Home Maszyneria Recenzja TP-Link Deco X68

Recenzja TP-Link Deco X68

11 min
0
0
2,492
wzornictwo
niezawodność
wydajność
funkcje
cena
Podsumowanie
TP-Link Deco X68 doskonale nadaje się dla każdego, kto potrzebuje zasięgu w dużym domu, a nawet nadąży za gigabitowym połączeniem światłowodowym. Jeśli zaktualizowałeś urządzenie do Wi-Fi 6, możesz w pełni wykorzystać ten router w całym domu dzięki zasięgowi do 500 metrów kwadratowych. Brak zaawansowanych opcji i ustawień w aplikacji może być ograniczeniem dla wymagających użytkowników.
73 %
dobry

Lockdown i praca w domu spowodowały, że sieci domowe zaczęły być wykorzystywane do granic możliwości. Wideokonferencje, zdalna praca i nauka, a po godzinach Netflix i gry online to spore wyzwanie. Najlepsze połączenie internetowe na świecie niewiele pomoże, jeśli Twoja sieć Wi-Fi nie będzie w stanie pokryć każdego zakątka domu.

TP-Link ma w ofercie wiele systemów Wi-Fi mesh – tym razem jednak firma wprowadziła na rynek Deco X68 – rozwiązanie z „wyższej półki”, z obsługą łączności trójzakresowej i 4×4 MU-MIMO, którego cena wynosi około 1600 zł. Deco X68 może również współpracować z innymi urządzeniami sieciowymi marki Deco, co czyni go atrakcyjną propozycją dla każdego, kto jest już w ekosystemie sprzętowym TP-Link.

Pierwsze wrażenia

TP-Link oferuje Deco X68 tylko w jednej konfiguracji: zestaw dwóch stacji bazowych, które mogą w sumie obsłużyć „do 500 metrów kwadratowych”. W naszych warunkach to absolutnie wystarczające pokrycie, ale warto zauważyć, że nie możesz po prostu kupić jeszcze jednej stacji. Zwiększenie zasięgu sieci wymagałoby zakupu kolejnego dwupaku lub dodania wzmacniacza, który nie będzie miał wszystkich funkcji Deco X86.

W pudełku znajdziesz dwie stacje bazowe Deco X68 wraz z zasilaczami, oraz kabel Ethernet. Każda jednostka Deco to cylinder o wymiarach: 105 x 105 x 169 mm – w kolorze białym. Urządzenie jest wyposażone w czterordzeniowy procesor 1,5 GHz i dwa złącza Gigabit Ethernet, co jest istotną zaletą gdyż konkurencyjne rozwiązania często są tego pozbawione.

Porty Gigabit Ethernet mogą być używane jako LAN lub WAN. Jeden port na głównym routerze będzie zawsze używany do obsługi sieci WAN. Pozostałe porty mogą być używane jako sieć LAN do podłączania urządzeń które nie łączą się bezprzewodowo (np. tuner SAT, serwer plików itp.) lub łączenia z siecią Ethernet. Przewodowe połączenia „dosyłowe” świetnie nadają się do domów, w których występuje mnóstwo zakłóceń, takich jak np. ściany betonowe.

Konfiguracja i oprogramowanie

Proces konfiguracji TP-Link jest podobny do większości rozwiązań – podłączasz jedną ze stacji bazowych (każda działa) do modemu, lub routera dostawcy usług internetowych za pomocą dołączonego kabla Ethernet. W kolejnym kroku pobierasz aplikację Deco na urządzenie z systemem iOS lub Android. Aplikacja przeprowadzi Cię przez proces tworzenia konta TP-Link (jeśli jeszcze go nie masz), znajdowania stacji i konfigurowania sieci Wi-Fi. Proces trwa krótko i jest bardzo przyjazny dla użytkownika.

Co ciekawe aplikacja umożliwia dodawanie znajomych lub członków rodziny jako „menedżerów”, którzy mogą zmieniać ustawienia i sprawdzać urządzenia za pomocą swoich kont TP-Link.

