Home Biznes Poprawa efektywności SharePoint w sieci WAN

Poprawa efektywności SharePoint w sieci WAN

0
0
70

W ostatnim czasie Microsoft SharePoint 2010 stał się jednym z najważniejszych narzędzi do wymiany informacji w przedsiębiorstwie. Możliwość płynnej współpracy oraz wyposażenie w narzędzia do zarządzania dokumentami zwiększyły produktywność grup i zespołów roboczych. Wiele organizacji odkryło jednak, że wraz ze wzrostem liczby tych aplikacji w oddziałach firmy, spada poziom wydajności. Dzieje się tak z większością aplikacji działających w złożonej strukturze sieci, jednak w przypadku SharePoint efekt ten jest jeszcze bardziej widoczny, w związku z nastawieniem tego rozwiązania na pracę w czasie rzeczywistym. Mówiąc wprost, produktywność spada za każdym razem, gdy końcowy użytkownik napotka zakłócenie wydajności. Tradycyjne metody poprawiania wydajności zazwyczaj polegają na zwiększaniu mocy obliczeniowej – w przypadku SharePoint oznaczałoby to więcej serwerów, szybszy dysk twardy oraz inne, znaczące inwestycje w sprzęt. Jednak faktycznie problem ten jest bardziej złożony, ponieważ w znacznej mierze wydajność aplikacji tego typu zależy od jakości połączenia. Szerokość pasma, przepustowość łącza, latencja – te kwestie są poza kontrolą serwera SharePoint, ale wpływają na jego współpracę z użytkownikami.

Wydaje się, że z tego powodu problemy z wydajnością w dużych, rozproszonych zespołach opartych na SharePoint, wymagają zupełnie innego podejścia. Podejścia, które nie jest oparte ani na mocy obliczeniowej serwera ani na zwiększaniu szerokości pasma, lecz na zwiększeniu „inteligencji” istniejącej infrastruktury.

Grupy robocze napotykają problemy związane z zawodnością oraz wydajnością sieci, w momencie gdy zwiększa się liczba osób w zespole lub zwiększa się ilość danych zarządzanych przez zespół. Tu rodzi się dylemat. Przydatność SharePoint wzrasta, gdy zarządzamy większą ilością danych oraz współdzielimy więcej plików, ale jednocześnie maleje, wraz ze spadkiem wydajności sieci, co jest właśnie efektem dodawania większej ilości danych.

Większość firm próbuje rozwiązać ten problem zwiększając liczbę serwerów SharePoint w centrali lub oddziałach oraz wdrażając skomplikowane procedury synchronicznego replikowania danych. W rezultacie otrzymujemy zwiększenie ruchu w sieci WAN, który w końcowym efekcie wpływa na pogorszenie wydajności.

Dostępne są jednak inne rozwiązania, które w ostatecznym rozrachunku są tańsze w zastosowaniu, poprawiają wydajność, redukują latencję oraz zwiększają bezpieczeństwo – wszystko bez prób decentralizacji SharePoint i bez instalowania kolejnych serwerów w nowych lokalizacjach.

Istota alternatywnych rozwiązań sprowadza się do optymalizacji sieci WAN. Wydajność może być zwiększona, czasami ponad 100-krotnie, z uwagi na redukcję zbędnych zapytań, efektywną kompresję danych, redukcję latencji oraz deduplikację pakietów danych. Jednak modele optymalizacji sieci WAN nie są w równym stopniu skuteczne – są pewne ich aspekty, które zapewniają większe korzyści.

Dostosowanie technologii optymalizacji WAN do środowiska SharePoint to coś więcej niż tylko umieszczenie urządzenia do optymalizacji WAN w architekturze IT.

Administratorzy muszą zidentyfikować, gdzie znajdują się wąskie gardła oraz przy użyciu jakiej technologii najłatwiej będzie je udrożnić. Pożądanym celem jest dostarczenie zdalnym oraz mobilnym pracownikom możliwości takich jak w sieci LAN – wymaga to jednak rozeznania, która z technologii będzie oferować największe korzyści w stosunku do zainwestowanego budżetu.

Być może pierwszą grupą, do której należy się odnieść są pracownicy mobilni łączący się z SharePointem z wielu lokacji – z siedziby klienta, z domowego biura, poprzez hotspoty Wi-Fi, poprzez hotelowe VPN i z wielu innych. Użytkowników mobilnych trudno automatycznie przypisać do poszczególnych oddziałów czy stanowisk WAN. W takim przypadku, rozwiązanie optymalizujące mobilną sieć WAN może się okazać się skuteczne w najwyższym stopniu.

