Home Maszyneria Prosty sposób na upgrade PC-ta – wydajne SSD i RAM

Prosty sposób na upgrade PC-ta – wydajne SSD i RAM

0
0
122

Nikt jeszcze nigdy nie powiedział, że jakiś komputer działa za szybko. Chcemy, żeby nasze urządzenia włączały się błyskawicznie, programy uruchamiały zaraz po kliknięciu, a pliki transferowały natychmiastowo. Jak to osiągnąć minimalizując koszty?

Nowe i mocne konfiguracje, które przybliżą nas do tego doświadczenia, potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Klimat gospodarczy nie zachęca do takich wydatków. Sprawdzamy, co można zrobić, gdy PC potrzebuje wzmocnienia.

Zamień dysk twardy na SSD

Dysk twardy, inaczej HDD, to archaizm, którego możliwości nie przystają do współczesnych potrzeb. Jego pierwsze wersje pojawiły się w latach 50. ubiegłego wieku i przez kilka dekad pozwalały na przechowywanie w pamięciach masowych setek gigabajtów danych. Talerzowa konstrukcja sprawia jednak, że ich praca jest głośna, z czasem może rosnąć zawodność i irytacja zbyt długim czasem transferów. Prostą odpowiedzią jest wymiana HDD na półprzewodnikowe SDD. Pamięć masowa SSD oparta jest o technologię flash, która przebija dyski talerzowe we wszystkich aspektach. Nawet podstawowe dyski SDD mogą działać dziesięciokrotnie szybciej niż obrotowe HDD, a porównując wydajność odczytu losowego, SSD mogą być nawet 20,000% szybsze niż wysokowydajne dyski twarde.

– W komputerach osobistych wyróżniamy dwa rodzaje interfejsu pamięci masowej flash: SATA i NVMe. SATA oznacza też typ złącza służącego do podłączania dysku 2,5 calowego. Te rozwiązania sprawdzą się w większości starszych sprzętów, a pozwolą uzyskać prędkość zapisu i odczytu do 600 MB/s. Oczywiście trzeba zweryfikować kompatybilność z dotychczasową płytą główną – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology. Drugim interfejsem jest NVMe. To nowocześniejszy standard w pełni wykorzystujący potencjał technologii flash. – Dyski SSD w formacie PCIe 4.0 M.2 2280 NVMe to obecnie najbardziej wydajna opcja sprzętowa. Nawet bardziej budżetowe dyski SSD dysponujące tym interfejsem osiągają do 3500 MB/s prędkości odczytu i 2800 MB/s zapisu. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po dyski uzyskujące wartości 7000 MB/s i więcej. W tym przypadku kluczowym jest weryfikacja czy płyta główna obsługuje złącze M2 – dodaje Michał Bocheński.

Instalacja nowego dysku jest prosta, nie wymaga technicznej wiedzy i można ją wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy mieć pod ręką oczywiście komputer, nowy dysk SSD i śrubokręt. W sieci dostępne są szczegółowe poradniki.

Przyspiesz dzięki najnowszym generacjom DDR

Droga, jaką przeszła pamięć operacyjna (DRAM), liczy aż pięć generacji. Jeżeli nasz komputer kupowaliśmy w okolicach 2007-2010 roku, to spora szansa, że jest wyposażony w DDR3, a od tego czasu dużo się zmieniło. Pamięć DDR4 zapewnia wyższą wydajność, wyższe pojemności modułów DIMM, lepszą integralność danych oraz niższy pobór mocy. Dzięki przepustowości przekraczającej 2 MT/s oraz zużyciu energii niższemu niż w przypadku modułów DDR3L pamięci DDR4 zapewniają wzrost wydajności i przepustowości o nawet 50% przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy całego systemu. W zależności od tego, jaką płytą główną i procesorem dysponujemy zarówno PC-ta, jak i laptopa można łatwo zmodernizować. Podobnie jak w przypadku SSD wystarczy śrubokręt i łatwo dostępne internetowe poradniki.

– Użytkownicy, którzy planują pełną modernizację swojego sprzętu, albo chcą zbudować nowy komputer od podstaw, mogą zdecydować się na generację DDR5. Najnowsza odsłona RAM-u w swoich podstawowych wersjach osiąga szybkość, a właściwie częstotliwość taktowania, wynoszącą 4800 MT/s. To 50% wzrost przepustowości w porównaniu z DDR4. A najmocniejsze zestawy dla entuzjastów to ponad 7000 MT/s, gwarantujących płynne działanie najbardziej wymagających programów i gier – dodaje Michał Bocheński z Kingston Technology.

Niezależnie, czy decydujemy się na pełną modernizację, czy skromniejsze rozwiązania, wymiana SSD i DDR pozwoli przyspieszyć pracę komputera, ułatwi pracę i pozwoli korzystać z niedostępnych wcześniej możliwości.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

Kiedy ostatnio zastanawialiście się, ile prądu zużywają Wasze firmowe laptopy, smartfony, …