Deprymującym punktem aplikacji Deco jest zakładka „HomeShield”. Jest to dezorientująca strona typu catch-all dla różnych funkcji bezpieczeństwa i wydajności, w tym ustalania priorytetów połączonych urządzeń. Strona jest reklamą HomeShield Pro, usługi subskrypcyjnej, która udostępnia dodatkowe funkcje w systemie Deco i jest płatna.

Pewnym mankamentem może być też to, że nie ma panelu zarządzania obsługiwanego z poziomu komputera – wszystko dzieje się w aplikacji. Jeśli chodzi o ustawienia zaawansowane, Deco prawie nich nie ma. W aplikacji masz podstawowe opcje, takie jak IPV6, przekierowanie portów i tryb punktu dostępu. Tym samym nie ma np. możliwości podłączenia bezpośrednio do urządzenia ONT obsługującego światłowód.

Sieć i wydajność

TP-Link Deco X68 obsługuje Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz), z teoretyczną prędkością do 574 Mb/s przez połączenia 2,4 GHz i do 1802 Mb/s na 5 GHz. Współpracuje również z 4×4 MU-MIMO, więc wszystkie dostępne anteny w Twoich urządzeniach mogą być wykorzystane do uzyskania dodatkowej przepustowości. Obie sieci (2.4 GHz i 5 GHz) s korzystają z tej samej nazwy i hasła, bez możliwości ich rozdzielenia. Możesz jednak włączyć lub wyłączyć każdą częstotliwość.

Mimo że Deco X68 ma Wi-Fi 6, nie obsługuje zaktualizowanego standardu Wi-Fi 6E. Zaktualizowany standard umożliwia Wi-Fi korzystanie z pasma 6GHz, radykalnie zmniejszając przeciążenie sieci i zapewniając znacznie większą prędkość (ale kosztem mniejszego zasięgu).

Nie miałem szczególnych problemu z wydajnością sieci na Deco X86. W mojej sieci lokalnej udało mi się osiągnąć średnią prędkość pobierania około 200 Mb/s. To znacznie mniej niż obiecane przez TP-Link wsparcie 1802 Mb/s, ale podobnie jak w innych przypadkach reklamowane liczby pochodzą zwykle z testów laboratoryjnych, które nie odzwierciedlają dokładnie świata rzeczywistego. Wypada dodać, że pasma 2,4 i 5 GHz w mojej lokalizacji są mocno przeciążone. Niemniej jednak mój „referencyjny” Fritz!Box zapewnia 2x lepsze osiągi.

Urządzenia w stałych lokalizacjach łączą się z najbliższym węzłem, a przenośne komunikują się z tym który znajduje się akurat w pobliżu. Jeśli Twoje urządzenie ma problemy ze znalezieniem i utrzymaniem najlepszego połączenia, możesz ręcznie wyłączyć technologię mesh.

Spowoduje to, że urządzenie pozostanie w Deco, z którym jest połączone. Jest to świetna opcja, jeśli masz urządzenia o stałej lokalizacji, takie jak np. Smart TV, w równej odległości pomiędzy obiema stacjami.

Powinieneś wybrać ten router, jeśli …

  • Masz urządzenia Wi-Fi 6
  • Masz duży dom
  • Masz szybkie połączenie internetowe

Rozważ coś innego, jeśli…

  • Potrzebujesz zaawansowanych opcji
  • Potrzebujesz bezkompromisowej wydajności
  • Oczekujesz bezpłatnych opcji bezpieczeństwa

TP-Link Deco X68 doskonale nadaje się dla każdego, kto potrzebuje zasięgu w dużym domu, a nawet nadąży za gigabitowym połączeniem światłowodowym. Jeśli zaktualizowałeś urządzenie do Wi-Fi 6, możesz w pełni wykorzystać ten router w całym domu dzięki zasięgowi do 500 metrów kwadratowych. Brak zaawansowanych opcji i ustawień w aplikacji może być ograniczeniem dla wymagających użytkowników.

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  Robert Kamiński
Pobierz więcej z Maszyneria

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy Polska będzie gotowa na koniec aut spalinowych?

Z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2022” wynika, że europejska branża motoryzacyjna spo…