Home Na czasie Rewolucyjna przyszłość ? Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku

Rewolucyjna przyszłość ? Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku

0
0
104

Analitycy Gartnera wierzą, że sztuczna inteligencja na urządzeniach, w przeciwieństwie do tej – opartej na chmurze, będzie oznaczać zmianę paradygmatu w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego i nastąpi to szybciej niż większość ludzi myśli.

"Sztuczna inteligencja na urządzeniu jest obecnie ograniczona do urządzeń typu „premium” co zapewnia lepszą ochronę danych i  zarządzanie energią niż pełna sztuczna inteligencja w chmurze, ponieważ dane są przetwarzane i przechowywane lokalnie" – mówi Gartner w raporcie opublikowanym 4 stycznia 2017.

Firma badawcza przedstawia rozwiązania sztucznej inteligencji, które będą działać w 80% smartfonów w 2022 roku. Co najmniej kilka z nich wpływają na bezpieczeństwo.

"Digital Me"

„Smartfony będą rozszerzeniem użytkownika, zdolnym rozpoznać i przewidzieć jego następny ruch" – czytamy w raporcie. Będą rozumieć, kim jesteś, czego chcesz, kiedy chcesz, jak chcesz to zrobić i wykonywać zadania na twoim autorytecie. Ta umiejętność nie tylko zapewni, że twoje urządzenie cyfrowe będzie działało pod twoją władzą, ale również czego możemy się od niego spodziewać pod względem funkcjonalności i zachowania.

Profilowanie osobiste

Smartfony nowej generacji będą zbierać dane behawioralne, aby dokładniej profilować użytkownika, torując drogę dynamicznej ochronie i pomocy w sytuacjach awaryjnych. Będzie to także korzystne dla ubezpieczycieli. Gartner spekuluje, że ubezpieczyciele samochodów będą mogli dostosować stawki ubezpieczeniowe w oparciu o zachowanie kierowcy.

Biometria behawioralna to nowa technologia, która analizuje zachowania użytkowników (w tym dynamikę klawiszy, analizę chodu, identyfikator głosu, cechy korzystania z myszy, analizę podpisu oraz biometrię kognitywną) i tworzy unikatowy szablon biometryczny na urządzeniu. Gdy zachowanie nie jest zgodne z szablonem, (domniemanym) oszust jest zablokowany przed dostępem lub urządzenie wymaga uwierzytelnienia dodatkowego (na wypadek gdyby popełnił błąd).

Cenzura treści / wykrywanie

Urządzenie z wbudowaną sztuczną inteligencją może automatycznie wykryć nieodpowiednie treści – takie jak niepożądane obrazy, filmy lub tekst  i oznaczać je flagą lub całkowicie je blokować.

"Oprogramowanie rozpoznające komputer może wykryć wszelkie treści, które naruszają jakiekolwiek prawa lub zasady", zgodnie z raportem. Na przykład robienie zdjęć w urządzeniach o wysokim poziomie bezpieczeństwa lub przechowywanie wysoce sklasyfikowanych danych na smartfonie opłacanym przez firmę spowoduje powiadomienie IT.

Uwierzytelnienie użytkownika

Lista 100 najgorszych haseł stworzona przez SplashData była możliwa tylko dzięki 5 milionom ujawnionych danych uwierzytelniających.

"Uwierzytelnianie oparte na haśle stało się zbyt skomplikowane i mniej skuteczne w dzisiejszych czasach, co skutkuje słabymi zabezpieczeniami, niską wygodą użytkowania i wysokim kosztem posiadania. Technologia bezpieczeństwa w połączeniu z uczeniem maszynowym, biometrią i zachowaniem użytkowników może faktycznie poprawić użyteczność i możliwości samoobsługi. " – mówi Mariusz Osiński – inżynier techniczny z firmy Bitdefender.  

Gartner nie tylko przyjmuje założenia – australijscy naukowcy z powodzeniem opracowali prototyp małego ubrania, które wykorzystuje Twój chód jako token uwierzytelniający. W podobny sposób działania smartfony mogą przechwytywać i uczyć się zachowań użytkownika, takich jak wzorce podczas chodzenia, przesuwania, wywierania nacisku na telefon, przewijania i pisania, bez potrzeby używania haseł i aktywnych uwierzytelnień.

Inne technologie sztucznej inteligencji, których Gartner spodziewa się w urządzeniach przenośnych do 2022 roku, obejmują rozpoznawanie emocji, zrozumienie w języku naturalnym, analizę dźwięku i wiele innych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Tanieje leasing nowych samochodów.

Eksperci Carsmile, platformy za pośrednictwem której można kupić, wyleasingować lub wynają…