Home Maszyneria Prawdopodobnie wpadłeś w sieć

Prawdopodobnie wpadłeś w sieć

0
0
72

W dzisiejszych czasach, większość dostawców Internetu dołącza router wraz z połączeniem internetowym. Zazwyczaj takie urządzenie ma cztery wejścia z tyłu, co oznacza, że możesz połączyć do czterech komputerów do Internetu w tym samym czasie, bez konieczności dodawania jakiegokolwiek sprzętu. Od momentu, gdy podłączysz drugi komputer do routera, masz niewielką sieć lokalną na własny użytek. Kolejnym krokiem dla wielu ludzi jest podłączenie drukarki do routera, tak aby móc na niej drukować z dowolnego komputera w sieci lokalnej.

Ten rodzaj sieci lokalnej zwany jest siecią peer-to-peer, ponieważ wszystkie komputery są wobec siebie równe, nie przewyższają się. Niestety, często z tego powodu wiele małych sieci lokalnych przestaje rozwijać swoją funkcjonalność. Niewiele ponad udostępnianie Internetu i drukarki – a przecież z siecią lokalną można zrobić o wiele więcej.

Możliwe jest mieć dostęp do danych na komputerze w sieci peer-to-peer z innego komputera podłączonego do tej sieci. To pozwala na wiele możliwości – możesz tworzyć kopie zapasowe ważnych danych na innym komputerze, przykładowo, aby uchronić go od wadliwości dysków.

Aby udostępniać dane między komputerami musisz powziąć dwa kroki:

  • Stworzyć folder, a następnie określić go jako udostępniony
  • Przyznać dostęp do udostępnianego folderu dla innych komputerów.

Pierwszy krok jest całkiem prosty. Wyświetl właściwości folderu, a następnie wybierz opcję Udostępnij ten folder.

Przyznawanie dostępu innym bywa kłopotliwe. Jeśli chcesz udostępniać folder Kowalskiemu na swoim komputerze, musisz najpierw stworzyć mu oddzielne konto na swoim komputerze. Kiedy już to zrobisz, może on zobaczyć udostępniany folder w Moich Miejscach Sieciowych na jego komputerze. Jednak aby mógł on go oglądać, Twój komputer zapyta go o hasło, aby potwierdzić, że to ten sam Kowalski. Kiedy wpisze swój login, jaki mu stworzyłeś na swoim komputerze i odpowiednie hasło, będzie miał dostęp do tego folderu na Twoim komputerze, zupełnie jakby był na jego własnym.

Autoryzacja może być łatwiejsza, jeśli używasz opcji Windowsa zwanej autoryzacją … Wystarczy mieć na własnym komputerze konto dla Kowalskiego z identycznym loginem i hasłem jak na jego własnym komputerze – jeśli taki warunek jest spełniony, Windows na jego komputerze przesyła informacje o autoryzacji do Windowsa na Twoim komputerze gdy Kowalski klika ikonkę udostępnionego folderu. Twój komputer weryfikuje jego dane i przekazuje mu dostęp.

Udostępnianie danych tym sposobem jest lepsze niż brak możliwości udostępniania, lecz wiąże ze sobą kilka problemów:

  • Twój komputer musi być włączony, kiedy Kowalski chce mieć dostęp do udostępnianego przez Ciebie folderu.
  • Za każdym razem gdy Kowalski zmienia hasło na swoim komputerze, musi także pamiętać by zmienić je na Twoim.

„Wielkie rzeczy” – mógłbyś powiedzieć. Albo „Spokojnie damy sobie z tym radę”. I będziesz miał rację, nie jest to wielki kłopot. Ale tylko dopóki udostępnianie folderu ogranicza się tylko do Ciebie i Kowalskiego, a na dodatek jest to jeden folder, a nie cały ich zbiór. Jeśli masz dziesięciu pracowników, dziesięć komputerów i czterdzieści udostępnionych folderów, prędzej zbankrutujesz na elektryczności, a Kowalski spędzi cały swój dzień na zmienianiu haseł.

W związku z tym nie byłoby cudownie, gdyby wszystkie informacje o autoryzacjach były przechowywane w jednym miejscu, daleko od waszych komputerów, tak aby Kowalski mógł spokojnie pracować, zamiast zmieniać hasło po sto razy? I czemu od razu nie mieć wszystkich udostępnionych folderów w jednym miejscu, tak jak informacje o autoryzacji, tak aby nie trzeba było mieć włączonych wszystkich komputerów przez cały czas?

Takie rozwiązanie istnieje. Nazywa się serwer. A serwer to specjalny komputer przygotowany do udzielania dostępu innym komputerom. Od momentu gdy dodasz do swojej sieci serwer i zabezpieczysz informacje dotyczące autoryzacji, Twoja sieć przekształci się z sieci peer-to-peer w sieć client/server. Serwery są w stanie przeprowadzać różne rodzaje usług sieciom, w których działają. Duże sieci posiadają zazwyczaj kilka serwerów, które wypełniają różne cele – File Servers, które udostępniają dane; Web Servers, które utrzymują działanie stron Web w Internecie; Domain Controllers, które zarządzają autoryzacją użytkowników oraz wiele innych. W małej firmie, gdzie istnieje lokalna sieć, wystarczy zazwyczaj jeden serwer, który spełnia wszystkie te funkcje na raz.

Serwery wymagają odpowiednich systemów operacyjnych, które są specjalnie stworzone aby obsługiwać wielu użytkowników na raz. Są o wiele trudniejsze do zainstalowania i skonfigurowania niż zwykłe Windowsy. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy technicznej, będziesz prawdopodobnie potrzebował profesjonalisty, aby odpowiednio zainstalować i skonfigurować serwer, tak aby swobodnie działał w Twojej sieci lokalnej. Jeśli natomiast czujesz się na siłach, aby zainstalować taki system operacyjny, możesz posłużyć się systemem Windows Small Business Server 2003, który zawiera taki usługi jak:

  • Autoryzację użytkowników
  • Zabezpieczenie Internetu
  • Zarządzanie i udostępnianie plików
  • Hostowanie strony Web
  • Hostowanie serwera e-mail
  • Obsługę bazy danych

Nie każda mała firma potrzebuje serwera, ale jeśli uważasz że wraz zez swoimi współpracownikami spędzacie za dużo czasu na lokalizowaniu, udostępnianiu i wymianie plików, serwer może być tym, co skróci wasze męki.

Długodystansowy test serwera

 


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…