu 250 mld złotych. Prelegenci zaznaczyli, że podpisane dwa lata temu „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju Polskiej MEW” mówi o osiągnięciu zatrudnienia w tym sektorze w Polsce na poziomie ponad 60 tysięcy osób w perspektywie kilkunastu lat.

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE. Inwestycje w energetykę wiatrową na morzu i na lądzie będą wymagały znacznych wydatków, ale przyniosą korzyści w postaci uniezależnienia od importowanych paliw kopalnych oraz tworzenia miejsc pracy. Aby zrealizować pełny potencjał polskiej energetyki wiatrowej, konieczne jest zapewnienie stabilnego otoczenia regulacyjnego oraz przyspieszenie procedur inwestycyjnych. Polski rynek ma jeszcze pewne wyzwania do pokonania, ale z odpowiednimi zmianami prawem i infrastrukturą, może stać się liderem w dziedzinie OZE.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Lenovo otwiera nowy rozdział PC z AI: poznaj nowe ThinkCentre

Firma Lenovo™ wprowadza na rynek komputery stacjonarne ThinkCentre™ wyposażone w najnowsze…