Home Biznes Poznaj wartość danych, którymi dysponujesz

Poznaj wartość danych, którymi dysponujesz

0
0
147

Rozwiązywanie problemów biznesowych za pomocą analiz i wizualizacji danych nie jest niczym nowym. Dane kształtują sposób w jaki postrzegamy świat, zaś ich wykorzystywanie do podejmowania trafnych decyzji biznesowych jest naturalną koniecznością.

Jednak wiele osób wciąż ma błędne przeświadczenie, że Business Intelligence to tylko wymyślny sposób mówienia o raportowaniu, używając obu pojęć zamiennie – ale niesłusznie!

Każdy rozpoczynając pracę z Excelem natychmiast docenił  możliwość porównywania danych i tworzenia wykresów. Jednak to niezwykle wygodne narzędzie nie jest w stanie pomóc w sytuacji gdy jesteśmy zalewani danymi. Zwłaszcza, że dziś każdy ma wiele obowiązków, co nie pozwala na spędzanie wielu godzin na przygotowaniu kolejnego „raportu w Excelu”.

Chociaż niektórzy nadal kojarzą raporty jedynie z liczbami i arkuszami kalkulacyjnymi – finalnie muszą być w stanie przekształcić informacje w coś, co da się wykorzystać w praktyce. I tu pojawia się Business Intelligence.

Korzystamy z raportów, aby dowiedzieć się – co już się wydarzyło

Raportowanie pokazuje, co wydarzyło się do tej pory i jaki jest obecny status. Raporty często wykorzystują standardowe lub dobrze znane formaty, aby pomóc w lepszym, lub łatwiejszym wykonywaniu codziennej pracy.

  • Oprogramowanie do raportowaniaumożliwia dostęp do danych operacyjnych, aby pomóc w tworzeniu raportów w postaci statycznych zestawień i wydruków takich jak: sprawozdania finansowe,  czy raporty operacyjne. Pomaga w śledzeniu sprzedaży, monitorowaniu problemów związanych ze zgodnością z przepisami, oraz zarządzaniu kontrolami wewnętrznymi lub audytami bezpieczeństwa.

Raporty mogą koncentrować się na jednym określonym zestawie danych. Na przykład: codzienny raport wszystkich zamówień klientów, które muszą zostać wysłane do końca dnia pokaże działowi spedycji, co musi zrobić, aby osiągnąć bieżące cele.

Poznaj przyczyny i stwórz prognozy

Oprogramowanie Business Intelligence (BI) ma dużo większe zastosowanie – pomaga podejmować decyzje operacyjne, analizując bieżące i historyczne dane dotyczące całego przedsiębiorstwa oraz pochodzące z innych źródeł.

  • Narzędzie Business Intelligence zbiera surowe dane w czasie rzeczywistym ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych i analizuje je za pomocą zapytań, aby uzyskać pełen wgląd w działanie przedsiębiorstwa. Wykorzystuje do tego celu interaktywne kokpity i inne formy wizualizacji danych.

Narzędzia BI umożliwiają korzystanie z analiz opisowych i przekształcanie złożonych zbiorów danych w łatwe do zrozumienia wizualizacje, takie jak: wykresy, infografiki i animacje. Raportowanie BI pomaga analizować dane z różnych kategorii, w tym: klientów, finansów, produkcji, zasobów ludzkich czy kontraktów.

Business Intelligence wskazuje przyczyny konkretnych zdarzeń  i pokazuje, dlaczego coś się wydarzyło i jak poprawić wyniki biznesowe w przyszłości. Często korzystając z wielu źródeł danych, BI pozwala odkrywać relacje, o których istnieniu nigdy nie wiedziałeś, i odkrywać nowe możliwości biznesowe.

Nie, nie ma w tym magii – mając potężne zasoby informacji na wyciągnięcie ręki, możesz podejmować decyzje, które pozytywnie wpłyną na przyszłe wyniki.

Spójrzmy na przykład

Załóżmy, że próbujesz wybrać datę i lokalizację kolejnego kiermaszu. Dzięki raportom dowiesz się, ilu było wcześniej klientów i jaką osiągnąłeś sprzedaż w różnych lokalizacjach. Można by przypuszczać, że biorąc pod uwagę historyczne wyniki, kiermasz o największej sprzedaży jest najlepszą lokalizacją.

Ale czy chcesz oprzeć swoją decyzję wyłącznie na tym? A jeśli istnieje jeszcze lepsza lokalizacja?

Business Intelligence uwzględni czynniki zewnętrzne, takie jak: pogoda, węzły komunikacyjne, parkingi, konkurencyjne wydarzenia itp. Pozwoli sprawdzić również, kiedy były największe wpływy, aby określić najlepszy czas na organizację kiermaszu.

BI może pomóc również w optymalizacji dostawy – w czasie, według regionu, przewoźnika, magazynu, oraz według produktu, aby ocenić poszczególne lokalizacje lub przewoźników.

Tworzenie dobrych procesów

Jednym z najważniejszych aspektów Business Intelligence jest wyciąganie wniosków, z których możesz skorzystać w interesie swojej firmy.

Typowe zastosowania BI obejmują: przyspieszenie i usprawnienie podejmowania decyzji biznesowych, zwiększenie wydajności i optymalizację wewnętrznych procesów. Dzięki Business Intelligence decyzje są podejmowane na podstawie faktycznych zdarzeń. To zdecydowanie więcej niż stworzenie raportu pokazującego wydajność poszczególnych działów, lub źródeł przychodów – to zrozumienie mechanizmu działania firmy i dostarczanie użytecznych informacji na temat tego, jak nią lepiej zarządzać.

Qlik Sense: łatwe eksplorowanie danych, wizualizacja, raportowanie i analityka

Qlik Sense to oparta na sztucznej inteligencji platforma Business Intelligence do raportowania i zaawansowanych analiz. Qlik Sense to intuicyjny zestaw narzędzi, który nie tylko umożliwia użytkownikom tworzenie i publikowanie własnych pulpitów i raportów, ale także udostępnia moc interaktywnej analityki na wyciągnięcie ręki.

Od niedawna, dzięki nowemu silnikowi Cognitive Engine, każdy użytkownik może uzyskać kontekstowe sugestie dotyczące wglądu i automatyzacji dostosowane do konkretnego procesu. Nowe funkcje obejmują:

  • Qlik Insight Bot® do wnioskowania z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji
  • Qlik Big Data Index®, silnik indeksowania danych nowej generacji dla dużych zbiorów danych
  • Qlik NPrinting® do zautomatyzowanego wysyłania statycznych raportów w różnych formatach (pdf, html, excel, word, …) do dużej grupy odbiorców

Raportowanie w Qlik Sense odnosi się do procesu zbierania i analizowania danych z różnych źródeł, oraz przedstawiania wyników analizy danych w formie graficznej. Służy do dystrybucji analiz i wniosków w całej firmie, wspierając w ten sposób podejmowanie decyzji w oparciu o dane i planowanie strategiczne.

Wypróbuj Qlik!

Jeśli Twoja firma – jak każde współczesne przedsiębiorstwo – musi zbierać, śledzić, publikować i udostępniać wskaźniki wydajności, testy porównawcze – platforma  Business Intelligence jest znakomitym rozwiązaniem. Qlik Sense oferuje zaawansowany wgląd w dane, porównywanie i analizowanie wszelkich żywotnych parametrów Twojej firmy – ułatwiając w ten sposób podejmowanie decyzji opartych na faktach.

 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dell rewolucjonizuje pracę hybrydową z nową generacją komputerów AI

Dell Technologies prezentuje nową generację komputerów osobistych, które integrują zaawans…