Jak to działa? Mała aplikacja jest instalowana na notebooku użytkownika lub na zdalnym komputerze osobistym. Aplikacja ta łączy się poprzez sieć z urządzeniem optymalizującym WAN zlokalizowanym w centrum danych lub w oddziale firmy. Urządzenie oraz aplikacja wymieniają informacje i wyznaczają najszybsza drogę transmisji danych po sieci WAN. Zwykle polega to na kombinacji wielu czynności: kompresji i deduplikacji danych, wprowadzeniu algorytmów redukujących gadatliwość protokołów oraz pomiarze rozmiaru buforu danych, co eliminuje niepotrzebne przesyły danych.

Na przykład, wyłapywanie lokalnych zatorów może znacząco poprawić synchronizację, a udoskonalona kompresja redukuje fizyczny rozmiar ruchu – dzięki tym dwóm technologiom, użytkownik może oczekiwać od pięcio- do pięćdziesięciokrotnego wzrostu jakości transmisji.

SharePoint używa bardzo “gadatliwych” schematów synchronizacyjnych, które setki razy przesyłają pakiety danych. Gdy zredukujemy te zapętlone pakiety, a gadatliowść protokołów zostanie złagodzona, jakość i efektywność sieci poprawią się znacząco. W niektórych sytuacjach, warto przyjrzeć się rozproszonej architekturze SharePoint, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw posiadających znaczącą liczbę oddziałów.

Urządzenia optymalizujące sieci WAN mogą być zlokalizowane na styku każdego oddziału i centrum danych. Urządzenia te potrafią samoczynnie wykryć siebie nawzajem oraz wskazać najlepsze ścieżki dla ruchu w sieci WAN. Sporadycznie, może to się wiązać z asynchroniczną relacją lub relacja między stronami może być synchroniczna. W idealnym scenariuszu wiele urządzeń optymalizacji sieci WAN będzie potrafiło automatycznie wyznaczać te relacje i dostosowywać je w locie. Jednakże, istnieją dodatkowe korzyści oferowane w rozwiązaniu zawierającym wiele urządzeń – po pierwsze: elastyczność, jak również zdolność do wspierania wielu mobilnych użytkowników z każdego oddziału.

Dla tych, dla których najważniejsze jest zachowanie ciągłości biznesowej, urządzenia optymalizujące sieć rozległą pozwalają serwerom SharePoint na większą niezawodność – w momencie, gdy jeden z serwerów lub strona zawodzi, ruch sieciowy można przekierować na najbliższą stronę. Błyskawiczna synchronizacja wspierana przez optymalizację WAN sprawia, że dane, które otrzymujemy, są zawsze aktualne. Co więcej, urządzenia mają zdolność wpasowywania wysoko skompresowanych linków pomiędzy stronami oraz posiadają funkcję inteligentnego wyłapywania informacji, zatrzymując te najczęściej używane blisko lokalnego użytkownika. Zaawansowane algorytmy potrafią wcześniej wyłapywać dane, umożliwiając lokalnym pamięciom dostarczanie informacji zanim z odległego oddziału przyjdzie zapytanie o nie.

Następną korzyścią jest zwiększone bezpieczeństwo – urządzenia mogą zaszyfrować i skompresować cały ruch odbywający się między stronami w sieci WAN, tym samym ograniczając latencję oraz zwiększając przepustowość. SharePoint bardzo dobrze przystosowuje się do technologii optymalizacyjnych, nawet do tego stopnia, że nie zawsze zachodzi konieczność instalowania serwerów SharePoint w oddziałach firmy. Cały ruch między centrum danych a jednostkami roboczymi jest wówczas obsługiwany przez urządzenia optymalizujące sieć WAN, zachowując wydajność taką jak w sieci LAN.

Z powyższych przykładów można wywnioskować, że nie zawsze należy wybierać drogę związaną ze zwiększaniem liczby serwerów w licznych rozproszonych lokacjach. Alternatywne rozwiązania, takie jak optymalizacja sieci WAN często są w stanie zaoferować wymaganą szybkość, bez konieczności korzystania z lokalnych zasobów SharePoint. W dłuższej perspektywie urządzenia optymalizujące sieć WAN są mniej kosztowne niż serwery w oddziałach firmy, a przy tym usprawniają cały ruch w sieci WAN, a nie wydajność pojedynczej aplikacji czy usługi. Optymalizacja sieci WAN ma na celu poprawienie doświadczeń końcowego użytkownika, bez względu na to, gdzie on się znajduje. Użytkownik korzystający ze zoptymalizowanej sieci WAN doświadczy wydajności na poziomie sieci LAN podróżując, będąc w oddziale firmy, czy też pracując z domu.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…